بلوک سبک چیست و چه مشخصاتی دارد.

بلوک سبک  (Lightweight Blocks) 

 

به دلیل اینکه کشور ایران بر روی گسل زلزله قرار دارد و معمولا در بیشترین مناطق ایران ساختمان‌ها را بر اساس زلزله طراحی می‌کنند و یکی از مهمترین مسائل در سازه‌های جدید سبک‌سازی ساختمان‌ها می‌باشد.

بلوک سبک جزو اساسی‌ترین فاکتور‌ها در سبک‌سازی بنا می‌باشد به همین دلیل در ایین نامه‌های ساختمان از استفاده از بلوک سبک تاکید شده است.

بلوک‌هایی که سبک وزن می‌باشند را بلوک سبک می‌نامند. این نوع از بلوک‌ها نسبت به سایر بلوک‌ها دارای وزن کمتری می‌باشد. وزن سبک این بلوک‌ها به دلیل استفاده از مواد سبک کننده مانند پوکه‌های معدنی و صنعتی می‌باشد. این بلوک‌های سبک باعث خواهد شد که وزن ساختمان به مقدار زیادی کاهش یابد علاوه بر آن باعث کاهش هزینه‌های ساخت ساختمان نیز می‌شود. به همین سبب دیوار‌های ساختمان را با استفاده از این بلوک‌ها می‌سازند. این بلوک‌ها در دیوار‌هایی که نقش غیر بار بر را بازی می‌کنند استفاده می‌شوند.

انواع بلوک سبک سیمانی

 

تاریخچه بلوک سبک:

 بلوک ساختمانی تا سال 1830 وجود نداشت ولی در دوران قبل میلاد مسیح، استفاده از بلوک‌های سیمانی مشاهده شده است. دیوار چین و اهرام ثلاثه مصر و کلوسیوم رم در تاریخ براین مدعا وجود دارد. یک آمریکایی بلوک سیمانی تو خالی را در اوایل قرن نوزده اختراع کرد و برای استفاده در اکثر پروژه‌ها به جهان معرفی نمود. بلوک توخای سیمانی اولیه وزن زیادی داشت و این دلیلی برای تحقیقات اوایل قرن بیست شد تا بتوانند بلوک سیمانی سبک را روانه بازار کنند.

 

آرشیتیکت ودکتر اکسل اریکسون در طی این تحقیقات مستمر، در سنه 1920 تا 1924، بلوک سبک را اختراع کردند ولی تحقیقات در مورد تولید انواع بلوک سبک بوسیله هلند و بلژیک انجام شد و بالاخره اولین کارخانه تولید بلوک سبک در سوئد توسط سرمایه گذاری به نام کارل آگست واولین کارخانه خارج از سوئد توسط جوزف هربال آلمانی در سال 1943 تاسیس شد.

 

بلوک سیمانی سبک شده انواع مختلفی داشت. معروفترینش بلوک لیکا بود که برای اولین بار، پروفسور دن. اف در کانزاس سیتی در دهه 1930 تولید شد. نوع دیگر بلوک سبک که به بلوک معدنی مشهور است توسط دانمارکی‌ها از ترکیب پوکه معدنی با سیمان درسال 1955 تولید گردید.

سبک ومقاوم بودن بلوک جدید سیمانی باعث محبوبیت شدن بلوک سبک در اروپا شد. و بیشتر مقالات علمی اواسط قرن 19 به بلوک سبک و استفاده آن در سازه‌ها اشاره دارد. به سرعت استفاده از بلوک سبک شده در آسیا رواج گردید و تولید آن به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت. اما متاسفانه درسوئد برای تولید کردن بلوک سبک ازترکیب شیل آلومینات استفاده میشد که بدلیل داشتن اورانیوم در ساختارطبیعی خود، گاز رادون رادیواکتیو آزاد میکرد و این مشکل توسط اداره ایمنی تابش رادیواکتیو سوئد در سال 1972 کشف وبدین ترتیب استفاده کردن از شیل آلومینات درتولید بلوک استاندارد متوقف شد و ترکیب جدید پودر آلومینیوم، ماسه، آهک، سیمان و آب جایگزین ترکیب قبلی شد. امروزه در ساخت بلوک استاندارد و غیر استاندارد از ترکیبات متفاوت جدیدتری چون پوکه معدنی بهره می‌گیرند.

در اروپا مخصوصا هلند از انواع بلوک‌های سیمانی سبک برای پرکردن فضای خالی و تثبیت جداره‌های زیرین ساختمان (زمین) استفاده گسترده‌ای می‌شد طوریکه بعد از تحقیقات فراوان فهمیدند این بلوک برای دیوار و سقف ساختمان‌ها نیز بسیارمناسب می‌باشد.

اولین واحدی صنعتی تولید بلوک سبک در خاورمیانه در عربستان صعودی سال 1987 تاسیس شد و هدف مهم تاسیس این کارخانه جوابدهی به نیاز خاورمیانه، ژاپن و آفریقا بود. اما در حال حاضر چین بخاطر داشتن نیروی کار فراوان و ارزان، بزرگترین تولید کننده بلوک سبک در دنیا شده است. استفاده از این بلوک‌ها در ایران هم تقریبا همزمان با سایر کشورهای خاورمیانه آغار شد و اولین استاندارد برای ساخت بلوک سیمانی سبک در سال 1370 تدوین ومنتشر گردید.

 

ویژگی های بلوک سبک:

بلوک سبک دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشد که بعضی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

مقاومت بالا، بالا بردن ایمنی کار، محافظت از منابع، دفع خطر‌های احتمالی، بالا بردن سرعت انجام کار، کاهش در هزینه‌های انجام کار و … .

 

 

 

انواع بلوک سبک:

 

بلوک‌های سبک انواع مختلفی دارند و به طور کلی این بلوک‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند. شامل دسته بلوک سبک دانه و دسته بلوک گازی می‌باشد.

بلوک‌های گازی، بلوک‌هایی می‌باشند که حباب‌های هوایی دارند و این حباب‌ها باعث خواهد شد که وزن آن‌ها به شدت کاهش یابد.

بلوک‌های سبک دانه نیز بلوک‌هایی می‌باشند که به وسیله‌ی سبک دانه‌های معدنی و یا سبک دانه‌های صنعتی تولید و ساخته می‌شوند.

برای بلوک‌های سبک باید موارد خاصی رعایت شود که در اینجا شما را با بعضی از آن‌ها آشنا می‌کنیم:

آزمایش‌هایی مانند عایق بودن در برابر حرارت، عایق بودن در برابر صوت، عایق بودن در برابر رطوبت باید روی این بلوک‌ها انجام شود.

آزمایش مقاومت در برابر آتش سوزی، آزمایش در برابر مقاوم بودن در برابر فشار نیز از دیگر آزمایش‌هایی می‌باشد که باید روی آن‌ها انجام شود.

بلوک سبک حتما باید دارای استاندارد ملی باشد و همچنین تاییدیه فنی را از مرکز تحقیقات بگیرد.

بلوک‌های سیمانی سبک را نیز می‌توان با توجه به مواد پر کننده آن‌ها نیز تقسیم‌بندی کرد. این تقسیم‌بندی شامل سه تقسیم می‌شود که به صورت زیر می‌باشد:

بلوک سیمانی سبک پوکه‌ای معدنی: این نوع از بلوک‌های سیمانی با استفاده از پوکه‌های معدنی سفید که در تبریز موجود است پر می‌شوند که به آن بلوک سبک تبریز نیز گفته می‌شود. همچنین این بلوک‌ها ممکن است با پوکه‌های قهوه‌ای سنندج نیز پر شوند.

بلوک سیمانی سبک پوکه‌ای صنعتی لیکا: این نوع بلوک‌های سبک نیز توسط خاک رسی که منبسط شده است و یا پوکه لیکا پر می‌شوند.

بلوک سیمانی سبک حباب‌های هوا: این نوع از بلوک‌ها با استفاده از بتن ساخته شده‌اند که حباب‌های هوا در آن می‌باشند.

 

اندازه و ابعاد بلوک سبک پوکه ای:

 

      

 

بلوک‌های سبک پوکه‌ای در ابعاد مختلف و به دو صورت تولید می‌شوند. نوع اول، دو جداره و نوع دوم سه جداره و همچنین دارای حفره‌های مختلف می‌باشد.

البته ابعاد و‌اندازه‌ی بلوک سبک پوکه‌ای به نوع قالبی که در دستگاه بلوک زنی وجود دارد، بستگی دارد. ضخامت جداره‌های بلوک سبک از 2. 20 سانتی متر شروع می‌شود تا 3 سانتی متر می‌باشد. همچنین عرض بلوک سبک پوکه‌ای برای دیوار چینی 10، 15، 20 سانتی متر می‌باشد. ارتفاع این نوع بلوک نیز در تمام ابعاد ثابت می‌باشد و همگی دارای ارتفاعی به‌اندازه‌ی 20 سانتی متر می‌باشند. طول بلوک سبک پوکه‌ای بین 40 سانتی متر و 50 سانتی متر متغیر می‌باشد.

مزیت‌های بلوک سبک سیمانی:

مهم‌ترین مزیت بلوک سیمانی با توجه به طراحی ساختمان‌ها در ایران سبک بودن این بلوک می‌باشد که باعث کاهش بار مرده‌ی سازه می‌شود.

 مقاومت بسیار مناسب این نوع بلوک در برابر آتش سوزی که به صورت کلی جزء مزایای سازه‌های بتنی نسبت به سازه‌های فولادی می‌باشد.

استفاده از بلوک سبک سیمامی باعث افزایش سرعت اجرای عملیات ساختمانی می‌شود و این امر بدین دلیل می‌باشد که این نوع بلوک‌ها نسبت به سایر مصالح ابعاد بزرگ‌تری دارند و همچنین وزن سبک آن سرعت اجرای دیوار را افزایش می‌دهد.

 بلوک سبک به دلیل وجود تخلخل عایق بسیار مناسبی برای صوت و حرارت می‌باشد.

بلوک سبک پوکه‌ای به دلیل ابعاد مناسبی که دارد پرتی کار نسبت به سایر مصالح کمتر می‌باشد و همچنین قیمت تمام شده‌ی این نوع مصالح کمتر می‌شود.

به دلیل مسطح بودن سطح بلوک سبک برای انجام اندود‌های سیمانی در نما یک لایه پوشش برای اجرای نماهای سیمانی یا حذف می‌شود و یا کاهش می‌یابد و همین امر باعث کاهش قیمت تمام شده ساختمان می‌باشد.

یکی دیگر از مزایای بلوک سبک سیمانی مقاومت آن‌ها در برابر زلزله می‌باشد. که این مزیت بسیار مهم و ضروری می‌باشد.

حمل و نقل آسان به دلیل وزن کم این نوع بلوک سیمانی جزء مزایایی می‌باشد که این بلوک را در صدر مصالح ساختمانی قرار می‌دهد. همچنین استاد کار‌ها به دلیل نصب ساده‌ی آن استفاده از این نوع مصالح را در راس امور خود قرار می‌دهند.

به این نوع مصالح به نحوی مصالح سبز می‌گویند زیرا از سوخت‌های فسیلی در تولید آن استفاده نمی‌شود و همچنین بلوک سبک سیمانی سازگاری بسیار بالایی با محیط زیست دارند.

این نوع بلوک‌ها دارای خاصیت برش پذیری می‌باشند و این موضوع یعنی به راحتی می‌توان با یک چکش این بلوک‌ها را برش داد و بر همین اساس در دیوار چینی بسیار سودمند می‌باشد.

 

قیمت بلوک سبک در تبریز:

 

برای سفارش و خرید و فروش انواع بلوک سبک در تبریز از جمله بلوک ساده-بلوک پوکه ای-بلوک سبک پوکه ای-بلوک سیمانی وپومیسی با کارخانه تولید بلوک سبک آلوکا در تماس باشید تا از آخرین قیمت بلوک سبک در آذربایجان شرقی و خصوصا تبریز و بستان آباد مطلع شوید.

   قیمت انواع بلوک سیمانی

 

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ سوالات شما در واتس آپ

در تماس باشید