انواع-بلوک-سیمانی-دیواری-جدید

انواع بلوک سیمانی ساختمانی از لحاظ ابعاد، جنس، کاربرد و… وجود دارد که هر کدام برای استفاده ای خاص تولید شده اند، اما بهترین نوع بلوک سیمانی خوب، کدام است؟

چند نوع از انواع بلوک سیمانی خوب، از همه بیشتر تولید و مصرف می شوند که دلایل خود را دارد. در اینجا همین انواع پرفروش و پرکاربرد را معرفی می کنیم.

انواع بلوک دیواری

بلوک دیواری، به عنوان بلوک ساختمانی مقرون به صرفه برای طیف گسترده ای از کاربردهای ساختمانی در بسیاری از پروژه های مسکونی، عمومی و صنعتی به جای سفال و آجر و… به کار بسته می شوند.

اگر قصد دارید یک پروژه ساختمانی را شروع کنید، خانه خود را بازسازی کنید یا برای هر ساخت و سازی آماده شوید، در مراحل دیوارچینی پروژه به بلوک های سیمانی دیواری نیاز خواهید داشت.

انواع بلوک های دیواری از بتن، سیمان، پوکه معدنی، ماسه، آب و سایر مواد افزودنی تشکیل شده اند که از آنها در انواع مختلف ساخت و ساز ها با توجه به بودجه و نیاز استفاده می شود. شناخت انواع بلوک مختلف و کاربردهای آنها قبل از خرید کردن، واجب است تا با اطمینان از دوام و پایداری سازه، بلوک مناسب پروژه خود را با قیمت مناسب انتخاب کنید.

بلوک دیواری جدید

قبل از هر چیزی، ایتدا انواع بلوک دیواری جدید را بشناسید تا بعد به سراغ معرفی بقیه بلوک ها برویم. منظور از بلوک دیواری جدید، بلوک پوکه معدنی تولید شده با دستگاه های اتوماتیک پرسی یا بلوک های تولید شده با دانه های صنعتی می باشد که کیفیت بی نظیری دارند در حدی که بیشتر از 90 درصد ساختمان سازی با آنها انجام می شود.

به هر بلوکی که با دستگاه کادونا یا دستی قدیمی تولید شود و در ملات آن شن یا ماسه باشد، جز بلوک های قدیمی محسوب می شود.

بلوک سبک یا پوکه ای از انواع بلوک دیواری جدیدی است که جایگاه اول مصرف در انواع بلوک ساختمانی را دارد.

بلوک های پوکه ای یا پومیسی از پوکه معدنی طبیعی، تحت پرس بالا در دستگاه تمام اتوماتیک تولید می گردند، بلوک ساختمانی دیواری سبک از لحاظ کیفیت و عایق بودن خیلی بهتر از بلوک دیواری قدیمی دستی است، در واقع غیرقابل مقایسه می باشند. اما از لحاظ قیمت کمی بالاتر می باشند، قیمت بالای جزئی به دلیل قالب بزرگتر، ملات و سیمان بیشتر است.

برای مثال شمایی که قصد خرید بلوک 20 سانتی دارید، بلوک دیواری 20 سانت سنگین و سبک را می توانید انتخاب کنید، قیمت بلوک سیمانی 20*20*40 سبک اندکی از سنگین گرانتر است در عوض با خرید آن تعداد کمتری لازم خواهید داشت و شکستگی نیز ندارید.

انواع بلوک سیمانی خوب

حال به بررسی انواع بلوک سیمانی خوب موجود در بازار ایران بپردازیم.

1- انواع بلوک سیمانی سنگین

بلوک های سنگین، برای ساخت دیوار باغات یا حصارکشی مساحت های بزرگ استفاده می شوند. بلوک های سنگین از جمله بلوک های ساختمانی متداول هستند که از آجرهای قدیمی بسیار بزرگتر و متراکم تر هستند.

آنها به صورت سنگین، قوی و از سنگدانه های متراکم طبیعی نظیر ماسه تولید می شوند. به دلیل استحکام آنها بیشتر برای ساخت دیوارها و سازه های متحمل بار استفاده می شود. این بلوک ها با نام بلوک ماسه نیز شناخته می شوند و برای ساختمان سازی مناسب نیستند.

2- انواع بلوک سبک سیمانی

انواع بلوک سیمانی آلوکا

بلوک سبک ، اولین و بهترین بلوک سیمانی خوب در حال حاضر ایران و حتی دنیا است. بلوک سبک از مواد ساختمانی با وزن کم هستند که مقاومت مکانیکی خوب و هدایت گرمایی کم را با هم ترکیب می کنند. و اما بلوک سبک چیست؟

ملات انواع بلوک های سبک، سیمان، پوکه معدنی یا صنعتی مثل لیکا و آب می باشد. پوکه معدنی باعث سبک شدن این نوع از بلوک سیمانی شده است. یکی از مهمترین، پرکاربرد ترین و پرفروش ترین انواع بلوک سیمانی، بلوک سبک سیمانی یا بلوک پوکه ای است که استفاده از آن به‌صورت عمومی و فراگیر در ساختمان سازی امروزی رواج پیدا کرده است.

بلوک های سبک در قالب های مختلف برای انواع دیوار و سقف تولید می شوند. به‌طور مثال بلوک 10 سانتی دو جداره مناسب تیغه بندی در ساختمان ها است، بلوک 15 سانتی، مناسب دیواره های بیرونی ساختمان است و بلوک 20 سانتی نیز مناسب دیوارهای حیاط یا حصارکشی باغات و ویلاها است.

 قیمت بلوک سیمانی

3- بلوک سیمانی اتوکلاو

بلوک اتوکلاو شده که اغلب با آجرهای بتنی اشتباه گرفته می شوند، از سنگدانه های مشابه آجر تشکیل شده اند، اما ترکیب یا ملاتی متفاوت دارند، یعنی بزرگتر و در عین حال سبک‌تر هستند. این کیفیت امکان کاهش چشمگیر هزینه را فراهم کرده است. به علاوه، تحقیقات نشان می دهد که دوام بالای آنها منجر به کاهش مصرف کلی فولاد 15٪ و بتن 10٪ شده است.

بلوک های اتوکلاو هوادهی نه تنها از نظر هزینه بلکه از نظر زمان ساخت، مقاومت در برابر آتش و سازگاری نیز، قابل توجه هستند. اما این بلوک ها گران هستند به علاوه، مقاومت بلوک اتوکلاو هوادهی یک ششم تا یک سوم بلوک دیواری سبک است.

بلوک های بتنی اتوکلاو هوادهی را می توان با استفاده از ابزارهای سنتی نجاری مانند مته های برقی ساده و اره های باند حفاری و… برش داد و آنها را به واحدهای بسیار کارا تبدیل کرد. با این حال، ماهیت کم چگالی و سبک بودن آنها بدان معنی است که مقاومت فشاری، تراکم فله، میزان رطوبت و جمع شدگی آنها باید قبل از استفاده ارزیابی شود.

طول بلوک ساختمانی اتوکلاو هوادهی 24 ، 32 و 48 اینچ است و ضخامت از 4 تا 16 اینچ متغیر است و ارتفاع آنها به طور معمول 8 اینچ است. این بلوک ها در ساخت دیوارها، سقف ها و کف ها مورد استفاده قرار می گیرند.

بلوک های اتوکلاو مقاوم در برابر آتش و از نظر عایق صوتی و حرارتی بسیار عالی هستند، با این حال، برای اطمینان از حداکثر طول عمر، باید آنها را با یک پوشش مانند یک گچ اصلاح شده یا با سنگ طبیعی پوشاند.

4- انواع بلوک های سیمانی توخالی

بلوک توخالی حاوی یک منطقه خالی است که 25٪ بیشتر از مساحت ناخالص است و سطح جامد باید بیشتر از 50٪ باشد. از آنجا که از سنگدانه های سبک ساخته شده اند، سبک هستند و نصب آنها آسان است.

بسته به کاربرد این نوع بلوک ها، ممکن است ناحیه توخالی دستکاری شود و به اجزا یا ناحیه های خالی متفاوت تر تقسیم شود. حفره ها اغلب با ملات مواد سنگین پر می شوند. بلوک های توخالی در دو نوع بلوک های توخالی باربر و غیر باربر تولید می شوند.

5- بلوک سیمانی کف

بلوک های کفی به شکل مربع یا مستطیل هستند که از بتن ساخته شده اند. آنها یک روش تزئینی برای روسازی کف معابر و… هستند. آنها بیشتر در ساخت جاده ها مورد استفاده قرار می گیرند، اما در ساخت پارکینگ ها، پارک ها و پیاده روها نیز مفید هستند.

هنگامی که برای ساخت شانه های جاده و روسازی استفاده می شوند، با رنگ هایی با دید بالا پوشانده می شوند، بنابراین به راحتی برای رانندگان و عابران قابل مشاهده هستند.

انواع بلوک ساختمانی سیمانی دیگری نیز غیر از این موارد وجود دارند که همگی برای مقاصد مختلف، طراحی و ساخته شده اند. قبل از خرید، توصیه می شود که با چند تامین کننده مشورت کنید تا در نهایت یکی از انواع بلوک سیمانی خوب که مناسب اهداف ساخت و ساز شما است را خرید نمایید.

انواع بلوک سیمانی دیواری پرفروش بازار

انواع بلوک سبک سیمانی پرفروش بازار

پرفروش ترین بلوک های دیواری سیمانی بازار از نوع بلوک سبک هستند، انواع بلوک دیواری سبک پرفروش بازار به شرح زیر می باشند:

1- بلوک سبک 7 سانتی

این نوع بلوک مخصوص تیغه چینی می باشد و بهترین گزینه در حال حاضر بازار، برای دیوارهای داخلی ساختمان است، چون فضای کمتری را اشغال می کند و قیمت خیلی پایینی دارد.

قیمت بلوک سیمانی 7 سانتی

2- بلوک سبک 10 سانتی

این بلوک از انواع بلوک سیمانی خوب و پر فروش می باشد که علاوه بر تیغه چینی، برای دیوارهای خارجی ساختمان ها بسیار صرفه ی اقتصادی دارد و مناسب است.

قیمت بلوک سیمانی 10*20*40

3- بلوک سبک 15 سانتی

بی شک بلوک 15 سانتی، پرفروش ترین و بهترین بلوک ساختمانی دیواری در بین همه انواع بلوک سیمانی خوب در حال حاضر ساختمان سازی است. این بلوک، خوراک دیوارچینی خارجی ساختمان ها است، کم جا بودن و مقاومت در عین امنیت بالا، از ویژگی های این محصول می باشد. برای دیدن عکس ها، مشخصات و قیمت این بلوک دیواری به لینک زیر مراجعه کنید.

قیمت بلوک سیمانی ۱۵

4- بلوک 20 سانتی

بلوک سبک 20 سانتی، یک بلوک سیمانی خوب است که همه آن را برای دیوارهای بیرونی ساختمان، ساخت سالن ها، سوله ها، ورزشگاهها و در کل جاهایی که نیاز به دوام و مقاومت بالا باشد خرید می کنند.

این بلوک در دو نوع سه جداره و چهار جداره تولید می شود که تفاوت قیمت چندانی هم با همدیگر ندارند، فقط از لحاظ عایق بودن، چهار جداره از سه جداره بهتر است. قیمت این نوع بلوک سیمانی خوب هم در قسمت بالا ذکر شد.

بهترین نوع بلوک سیمانی

بهترین نوع بلوک سیمانی، بلوک سبک سیمانی است که از پوکه معدنی تولید می شود و تقریبا همه ساختمان های امروزی با آن تولید می شوند. این بلوک عایق کامل صوت و حرارت است و به دلیل خاصیت ضدآب آن، در مناطق شمالی کشور و در آب و هوای مرطوب نیز، بسیار پرفروش است.

بلوکه پوکه معدنی، در کنار مزایای زیاد، علامت استاندارد ایران را نیز کسب کرده و سازمان نظام مهندسی، این بلوک را به عنوان استانداردترین و بهترین نوع بلوک سیمانی می شناسد و به سازندگان توصیه خرید و استفاده از آن را می کند.

این مقاله ادامه دارد…

مدیر سایت

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: n.zamani96@yahoo.com

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *