دیوارچینی با بلوک

دیوارها بر اساس ویژگی ها و کاربرد خود، انواع گوناگونی دارند . انواع دیوارهای چیده شده با بلوک سبک پوکه ای در طبقه دیوارهای غیر باربر قرار می گیرد . دیوارهای غیر باربر تنها وزن خود را تحمل می کنند و در آنها ویژگی های دیگری من جمله سبکی و مقاومت حرارتی و صوتی مناسب، اهمیت می یابد . دیوار چیده شده با بلوک سبک بعنوان دیوار عایق همگن حرارتی محسوب شده و شرایط آسایش را برای ساکنین در فصول گرم و سرد تامین می نماید . در این مقاله منظور ما از بلوک، بلوک های سبک ساختمانی است، اگر از این محصول شناختی ندارید، بهتر است در همین ابتدای مقاله و از طریق لینک زیر، مختصر و کامل با بلوک سبک آشنا شوید.

 بلوک سبک سیمانی

انواع بلوک های ساختمانی

بلوک هبلکس

هبلکس به یک نوع بتن متخلخل میگویند که در ساختمانها قابل استفاده و کاربرد دارد.مقاومت فشاری بالا و وزن پایین از مزایای هبلکساست. لوله گذاری و سیم کشی ساختمانی که در آن ازهبلکس استفاده شده به راحتی انجام میپذیرد چون هبلکس به راحتی توسط اره برش خورده و میخ و پیچ به راحتی در ان فرو میرود. مقاومت بالای هبلکس در مقابل اتش بسیار مورد توجه قرار گرفته. عایق بسیار مناسب حرارت وصدا از محسنات هبلکس است . به این ویژگی، این نکته را نیز باید اضافه کرد که سیمان و ملات مصرفی مورد نیاز برای کشیدن یک دیوار باهبلکسبه اندازه یک چهارم یا 25% دیوارکشی با آجر است.

از معایب بلوک سبک هبلکس باید به عدم استحکام، قدرت اتصال نامناسب به سازهاشاره کرد. از این رو، هبلکس در دیوارهای باربر قابل استفاده نبوده و وزن زیادی را نیز متحمل نمی شوند.

بلوک های سیمانی

بلوکهای سیمان از مخلوط کردن سیمان و آب با شن ریزه و ماسه و لرزاندن و متراکم کردن آنها ساخته میشود.بلوک های سیمانی به صورت تو خالی و تو پر ساخته میشوند .این بلوک ها در قسمتهای مختلف ساختمان اعم از دیوار های باربر و غیر باربر و جدا کننده استفاده میشوند. بتنی که با آن بلوک خود را میسازیم وزن بلوک ما را مشخص میکند ، مثلا بلوک هایی که با شن و ماسه طبیعی و رودخانه ای ساخته میشوند دارای وزن معمولی 2000 کیلوگرم در متر مکعب میباشد.

 قیمت بلوک سیمانی سبک

بلوک لیکا

در این نوع بلوک سبک به جای سنگدانه های معمولی از سنگدانه های سبک رسی به نام لیکا استفاده می شود.اصولاً واژه لیکا بر گرفته از عبارتExpanded Clay Aggregate Lightبه معنی دانه رس سبک منبسط شده گرفته شده است. این دانه ها از انبساط خاک رس در کوره های گردان با حرارتی حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد بدست می آیند. یکی از مهمترین فرآورده های لیکا در ایران بلوکهای سبک لیکا می باشد که از مخلوط سبک دانه ها با سیمان و آب بدست می آید. ویژگی های منحصر به فرد این نوع از بلوکها اعم از وزن کم، هدایت حرارتی پائین، افت صوتی مناسب، مقاومت در برابر آتش، دوام و پایداری شیمیایی سبب گسترش کاربردهای این سنگدانه های مصنوعی در ساخت انواع بلوکهای سبک و دیگر کاربردهای مربوط به صنعت ساختمان گردید.

بلوک سفالی

بلوک سفالی به عنوان پر مصرف ترین نوع مصالح در دیوارهای ساختمانی متشکل از خاک رس و آب که به صورت قالب‌های سوراخدار در ابعاد مختلف تولید می‌شود. بلوک‌های سفالی همان آجر‌های رسی هستند که در بخش‌های غیر باربر ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. بلوک‌های سفالی در انواع دیواری و سقفی (سقف تیرچه بلوک) مورد استفاده قرار می‌گیرند. اين بلوک‌ها در ابعاد مختلف توليد می شوند. سطح بلوک‌های سفالی معمولاً شياردار است تا ميزان چسبندگی آنها با بتن افزايش يابد. بلوک سفالی معمولاً در كارخانه و به وسيله دستگاه‌های مجهز توليد می‌شود تا بلوک‌ها عاری از ترک و دانه‌های آهكی باشند و رنگ آنها كاملاً يكنواخت بوده و به طور يكسان پخته شده باشد. سطح بلوک‌های سفالی بايد عاری از انحنا و خميدگی باشد و لبه‌های تيز و مستقيم و بافت ريز و متراكمی داشته باشند. عرض بلوک‌های سفالی معمولاً ۲۵ سانتيمتر و وزن آنها حدود ۳ تا ۱۰ كيلوگرم متغير است.

آجر فشاری

دلیل نامگذاری این نوع آجر اینست که در ابتدا، خشت آن با دست زده می‌شد و با فشار دستی کارگران خشت زن گوشه‌های قالب به وسیله گل مخصوص پر می‌گردید. این نوع آجر معمولاً در سفت کاری و زیرکاری ساختمان به کار می‌رود و به روش دستی تهیه می‌شود (آجر گری). این نوع آجر برای تمامیکارهای ساختمانی مانند کرسی چینی، گره‌چینی، طاق ضربی، دیوارهای حمال و تیغه چینی مناسب است.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت دیوار چینی:

قیمت دیوار چینی معمولا به سه صورت متری، کنترات و روز مزد محاسبه می شود که عوامل زیر در تعیین قیمت این عملیات ساختمانی تاثیر گذار می باشند:

شهر و محل دیوار چینی:

قیمت دیوار چینی و بنایی در شهرهای تهران و کرج نسبت به شهرهای دیگر ایران به علت قیمت بالاتر مصالح، حمل و نقل دشوارتر و دستمزد استادکاران بالاتر می باشد. همچنین در شهر تهران به علت وسعت و بزرگی شهر دستمزد استادکاران در جنوب و شمال شهر با هم متفاوت است.

وسعت(متراژ) و پیچیدگی پروژه:

قیمت دیوار چینی معمولا بر اساس متراژ کار محاسبه می شود اما در کارهای متراژ پایین مثل تعمیرات و بازسازی منازل اجرت استادکاران به صورت چکی(توافقی) محاسبه می شود. در بناهایی که دارای معماری خاص و پیچیده هستند به علتزمانبر بودن کار و نیازمند بودن به ابزار و مهارت های تخصصی هزینه دیوار چینی و بنایی هم به تبع افزایش می یابد.

مهارت و تجربه استادکار:

مهارت و تخصص استادکاران نیز در برآورد هزینه دستمزددیوار چینی وبنایی عاملی تعیین کننده است و مواردی چون سابقه کار، میزان رضایت کارفرمایان قبلی ، دقت، سرعت، دوری یا نزدیکی به محل پروژه، داشتن شاگرد همراه و… نرخ اجرت استادکاران را تعیین می کنند.

هزینه ابزار و وسایل جانبی:

اگربرای انجام عملیات دیوار چینی نیاز به داربست باشد هزینه تامین آن بر عهده کارفرما می باشد. برای پروژه های کوچک استادکار باید ابزار تخصصی دیوارچینی و بنایی چون شاقول، کمچه، ماله و… را خود تهیه کند اما برای پروژه های متراژ بالا هزینه ابزار و آوردن مصالح پای کاربر بر عهده کارفرما می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه و محاسبه قیمت دیوارچینی با انواع بلوک سبک با کارشناسان بلوک سبک آلوکا از طریق سایت بلوک سبک آلوکا در تماس باشید.

مدیر سایتAuthor posts

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: [email protected]

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.