ترک دیوار بلوکی

ترک دیوار بلوکی

اگر به تازگی ساخت خانه جدید یا دیوار پروژه خود را انجام داده اید و از بلوک های 10 سانتی متری AAC  یا ابعاد دیگر این نوع بلوک  استفاده کرده اید و بعد از دو تا سه ماه ، ترک های مویی روی دیوارها در جهت های تصادفی (عمودی ، افقی و مورب) مشاهده کرده اید و تعداد ترکها در مکانهای مختلف در حال افزایش است، و به دنبال راه حلی برای رفع ترک دیوار بلوکی خود هستید، به مشکل جدیدی برنخورده اید. برعکس به شایع ترین مشکل بعد از استفاده از aac بلوک ها برخورد کرده اید و جهت رفع آن، لازمه که همراه بتن آلوکا در این مقاله بسیار کاربردی باشید. 

قیمت روز بلوک سیمانی

علت ترک خوردن دیوار بلوکی

علت ترک دیوار بلوکی

علت ترک دیوار بلوکی می تواند به دلیل استفاده از بلوک های AAC یا ماسه ریز باشد. چگونه آن را ترمیم کنم و آیا باید چند ماه صبر کنم تا ببینم آیا ترک های بیشتری اتفاق می افتد. از چه ملات یا مواد شیمیایی یا دوغاب برای رفع ترک دیوار بلوک سیمانی استفاده کنم. ظاهرا و طبق نظر برخی مهندسین استفاده از بلوک های AAC برای ساخت دیوار، دلیل ایجاد ترک نیست مگر اینکه کیفیت بلوک بسیار بد باشد. اما واقعیت در عمل چیز دیگریست و ترک خوردن از شایع ترین معایب ساخت ذیوار با بلوک aac است. البته دلایل زیادی وجود دارد که باعث ایجاد ترک های تار عنکبوتی روی دیوار می شود، چنین ترک هایی در بسیاری از نقاط مشاهده می شود.

کارخانه بلوک سبک سیمانی با کیفیت

مثلا دلایل زیر ممکن است دلیل ایجاد ترک در دیوار شما باشد:
1.    کیفیت پایین بلوک ها نیز ممکن است باعث ایجاد ترک در دیواره شود.
2.    استفاده از سیمان با درجه بالاتر برای ساخت ملات.
3.    استفاده از ملات غنی سیمان یعنی محتوای سیمان بالاتر از آنچه در ترکیب طراحی مشخص شده است.
4.    استفاده از شن و ماسه بسیار ریز برای ایجاد ملات یعنی مقدار گل و لای بالاتر یا استفاده از شنی که به درستی درجه بندی نشده باشد.
5.    نسبت سیمان و آب خیلی بالا در مخلوط ملات.
6.    طرز کار ضعیف
7.    ضخامت بیشتر گچ.
8.    بلافاصله بتونه زدن 
9.    دما در زمان استفاده از گچ. یعنی ترک خوردگی در فصل تابستان نسبت به زمستان مستعدتر است.
10.    رطوبت در محل شما. یعنی رطوبت نسبی در منطقه ساحلی در طول سال زیاد است از این رو این منطقه کمتر در معرض ترک است.
11.    لرزش مداوم یا ضربه مکرر چکش برای میخ زدن نیز ممکن است دلیل ترک دیوار باشد.

خرید بلوک سبک سیمانی

ترک در دیوار بلوک AAC   

این نوع ترکها در دیوار احتمالا مضر نیستند. آنها فقط ترک های انقباضی یا ترک های غیر سازه ای هستند و از این رو خطرناک نیستند! اما ظاهر بد و ناخوشایندی دارند. از این رو، اول از همه، نیازی به ترس نیست. این ترک ها باعث ریزش خانه یا دیوار نمی شود.
به طور کلی ، بلوک های AAC شامل استفاده از بتن هوادهی است که با وارد کردن هوا یا گاز دیگر به داخل دوغاب متشکل از سیمان یا آهک و یک ماده پرکننده سیلیسی ساخته می شود تا مخلوط پس از اتوکلاو و سخت شدن، ساختار سلولی یکنواختی بدست آورد. بلوک های ACC در طول تولید به مدت 14 تا 18 ساعت بخار پخت می شوند.
اگر بلوک های ACC به روشی معیوب ونادرست ساخته شده باشند، احتمال وقوع ترک در دیواره وجود دارد، اما از آنجا که اکثر سازندگان بلوک های AAC دارای گواهینامه هستند، بنابراین شانس کمتری برای کیفیت بد بلوک ها وجود دارد. قبل از ساخت خانه، بلوک های AAC باید در یک آزمایشگاه معتبر آزمایش شوند. با این حال، بسیاری از تولیدکنندگان در حین تولید بلوک در یک کارخانه، از پخت مناسب بخار اطمینان حاصل نمی کنند  به همین دلیل گاهی ممکن است ترک های انقباضی ایجاد شود.

آزمایش کیفیت، بلوک AAC را چه خوب و چه بد تضمین می کند. ما همیشه به افراد پیشنهاد می کنیم از موادی که قبل از استفاده برای ساخت در محل، توسط تولید کننده یا مشتری آزمایش و تست می شوند، استفاده کنند.
دیواره ضخامت 100 میلی متر به طور کلی برای اهداف پارتیشن استفاده می شود. حتی پس از استفاده از گچ ، دیوار نمی تواند در برابر لرزش مداوم یا ضربه مکرر چکش که برای میخ زدن انجام می دهید، مقاومت کند. این عامل ممکن است دلیل ایجاد ترک در دیوار باشد.
بنابراین توصیه می شود علت صحیح ترک ها را پیدا کنید تا بتوانید روش و مواد مناسبی را برای ترمیم ترک ها انتخاب کنید. 

ترمیم ترک دیوار بلوکی

ترمیم ترک دیوار بلوکی

ترمیم ترک دیوار بلوکی در خانه کار ساده ای نیست. شما باید در هنگام انتخاب بلوک سیمانی قبل از خرید مراقب باشید، زیرا برای تعمیر و عواقب بعدی باید هزینه کنید. اگر قرار نیست موفقیت آمیز باشد، صرف هزینه برای تعمیر چه معنایی دارد. پس قبل از انتخاب و خرید هر محصولی، مطالعه کاتالوگ محصول بسیار مهم است.
از آنجا که ترک دیوار بلوک سیمانی غیر سازه ای هستند، آنچه شما باید انجام دهید این است که با مواد پر کننده ترک را آماده کنید. فقط باید یک خمیر درست کنید و مانند بتونه بمالید. اما توجه داشته باشید که عرض ترکها نباید از عرض 2 تا 3 میلی متر بیشتر باشد.
پس از انتخاب محصول مناسب ، مرحله بعدی، آماده سازی سطح برای تعمیرات و رفع ترک دیوار بلوکی است. بتونه های قدیمی را پاک کنید و با استفاده از لبه چاقو ترک را تمیز کنید.
از مواد پرکننده ترک یا بتونه برای رفع ترک دیوار بلوکی استفاده کنید، ماده پر کننده ترک را روی سطح مرطوب یا مقداری روی سطح خشک بمالید. هر کدام از انواع مواد پرکننده و ترمیم کننده ترک دیوار بلوکی، برای برآوردن هدف خاصی تولید می شوند. از این رو کاتالوگ محصول را بسیار دقیق بخوانید و از محصولی که مناسب شرایط شما است استفاده کنید.
پس از استفاده، سطح ترمیم شده را همانطور که در کاتالوگ محصول مشخص شده است، با عملیات خاصی ترمیم ترک دیوار بلوکی را پیگیری کنید. پس از اتمام دوره آماده سازی، بتونه را بمالید و بعد از یک ماه رنگ کنید. برای رنگ آمیزی دیوار از رنگ پلاستیکی مرغوب استفاده کنید. رنگ پلاستیک تا حدی توانایی مقاومت در برابر ترک خوردگی بیشتر دیوار را دارد.

گچ کاری دیوار بلوکی

مدیر سایتAuthor posts

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: n.zamani96@yahoo.com

2 نظرات

  • ممنون بابت مطلب بسیار مهم و اموزنده. دیوار های بلوکی خیلی بهتر از سفالی هستند و بنطرم باید قبل از سیمان زدن با عایق های رطوبتی و حرارتی زیرکاری انها را اب بندی کنند تا شاهد نشت اب و سرما و گرما پشت ان نباشیم. شرکت شما بسیار خوب این کار را میتواند انجام دهد و شرکت هایی نظیر جهان فرود و میهن راپل هرکاری برای ما انجام دادند مناسب نبوده.

    • سپاس
      بلوک های سبک عایق بسیار خوبی در برابر رطوبت، گرماو سرما هستند، چون خاصیت پوکه معدنی استفاده شده در آنها، عایق بودن است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *