قیمت سقف تیرچه بلوک

تیرچه بلوک چیست و سقف آن چه مشخصاتی دارد؟ در گذشته سقف طاق ضربی در ایران رایج بود و ساختمانهای قدیمی بیشتر با این نوع سقف ساخته می شدند. چون سقف طاق ضربی در هنگام زلزله فاقد عملکرد مناسب می باشد پس استفاده از این نوع سقف منسوخ گردید و سقف طاق ضربی جای خود را به سقف تیرچه بلوک سیمانی داد. ایراد اولیه این سقف، وزن بسیار سنگین آن به علت استفاده از بلوک سیمانی سنگین بود.

هزینه استفاده از بلوک سفالی زیاد بود. اما با استفاده از یونولیت به جای بلوکهای سیمانی و سفالی ایرادات ذکر شده رفع گردید. ولی دود بسیار غلیط در هنگام آتش‌سوزی، ایراد اصلی یونولیت بود که با استفاده از فومهای نسوز این ایراد رفع و استفاده از سقف تیرچه بلوک سیمانی برای بسیاری از پروژه ها مقرون به صرفه شد. اکنون لازم است همه مزایا و معایب سقف تیرچه با کلی اطلاعات مهم دیگر نیزبرای شما بازگو کنیم، همراه ما باشید.

بلوک سیمانی سبک

سقف تیرچه بلوک چیست؟

سقف تیرچه بلوک، به عنوان متداولترین اجرای سقف در ساختمان شناخته می گردد. نام دیگر این سقف، سقف تیرچه دال می باشد که جزء دالهای یک طرفه، به حساب می آید. اجزای تشکبل دهنده سقف تیرچه بلوک، همانطور که از اسم آن پیداست، تیرچه، بلوک، بتن و یونولیت می باشد.

برای اجرای سقف در ساختمان سازی، انواع مختلف بلوک های سقفی استفاده می شود که هر یک از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند. اما بهترین نوع بلوک سقفی، بلوک سبک سقفی است.

بلوک سبک

اجزای تشکیل دهنده سقف تیرچه بلوک

اجزای سقف تیرچه بلوک

1-تیرچه

2 -بلوک

3-بتن بالا یا درجا

4-یونولیت

بتن در بالای سقف قرار میگیرد، تیرچه ها را به هم متصل میکند و یکپارچه کار کردن اجزا را سبب می شود.

تیرچه چیست؟

تیرچه، خرپایی ساخته شده از خرپای فولادی و پاشنه بتنی می باشد.

اجزاء تشکیل دهنده خرپای تیرچه

*میلگرد بالا

*میلگرد مارپیچ یا عرضی

*میلگردهای کششی پاشنه

تیرچه های مورد استفاده در سقف تیرچه بلوک

*تیرچه های بدون فندوله

*تیرچه های فندوله دار

قالب پاشنه تیرچه فندوله دار به فرم سفالی با تیرچه به کار برده می شود اما در نوع تیرچه بدون فندوله، در قالبی فلزی، پاشنه تیرچه (ناودانی نمره ۱۴) را استفاده میکنند.

بلوک

بلوکهایی که در سقف تیرچه بلوک استفاده می شوند نقش اصلی آنها، پرکردن سقف می باشد و نقش خاصی در مقاوم‌سازی سقف ندارند. البته باید موقع رفت و آمد کارگران ساختمان یا افراد دیگر ناظر و همچنین زمان نصب، به اندازه نیاز محکم و ایمن باشند. چرا که بلوک سقفی درکنار نقش پرکنندگی فضای خالی، نقش قالب بتن پوششی نیز دارد. قسمت زیرین بلوک سقفی، یک سطح مسطح و مناسب برای نازک کاری و گچ کاری و … را فراهم می کند.

قیمت بلوک ۱۰ سانتی

اندازه بلوک سقفی تیرچه

اندازه بلوک سقفی تیرچه 43*25*19 سانتی‌متر است که عرض آن 43 سانتی‌متر، بتن خوری آن 25 سانتی‌متر و طول آن 19 سانتی‌متر است. این اندازه بلوک سقفی تیرچه کاملا استاندارد بوده و اندازه شاخص و معرفی شده ی سازمان استاندارد می باشد.

آشنایی با انواع بلوک های سقفی

جنس بلوک مورد استفاده در سقف تیرچه دال: 1- بلوک سیمانی 2-بلوک سفالی 3-یونولیت (بلوک پلی استایرن)

برای دریافت قیمت بلوک با کارخانه بلوک سبک آلوکا در لینک زیر در تماس باشید.

قیمت بلوک سیمانی

بلوک سقفی سیمانی

بلوک سیمانی دو نوع دارد بلوک سیمانی سبک که از پوکه تهیه شده است و بلوک سیمانی سنگین که از شن و ماسه در ملات آن استفاده شده است. انواع بلوک سبک نسبت به بلوک سفالی سبک‌تر و عایق تر می باشد.

بلوک سفالی سقفی

بلوک سفالی سقفی

بلوک سفالی از جنس رس می باشند که پس از عمل آوری در کوره پخته می شود. این بلوکها نسبت به بلوک های سیمانی سبکتر می باشند. وزن این بلوکها چیزی در حدود ۷ الی ۱۰ کیلوگرم می باشد. بلوکهای سفالی باید عاری از ترک و دانه های آهکی باشند و رنگ آنها یکنواخت بوده و به طور یکسان پخته شده باشند. بیشترین کاربرد بلوکهای سفالی در سقف های تیرچه سفالی و بتنی است.

مزایای بلوک سفالی

کیفیت بلوک، قیمت مناسب، عدم آتش گرفتن

تفاوت بلوک سیمانی با بلوک سفالی

معایب بلوک سفالی

وزن زیاد- پرتی و شکستگی زیاد در مرحله حمل و نقل -نفوذ بتن به داخل حفرههای بلوک های سفالی -کاهش سرعت اجرای سقف

بلوک یونولیت سقفی (بلوک پلی استایرن)

بلوک یونولیت سقفی نام های دیگری چون پلاستوفوم، پلی استایرن انبساطی یا فوم سقفی دارد و در سقفهای تیرچه و بلوک کاربرد فراوانی دارد. این بلوک چون سبک است پس سقف و سازه را هم سبک می کند و سرعت زمان اجرای سقف را کاهش می دهد. کارگران نیز به راحتی آن را به کار می برند. همچنین نداشتن پرتی و نشکستن در زمان حمل از کارخانه تا محل پروژه، عدم نفوذ بتن به داخل بلوک های یونولیت و قابل استفاده بودن با انواع تیرچه کرومیت، پیش تنیده، سفالی و بتنی از مزایای یونولیت می باشد.

نکته: باید توجه نمود استفاده از پلی استایرن با دانسیته پایین و غیر استاندارد مجاز نمی باشد.

معایب بلوک یونولیت

دقت و توجه زیاد به کیفیت و استاندارد یونولیت جهت جلوگیری از نشکستن بلوک ها و هدر رفتن بتن و آتش نگرفتن مهم است.

مزیتهای سقف تیرچه بلوک

1-سقف تیرچه بلوک با ایجاد دیافراگم صلب در مقابل نیروهای جانبی مقاومت لازم را دارا می باشد.

2-تو خالی بودن بلوک ها کمک شایانی به توزیع بهتر بار و عایق حرارت و صوت و لرزش سقف می کند.

3- سقف تیرچه بلوک از فولاد و آرماتور استفاده کمی کرده است که با جایگزین کردن بلوک در نواحی کشش، مصرف بتن کاهش داده شده است

4-صرفه جویی در قالب زیر سقف در مقایسه با دال بتنی

5- تعداد نیروی انسانی موردنیاز برا اجرای پروژه به دلیل آماده شدن تیرچه و بلوک در کارخانه های تولید کننده، کم شده است.

معایب سقف تیرچه بلوک

حداکثر دهانهای که میتوان با سقف تیرچه بلوک پوشش داد ۸ متر است. همچنین برای دهانههای ۷ الی ۸ متر تیرچه باید به صورت مضاعف یا تیرچه دوبل استفاده شود. در مقایسه با سقفهای دال بتنی و کامپوزیت صلبیت کافی نداشته. در مکانهایی که سقف حالت مثلثی و قوسی هست اجرای این سقف با محدودیت همراه میباشد. امکان شکستن پاشنه تیرچه تحت ضرباتی وجود دارد.

قیمت بلوک سیمانی ۱۵

مراحل اجرای سقف تیرچه بلوک

مراحل اجرای سقف تیرچه بلوک

۱-کار گذاشتن تیرچه ها: در این مرحله تیرچه ها باید در فواصل مشخص و از پیش تعیین شده (معمولاً پنجاه سانتی‌متر) در کنار هم قرار بگیرند.

۲-تکیه گاهای موقت یا شمع ها: باید از شمع چوبی یا شمع فلزی تا سفت شدن کامل بتن رویه سقف استفاده کرد.

ساخت خانه با بلوک سیمانی

قیمت تیرچه بلوک

قیمت تیرچه بلوک

قیمت تیرچه بلوک سقفی به صورت متری محاسبه می شود، برای زیر 5 متر کمترین قیمت 80 هزارتومان و بیشترین قیمت 120 هزار تومان می باشد. همچنین قیمت تیرچه بلوک 5 تا 7 متری نیز از 130 هزار تومان شروع می شود و تا 200 هزارتومان می رسد.

به روزترین قیمت تیرچه بلوک سقفی به همراه قیمت تکی بلوک سقفی را از شماره 09120965118 استعلام بگیرید و ارزانترین و بهترین فروشنده تیرچه بلوک را با مشاوره رایگان، پیدا کنید.

قیمت اجرای سقف طاق ضربی

قیمت اجرای سقف طاق ضربی ارزان‌تر از همه سقف ها است و برابر است با مجموع هزینه های زیر:

دستمز اجرا+هزینه تیرآهن+هزینه گچ وخاک+هزینه آجر =قیمت اجرای سقف طاق ضربی

مزیتها و ایرادات شمع فلزی نسبت به شمع چوبی

1-قیمت شمع فلزی از شمع چوبی زیاد می باشد چون شمع چوبی برا موارد و ارتفاعات خاصی استفاده می شوند پس قیمت ارزانتری هم دارند.

2-شمع فلزی کاربرد بیشتری برای سطوح با ارتفاعهای متفاوت دارد و به طور معمول در پروژه های ساختمانی از شمع فلزی استفاده می کنند.

۳-کار گذاشتن سقفهای کاذب: در پروژههایی که از سقف کاذب در سقف تیرچه بلوک استفاده شده است باید ابتدای کار و قبل از مرحله بتن ریختن، میلگردهای L شکل را از حفرههای بلوک ها برای آویزان شده عبور داد. البته بهتر است از میلگرد شاخهای برای سقفهای کاذب استفاده کرد.

۴-کار گذاشتن میلگرد کلاف: از کلافهای عرضی برای یکپارچه کردن سقف تیرچه بلوک و کمک به تیرچه در مناطق وسیع استفاده می کنند.

۵-کار گذاشتن میلگرد منفی: در طراحی تیرچه باید اتصال تیرچه به تیر فلزی یا تیر بتنی مفصلی و گیردار در نظر گرفته شود. چون اگر اتصال تیرچه به تیر فلزی یا تیر بتنی مفصلی باشد آرماتور به عنوان آرماتور دوخت حساب می شود و میلگرد ۸ الی ۱۲ کافی می باشد. و همچنین اگر اتصال تیرچه به تیر فلزی یا تیر بتنی گیر دار در نظر گرفته شود در این حالت نیاز به طراحی آرماتور می باشد. حداقل طول آرماتور ممان منفی برابر ۱/۵ طول دهانه خواهد بود.

۶-کار گذاشتن میلگردهای افت حرارت و توزیع بار: سقفهای تیرچه بلوک به مرور زمان افت کرده و ترکهایی در سقف مشاهده می شود. به منظور کاهش این مشکل با آماده شدن سقف پیش از بتن ریزی از آرماتورهایی به قطر ۶ یا حداقل ۸ سانتی‌متر در امتداد طول تیرچه به فاصله مرکز بلوکها ۵۰ سانتی‌متر و در جهت عمود بر تیرچه ها به فاصله ۳۰ سانتی‌متر، آرماتورهایی به عنوان آرماتورهای افت و حرارت نصب می شود.

خرید بلوک پوکه ای

مدیر سایت

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: n.zamani96@yahoo.com

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *