تاریخچه سقف تیرچه بلوک

در گذشته سقف طاق ضربی در ایران رایج بود و ساختمانهای قدیمی بیشتر با این نوع سقف ساخته میشدند. چون سقف طاق ضربی در هنگام زلزله فاقد عملکرد مناسب میباشد پس استفاده از این نوع سقف منسوخ گردید و سقف طاق ضربی جای خود را به سقف تیرچه بلوک سیمانی داد. ایراد اولیه این سقف , وزن بسیار سنگین آن به علت استفاده از بلوک سیمانی سنگین بود. هزینه استفاده از بلوک سفالی نیز زیاد بود. اما با استفاده از یونولیت به جای بلوکهای سیمانی و سفالی ایرادات ذکر شده رفع گردید. ولی دود بسیار غلیط در هنگام آتش سوزی, ایراد اصلی یونولیت بود که با استفاده ازفومهای نسوز این ایراد رفع و استفاده از سقف تیرچه بلوک سیمانی برای بسیاری از پروژهها مقرون به صرفه شد.

بلوک سیمانی سبک

سقف تیرچه بلوک

سقف تیرچه بلوک، به عنوان متداولترین اجرای سقف در ساختمان شناخته میگردد. نام دیگر این سقف، سقف تیرچه دال می باشد که جزء دالهای یک طرفه به حساب می آید. برای اجرای سقف در ساختمان سازی، انواع مختلف بلوکهای سقفی استفاده میشودکه هر یک از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

اجزای تشکیل دهنده سقف تیرچه بلوک

1-تیرچه

2 -بلوک

3-بتن بالا یا درجا

بتن در بالای سقف قرار میگیرد, تیرچه ها را به هم متصل میکند و یکپارچه کار کردن اجزا را سبب میشود.

 

انواع تیرچه

تیرچه خرپایی ساخته شده از خرپای فولادی و پاشنه بتنی میباشد.

اجزاء تشکیل دهنده خرپای تیرچه

*میلگرد بالا *میلگرد مارپیچ یا عرضی *میلگردهای کششی پاشنه

تیرچههای مورد استفاده در سقف تیرچه بلوک

*تیرچه های بدون فندوله

*تیرچه های فندوله دار

قالب پاشنه تیرچه فندوله دار به فرم سفالی با تیرچه به کار برده میشود اما در نوع تیرچه بدون فندوله، در قالبی فلزی، پاشنه تیرچه (ناودانی نمره ۱۴) رای میریزند واستفاده میکنند.

بلوک

بلوکهایی که در سقف تیرچه بلوک استفاده میشوند نقش اصلیشون پرکردن سقف میباشد و نقش خاصی در مقاومسازی سقف ندارند. البته باید موقع رفت و آمد کارگران ساختمان یا افراد دیگر ناظر و همچنین زمان نصب به اندازه نیاز محکم و ایمن باشند. چرا که بلوک سقفی درکنار نقش پرکنندگی فضای خالی، نقش قالب بتن پوششی نیز دارد. قسمت زیرین بلوک سقفی، یک سطح مسطح و مناسب برای نازک کاری و گچ کاری و … فراهم میکند.

آشنایی با انواع بلوک ها

جنس بلوک مورد استفاده در سقف تیرچه دال: 1- بلوک سیمانی 2-بلوک سفالی 3-یونولیت (بلوک پلی استایرن)

برای دریافت قیمت بلوک سیمانی با کارخانه بلوک سبک آلوکا در تماس باشید.

بلوک سقفی سیمانی

بلوک سیمانی دو نوع دارد بلوک سیمانی سبک که از پوکه تهیه شده است و بلوک سیمانی سنگین که از شن و ماسه در ملات آن استفاده شده است. بلوک سبک سیمانی نسبت به بلوک سفالی سبک تر و عایق تر میباشد.

بلوک سفالی سقفی

بلوک سفالی از جنس رس میباشند که پس از عمل آوری در کوره پخته میشود. این بلوکها نسبت به بلوکهای سیمانی سبکتر میباشند. وزن این بلوکها چیزی در حدود ۷ الی ۱۰ کیلوگرم میباشد. بلوکهای سفالی باید عاری از ترک و دانههای آهکی باشند و رنگ آنها یکنواخت بوده و به طور یکسان پخته شده باشند. بیشترین کاربرد بلوکهای سفالی در سقفهای تیرچه سفالی و بتنی است.

مزایای بلوک سفالی

کیفیت بلوک ,قیمت مناسب ,عدم آتش گرفتن

تفاوت بلوک سیمانی با بلوک سفالی

معایب بلوک سفالی

وزن زیاد- پرتی و شکستگی زیاد در مرحله حمل و نقل -نفوذ بتن به داخل حفرههای بلوکهای سفالی -کاهش سرعت اجرای سقف

بلوک یونولیت سقفی (بلوک پلی استایرن) :

بلوک یونولیت سقفی نامهای دیگری چون پلاستوفوم، پلی استایرن انبساطی یا فوم سقفی دارد و در سقفهای تیرچه و بلوک کاربرد فراوانی دارند. بلوک یونولیت چون سبک است پس سقف و سازه را هم سبک میکند و سرعت زمان اجرای سقف را کاهش میدهد. کارگران هم به راحتی این مصالح را به کار میبرند. همچنین نداشتن پرتی و نشکستن در زمان حمل از کارخانه تا محل پروژه ,عدم نفوذ بتن به داخل بلوکهای یونولیت و قابل استفاده بودن با انواع تیرچه کرومیت، پیش تنیده، سفالی و بتنی از مزایای یونولیت میباشد.

نکته: باید توجه نمود استفاده از پلی استایرن با دانسیته پایین و غیر استاندارد مجاز نمیباشد.

معایب بلوک یونولیت

دقت و توجه زیاد به کیفیت و استاندارد یونولیت جهت جلوگیری از نشکستن بلوکها و هدر رفتن بتن و آتش نگرفتن مهم است.

مزیتهای سقف تیرچه بلوک

سقف تیرچه بلوک با ایجاد دیافراگم صلب در مقابل نیروهای جانبی مقاومت لازم را دارا میباشد -تو خالی بودن بلوکها کمک شایانی به توزیع بهتر بار و عایق حرارت و صوت و لرزش سقف میکند -از فولاد و آرماتور استفاده کمی کرده است که با جایگزین کردن بلوک در نواحی کشش، مصرف بتن کاهش داده شده است -صرفه جویی در قالب زیر سقف در مقایسه با دال بتنی – تعداد نیروی انسانی موردنیاز برا اجرای پروژه به دلیل آماده شدن تیرچه و بلوک در کارخانه های تولید کننده، کم شده است.

معایب سقف تیرچه بلوک

حداکثر دهانهای که میتوان با سقف تیرچه بلوک پوشش داد ۸ متر است. همچنین برای دهانههای ۷ الی ۸ متر تیرچه باید به صورت مضاعف یا تیرچه دوبل استفاده شود. در مقایسه با سقفهای دال بتنی و کامپوزیت صلبیت کافی نداشته. در مکانهایی که سقف حالت مثلثی و قوسی هست اجرای این سقف با محدودیت همراه میباشد. امکان شکستن پاشنه تیرچه تحت ضرباتی وجود دارد.

مراحل اجرای سقف تیرچه بلوک

۱-کار گذاشتن تیرچهها: در این مرحله تیرچهها باید در فواصل مشخص و از پیش تعیین شده (معمولاً پنجاه سانتی متر) در کنار هم قرار بگیرند.

۲-تکیه گاهای موقت یا شمعها: باید از شمع چوبی یا شمع فلزی تا سفت شدن کامل بتن رویه سقف استفاده کرد.

ساخت خانه با بلوک سیمانی

مزیتها و ایرادات شمع فلزی نسبت به شمع چوبی:

قیمت شمع فلزی از شمع چوبی زیاد میباشد چون شمع چوبی برا موارد و ارتفاعات خاصی استفاده میشوند پس قیمت ازرانتری هم دارند. همچنین شمع فلزی کاربرد بیشتری برای سطوح با ارتفاعهای متفاوت داردو به طور معمول در پروژههای ساختمانی از شمع فلزی استفاده میکنند.

۳-کار گذاشتن سقفهای کاذب: در پروژههایی که از سقف کاذب در سقف تیرچه بلوک استفاده شده است باید ابتدای کار و قبل از مرحله بتن ریختن، میلگردهای Lشکل را از حفرههای بلوکها برای آویزان شده عبور داد. البته بهتر است از میلگرد شاخهای برای سقفهای کاذب استفاده کرد.

۴-کار گذاشتن میلگرد کلاف: از کلافهای عرضی برای یکپارچه کردن سقف تیرچه بلوک و کمک به تیرچه در مناطق وسیع استفاده میکنند.

۵-کار گذاشتن میلگرد منفی: در طراحی تیرچه باید اتصال تیرچه به تیر فلزی یا تیر بتنی مفصلی و گیرداردر نظر گرفته شود. چون اگر اتصال تیرچه به تیر فلزی یا تیر بتنی مفصلی باشد آرماتور به عنوان آرماتور دوخت حساب میشود و میلگرد ۸ الی ۱۲ کافی میباشد. و همچنین اگر اتصال تیرچه به تیر فلزی یا تیر بتنی گیر دار در نظر گرفته شود در این حالت نیاز به طراحی آرماتور ممان منفی میباشد. حداقل طول آرماتور ممان منفی برابر ۱/۵ طول دهانه خواهد بود.

۶-کار گذاتن میلگردهای افت حرارت و توزیع بار: سقفهای تیرچه بلوک به مرور زمان افت کرده و ترکهایی در سقف مشاهده میشود. به منظور کاهش این مشکل با آماده شدن سقف پیش از بتن ریزی از آرماتورهایی به قطر ۶ یا حداقل ۸ سانتی متر در امتداد طول تیرچه به فاصله مرکز بلوکها ۵۰ سانتی متر و در جهت عمود بر تیرچهها به فاصله ۳۰ سانتی متر آرماتورهایی به عنوان آرماتورهای افت و حرارت نصب میشود.

مدیر سایتAuthor posts

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: [email protected]

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.