انواع-بلوک-سیمانی-دیواری-جدید

انواع بلوک سیمانی به عنوان مصالح ساختمانی مقرون به صرفه برای طیف گسترده ای از کاربردهای ساختمانی در بسیاری از پروژه های مسکونی ، عمومی و صنعتی به کار بسته می شوند. اگر قصد دارید یک پروژه ساختمانی را شروع کنید، خانه خود را بازسازی کنید یا برای هر ساخت و سازی آماده شوید، احتمالاً در بعضی از مراحل پروژه به بلوک های سیمانی نیاز خواهید داشت.

بلوک های سیمانی یا بتنی نوعی مصالح ساختمانی هستند که از بتن، سیمان، شن، آب و سایر مواد افزودنی تشکیل شده اند. از آنها در انواع مختلف کاربرد های ساختمانی استفاده می شود. یادگیری در مورد انواع مختلف و کاربردهای آنها مهم است تا شما برای اطمینان از دوام و پایداری سازه ، مورد مناسب پروژه خود را انتخاب کنید.

انواع بلوک سیمانی

1- بلوک های سیمانی سنگین

بلوک های سنگین که برای ساخت دیوار باغات یا حصارکشی مساحت های بزرگ استفاده می شوند. بلوک های سنگین از جمله بلوک های سیمانی متداول هستند که از آجرهای قدیمی بسیار بزرگتر و متراکم تر هستند. آنها به صورت سنگین، قوی و از سنگدانه های متراکم طبیعی نظیر ماسه تولید می شوند. به دلیل استحکام آنها بیشتر برای ساخت دیوارها و سازه های متحمل بار استفاده می شود.

2- بلوک سبک سیمانی

انواع بلوک سبک سیمانی

بلوک سبک از مواد ساختمانی با وزن کم هستند که مقاومت مکانیکی خوب و هدایت گرمایی کم را با هم ترکیب می کنند. و اما بلوک سبک چیست؟

ملات بلوک های سبک، سیمان، پوکه معدنی و آب می باشد. پوکه معدنی باعث سبک شدن این نوع از بلوک سیمانی شده است. یکی از مهمترین، پرکاربرد ترین و پرفروش ترین انواع بلوک سیمانی، بلوک سبک سیمانی است که به‌صورت عمومی و استفاده فراگیر در ساختمان سازی امروزی رواج پیدا کرده است.
بلوک های سبک در انواع و قالب های مختلف برای مصارف گوناگون تولید می شوند. به‌طور مثال بلوک 10 سانتی دو جداره مناسب تیغه بندی در ساختمان ها است، بلوک 15 سانتی، مناسب دیواره های بیرونی ساختمان است و بلوک 20 سانتی نیز مناسب دیوارهای حیاط یا حصارکشی باغات و ویلاها است.

 قیمت بلوک سیمانی

3- بلوک سیمانی اتوکلاو

بلوک اتوکلاو شده که اغلب با آجرهای بتنی اشتباه گرفته می شوند، از سنگدانه های مشابه آجر تشکیل شده اند، اما ترکیب یا ملاتی متفاوت دارند، یعنی بزرگتر و در عین حال سبک‌تر هستند. این کیفیت امکان کاهش چشمگیر هزینه را فراهم کرده است. به علاوه ، تحقیقات نشان می دهد که دوام بالای آنها منجر به کاهش مصرف کلی فولاد 15٪ و بتن 10٪ شده است.

بلوک های اتوکلاو هوادهی نه تنها از نظر هزینه بلکه از نظر زمان ساخت، مقاومت در برابر آتش و سازگاری سطح ، آجرها را تحت الشعاع قرار می دهند. اما این بلوک ها گرانتر هستند به علاوه ، مقاومت بلوک اتوکلاو هوادهی یک ششم تا یک سوم بلوک های سیمانی سبک است.

بلوک های بتنی اتوکلاو هوادهی را می توان با استفاده از ابزارهای سنتی نجاری مانند مته های برقی ساده و اره های باند حفاری و… برش داد و آنها را به واحدهای بسیار کارا تبدیل کرد. با این حال ، ماهیت کم چگالی و سبک بودن آنها بدان معنی است که مقاومت فشاری، تراکم فله، میزان رطوبت و جمع شدگی آنها باید قبل از استفاده ارزیابی شود.

انواع بلوک سیمانی

طول بلوک های بتونی اتوکلاو هوادهی 24 ، 32 و 48 اینچ است. ضخامت از 4 تا 16 اینچ متغیر است، در حالی که ارتفاع به طور معمول 8 اینچ است. این بلوک ها در ساخت دیوارها ، سقف ها و کف ها مورد استفاده قرار می گیرند. بلوک های اتوکلاو مقاوم در برابر آتش و از نظر عایق صوتی و حرارتی بسیار عالی هستند، با این حال، برای اطمینان از حداکثر طول عمر، باید آنها را با یک پوشش مانند یک گچ اصلاح شده یا با سنگ طبیعی پوشاند.

4- بلوک های سیمانی توخالی

بلوک توخالی حاوی یک منطقه خالی است که 25٪ بیشتر از مساحت ناخالص است و سطح جامد باید بیشتر از 50٪ باشد. از آنجا که از سنگدانه های سبک ساخته شده است، سبک هستند و نصب آنها آسان است. بسته به کاربرد بلوک، ممکن است ناحیه توخالی دستکاری شود و به اجزا یا ناحیه های خالی متفاوت تر تقسیم شود. حفره ها اغلب با ملات مواد سنگین پر می شوند. بلوک های توخالی در دو نوع بلوک های توخالی باربر و غیر باربر تولید می شوند.

5- بلوک سیمانی کف

بلوک های کفی به شکل مربع یا مستطیل هستند که از بتن ساخته شده اند. آنها یک روش تزئینی برای روسازی کف معابر و… هستند. آنها بیشتر در ساخت جاده ها مورد استفاده قرار می گیرند، اما در ساخت پارکینگ ها، پارک ها و پیاده روها نیز مفید هستند. هنگامی که برای ساخت شانه های جاده و روسازی استفاده می شوند، با رنگ هایی با دید بالا پوشانده می شوند، بنابراین به راحتی برای رانندگان و عابران قابل مشاهده هستند.

انواع بلوک سیمانی دیگری نیز غیر از این موارد وجود دارند که همگی برای مقاصد مختلف، طراحی و ساخته شده اند. قبل از خرید، توصیه می شود که با چند تامین کننده مشورت کنید تا در نهایت یکی از انواع بلوک سیمانی که مناسب اهداف ساخت و ساز شما است را خرید نمایید.

انواع بلوک دیواری جدید

انواع بلوک دیواری جدید شامل بلوک های معدنی تولید شده با دستگاه های اتوماتیک پرسی می باشند. هر بلوکی که با دستگاه کادونا یا دستی قدیمی تولید شود و در ملات آن شن یا ماسه باشد جز بلوک های قدیمی محسوب می شود. از انواع بلوک سیمانی جدید دیواری به بلوک سبک یا بلوک پوکه ای می توان اشاره کرد که جایگاه اول مصرف در میان انواع بلوک ساختمانی را دارد.

بلوک های پومیسی یا پوکه ای از پوکه معدنی تحت پرس بالای دستگاه تمام اتوماتیک تولید می گردند، بلوک های سبک از لحاظ کیفیت و عایق بودن خیلی بهتر از قدیمی ها هستند، در واقع غیرقابل مقایسه می باشند. اما از لحاظ قیمت کمی بالاتر می باشند آن هم به دلیل قالب بزرگتر و ملات و سیمان بیشتر است.

برای مثال شمایی که قصد خرید بلوک 20 سانتی دارید، سنگین و سبک گزینه موجود است، قیمت بلوک سیمانی 20*20*40 سبک اندکی از سنگین گرانتر است در عوض با خرید آن تعداد کمتری لازم خواهید داشت و شکستگی نیز ندارید.

این مقاله ادامه دارد…

مدیر سایتAuthor posts

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: [email protected]

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.