بلوک سیمانی

تست بلوک سیمانی

بتن را می توان به واحدهای پیش ساخته مانند بلوک سیمانی سبک، معمولی، هوادار و…با اندازه مناسب تبدیل کرد تا برای قسمت های مختلف ساخت و ساز، نظیر دیوارها استفاده شود. استفاده از بلوک های سیمانی یا بلوک های بتنی در مناطقی که آجرهای رسی پرهزینه، کم مقاومت و در دسترس نیستند مناسب تر نیز است. 
بسته به نیاز سازه ای، می توان مخلوط های بتنی را با استفاده از موادی که به صورت محلی در دسترس هستند در اشکال گوناگون به بلوک یا آجر تبدیل کرد. بلوک های با وزن معمولی با سیمان ، ماسه ، شن ، سنگ خرد شده و سرباره خنک کننده هوا ساخته می شوند، بلوک سبک سیمانی هم به جای ماسه و شن از پوکه معدنی استفاده می کند. اگر دوست دارید که بیشتر با بلوک سبک آشنا شوید به لینک زیر مراجعه کنید.

بلوک سبک سیمانی

استاندارد بلوک سیمانی

مخلوط بتنی که برای بلوک های توخالی و جامد معمولی استفاده می شود، قبل از مخلوط کردن، دقت کنید که حجم سیمان حداقل 1/6 حجم سایر سنگدانه های خشک ترکیبی باشد. بلوک بتنی توخالی برای کارهای معمولی و دیوارکشی باغ استفاده می شود. بلوک های سیمانی باربر توخالی در اندازه استاندارد 40 20 ، 15 ، 10 و… هنگام ساخت با سنگدانه های وزن طبیعی بین 7 تا 20 کیلوگرم وزن دارند. 
سنگدانه های بلوک های سیمانی باید از دانه های کاملاً درجه بندی شده با حداکثر اندازه مناسب در ابعاد بلوک باشند. مخلوط ها طبق روال معمول به درستی طراحی شده اند. مواد افزودنی بتن ممکن است در هر دو بلوک سیمانی توخالی و جامد استفاده شود.

تست بلوک سیمانی

تست بلوک

تست بلوک سیمانی عموما در مراحل قبل اخذ گواهینامه استاندارد صورت می پذیرد. یعنی اگر یک کارگاه بلوک زنی یا کارخانه بلوک سازی قصد دارد برای ارتقا سطح کاری خود و فروش بیشتر، گواهینامه علامت استاندارد برای محصولات خود بگیرد، ابتدا باید با طرق مختلف تست بلوک سیمانی خود را انجام داده و از کیفیت آن مطمئن گردد. سپس اداره مذکور تست نهایی یا آزمایش بلوک را انجام داده و مجوز صادر می گردد.

•    تست تراکم
سه بلوک با جرم ثابت در یک اجاق مناسب که با دمای 1000 درجه سانتیگراد گرم می شود خشک شود. بعد از سرد شدن بلوک ها در دمای اتاق، ابعاد هر بلوک در سانتی متر و حجم کلی آن در سانتی متر مکعب محاسبه شود.

•    تست جذب آب
سه بلوک در اندازه کامل باید به مدت 24 ساعت در آب تمیز و در دمای اتاق غوطه ور شوند. سپس بلوک ها باید از آب خارج شده و با قرار دادن آنها روی یک شبکه سیم 10 میلی متر یا درشت، اجازه تخلیه آب آنها را داده و آب سطحی قابل مشاهده را با پارچه ای مرطوب برداشته و بلوک های خشک و اشباع شده را بلافاصله توزین کنید. 
پس از توزین، کلیه بلوک ها باید در اجاق با تهویه با دمای 100 تا 1150 درجه سانتیگراد به مدت کمتر از 24 ساعت خشک شوند و تا دو توزین متوالی در فواصل 2 ساعت، درصد جذب بیشتر از 2 درصد نسبت به حالت اولیه را نشان ندهند. جذب آب به شرح زیر محاسبه می شود:
= درصد جذب   (AB) / B * 100
A  = جرم مرطوب واحد در کیلوگرم
B  = جرم خشک واحد در کیلوگرم

•    تست مقاومت فشاری بلوک
از یک دستگاه تست استفاده می کنیم. دستگاه تست بلوک باید از لحاظ ظرفیت بار، اندازه صفحه ها، فضای عمودی بین صفحه ها و فضای افقی بین ستون ها استاندارد باشد. دستگاه حتما باید از لحاظ موارد زیر کاملا تست گردد.
صفحات فولادی بین بلوک های باربری که به کار گرفته می شوند، باید دارای ضخامت حداقل یک سوم فاصله لبه بلوک تا دورترین گوشه نمونه باشند. به هیچ وجه ضخامت صفحه نباید از 12 میلی متر کمتر باشد.
طول و عرض ورق فولادی باید حداقل 6.3 میلی متر از طول و عرض واحد رنده شود. ضخامت صفحات یاتاقان هنگامی که ناحیه یاتاقان صفحه برای پوشاندن سطح نمونه کافی نیست، بر مقاومت فشاری آزمایش شده واحدهای سنگ تراشی تأثیر بسزایی دارد. مقاومت فشاری آزمایش شده معمولاً با افزایش ضخامت صفحه و با کاهش فاصله تا گوشه بعدی نمونه افزایش می یابد. بنابراین ، صفحه های دستگاه نسبت به نمونه های مورد آزمایش باید دارای ابعاد لازم باشند.
بلوک ها باید در 72 ساعت پس از تحویل به آزمایشگاه مورد آزمایش قرار گیرند، و در این مدت آنها باید به طور مداوم در هوای طبیعی اتاق قرار بگیرند. به منظور اطمینان از تست ، آزمایش نمونه ها 28 روز حداقل باید طول بکشد. مت زمان باید از زمان افزودن آب به مواد خشک محاسبه شود.

روش تست با دستگاه

•    گچ و خمیر آب باید روی یک سطح غیر جاذب که به آرامی با روغن پوشانده شده پخش شود. سطح واحدی که باید درپوش شود باید با خمیر درپوش تماس داشته باشد. ضخامت متوسط کلاهک نباید بیش از 3 میلی متر باشد. قبل از آزمایش نمونه ها باید حداقل 2 ساعت خشک شوند.
•    نمونه ها باید با مرکز سطح تحمل کننده آنها به صورت عمودی با مرکز رانش بلوک ها در دستگاه آزمایش قرار بگیرند.
مقاومت فشاری یک واحد سنگ تراشی بتنی باید به عنوان حداکثر بار در نیوتونز تقسیم بر سطح مقطع ناخالص واحد در میلی متر مربع باشد
تست بلوک سیمانی با دستگاه باید در آزمایشگاه انجام شود،تست توسط افراد غیرمجرب به سختی انجام می پذیرد. افراد معمولی می توانند با روش های تجربی یا مشهود نظیر تجارب فرد کاربرد، کیفیت بلوک سبک یا سنگین سیمانی را قبل از خرید بسنجند.

بتن آلوکا یکی از کارخانه های تولید کنند بلوک سبک دارای علامت استاندارد است که تمامی آزمایشات و مراحل تست را برای محصولات خود با موفقیت گذرانده است. جهت خرید یا اطلاع از قیمت بلوک سبک آلوکا به لینک درج شده در سایت بتن آلوکا مراجعه فرمایید.

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ سوالات شما در واتس آپ

در تماس باشید