مصالح ساختمانی جدید

مصالح ساختمانی جدید

مصالح ساختمانی جدید ثمره تلاش سازنده ها برای کاهش هزینه ها در عین کیفیت و جلوگیری از آلودگی محیط زیست است. پر واضح است که پروژه های ساختمانی بیش از 50% از منابع طبیعی را مصرف می نمایند. این موضوع باعث افزایش هزینه، مواد زائد و زمان اتمام طولانی ساخت و ساز می شود. مواد و مصالح ساختمانی جدید شاید در بازه زمانی ساخت، هزینه کمی بیشتر داشته باشند. ولی در طولانی مدت از لحاظ مصرف انرژی، زیبایی، هزینه و کیفیت نسبت به مصالح ساختمانی قدیمی بسیار به صرفه تر خواهند بود.

ساختمان های ساخته شده با انواع مصالح ساختمانی نوین، دغدغه های مالی، محیط زیست و زمان را بطور چشمگیری حل خواهد کرد.

ساخت خانه ارزان و سریع

مصالح نوین ساختمانی

مصالح نوین ساختمانی

نسل جدیدی از مصالح نوین ساختمانی، مستحکم تر، سبک تر و پایدارتر برای حل چالش های اصلی صنعت ساخت و ساز (از بلایای طبیعی و هزینه های کلان گرفته تا نگرانی ها و ناکارآمدی زیست محیطی ) در حال آمدن به بازار است. این صنعت با حفظ تولید خود تلاش می کند تا با تقاضا مطابقت داشته باشد. پروژه های ساختمانی 50٪ از منابع طبیعی ما را مصرف می کنند، که اغلب منجر به هزینه های اضافی، تاخیر در زمان ساخت و هدر رفتن مواد می شود.
برای رفع برخی از این چالش ها، بسیاری از شرکت های نوآور در حال تولید نسلی از مصالح ساختمانی جدید هستند. مواد به گونه ای طراحی شده اند که هوشمندتر، قوی تر ،خودکفا ، شیک و سازگار با محیط زیست باشند. بنابراین چه حرکتی در پس این نوآوری ها وجود دارد؟
خانه BIQ در هامبورگ ، آلمان ، چشم انداز کاملی از آینده ارائه می دهد. ساخته شده با جلبک های زنده ، BIQ می تواند برق خود را مهار کند. زیبایی آن نه تنها یادآور ساختمانهای علمی-تخیلی چشمگیر فرهنگ پاپ است ، بلکه تأثیر آن بر محیط برای آینده ای پایدار بسیار امیدوار کننده است.
برای حفظ مزیت رقابتی، شرکت های ساختمانی باید با این نوآوری های مواد همراه باشند. ساختمانهایی که با جدیدترین متریال ساخته شده اند برای حل چالشهای امروزی، کاهش اثر کربن آنها و تأثیر در صنعت، از تجهیزات بهتری برخوردار خواهند بود.
در حالی که پیشرفت علمی می تواند دهه ها طول بکشد تا به مرحله کار برسد، اما نسل جدیدی از مصالح نوین ساختمانی در حال آمدن است. در اینجا 17 ماده ای آورده شده است که در حال حاضر باعث ایجاد هیاهویی در ساخت و ساز می شوند و می توانند نحوه ساخت ما را تغییر دهند.

1. بتن خود ترمیم شونده 2. گرافن سه بعدی 3. ایر برش 4. چوب لمینت شده 5. بامبو مدولار 6. آلومینیوم شفاف 7. چوب شفاف 8. بتن تولید کننده نور 9. سلولز میکروبی 10. ابریشم عنکبوتی 11. کف آلومینیوم 12. نانو کریستال 13. آجر پشمی 14. آجر جذب کننده آلودگی 15. هیدروسرامیک 16. بیوراکتورها 17. سلول های خورشیدی نامرئی 18. پانل های جانبی

در زمینه بلوک های سیمانی هم پیشرفت زیادی را شاهد بوده ایم، به عنوان مثال بلوک سبک 20*20*40 تحول عظیمی در دیوارچینی ساختمان ها با سبک سازی و زیباسازی ایجاد نمود.

قیمت بلوک سیمانی 20*20*40

مصالح نوین ساختمانی 2021

مصالح نوین ساختمانی 2020

مصالح ساختمانی نوین 2021، تاثیر چشمگیری در هزینه، دوام، کارایی و طول عمر سازه دارند. صنعت ساخت و ساز نیازمند مصالح ساختمانی نو با پایداری بالا جهت حل چالش های زیست محیطی و اقتصادی قرن 21 است.

مصالح نوین ساختمانی با کارایی و دوام بالا، سهم عمده ای در بهره وری منابع دارند. مصالح ساختمانی جدید برای نما مانند چاپ سه بعدی نمای خانه ها، هوشمندی تکنولوژی ساختمان سازی قرن حاضر را نشان می دهد.

بتن آلوکا در قسمت های پیش رو شما را با جدیدترین مصالح ساختمانی 2021 آشنا خواهد کرد.

1- آجرهای خنک کننده

آجرهای خنک کننده  از خلاقانه ترین کشفیات به عنوان یکی از مصالح نوین ساختمانی 2021 می باشند. آجر خنک کننده در لیست مصالح ساختمانی جدید برای دیوار قرار دارد. آجرهای خنک کننده که به آجرهای هیدروسرامیکی نیز معروفند از ترکیب خشت با هیدروژل ساخته شده اند. آجرهای هیدروسرامیکی مناسب دیوارهای پیرامونی ساختمان ها می باشند.

مکانیسم عملکرد آجرهای خنک کننده بدین صورت است که با ورود هوا، مواد هیدروژل، آب را جذب و درون آجر ذخیره می کنند. این آب برای خنک کردن ساختمان ها در روزهای گرم معجزه خواهد کرد. آجرهای هیدروسرامیکی مناسبترین مصالح ساختمانی جدید برای دیوار ساختمان های تجاری به خاطر کاهش مصرف انرژی است.

بهترین مصالح برای دیوارکشی

2- بلوک سبک سیمانی

بلوک سبک سیمانی کارخانه بتن آلوکا

اگر به دنبال مصالح ساختمانی جدید و ارزان برای پروژه های خود می باشید بلوک سبک سیمانی بهترین است. یکی از پیشرفته ترین مصالح ساختمانی جدید برای دیوار جهت ساخت خانه ای با دوام مادام العمر همین بلوک سبک می باشند. سیمان و آب با ترکیب ماده افزودنی با نام پوکه معدنی که یکی از مواد و مصالح ساختمانی جدید می باشد بلوک سبک را تولید می کنند.

قیمت بلوک سیمانی سبک 

بلوک سبک سیمانی یکی از انواع مصالح نوین ساختمانی ضد آب، آتش، صدا و گرما  است. بلوک سبک که جایگزین بلوک های سنگین سیمانی شده است در برابر زلزله، سیل و باد پایدارتر می باشد. از بلوک سبک به عنوان مصالح ساختمانی جدید برای نما، پایه ها، دیوار ها، سقف ها و پارتیشن ها کاربرد دارد. چون هسته بلوک سبک به راحتی با میله های فولادی برای افزایش استحکام پر می شود. بلوک سبک از مصالح ساختمانی جدید و ارزان برای دیوار و سقف است.

فروش بلوک سیمانی سبک

3- شیشه و بلوک های شیشه ای

شیشه و بلوک های شیشه ای از لحاظ انعطاف پذیری و قیمت دارای تنوع زیادی می باشند. شیشه جز مصالح ساختمانی ارزان نیست ولی بسیار سبک می باشد. زیبایی خانه هایی که برای مخصوصا فضای داخلی خود از شیشه استفاده می کنند بسیار چشمگیر و دلباز هست.

شیشه و بلوک های شیشه ای را به جرات می توان به عنوان مصالح جدید در ساختمان سازی شمرد. هر چند قبلا از شیشه در پنجره و درها استفاده  می شد. اما امروزه شیشه به عنوان مصالح ساختمانی جدید در اروپا و کشورهای پیشرفته جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

4- روکش سنگ

روکش سنگ-بتن آلوکا

خانه هایی با روکش های سنگ زیبا و دلربا هستند. سنگ جز مصالح نسبتا گران قیمت است و نمیتوان آن را در زمره مصالح ساختمانی جدید و ارزان شمرد. برای ساخت مسکن زیبا با سنگ می توان از روکش سنگ برای نمای خارجی دیوارها استفاده نمود. روکش های سنگی در ابعاد و ضخامت های متفاوت با سنگ های متنوع ساخته می شوند. استفاده از روکش سنگی در تمامی دیوارها یا در قسمت های چون دودکش می تواند سبکی روستایی و حتی مدرن به ساختمان ببخشد. سنگ های طبیعی عایق عالی هستند و استحکام فراوانی به بنا می بخشند.

5- ACC بلوک یا بلوک های هوادار اتوکلاو

ACC بلوک یا بلوک های هوادار اتوکلاو از سنگ، گچ، ماسه، آب، آهک یا سیمان و پودرآلومینیم ساخته شده اند. بلوک های اتوکلاو مناسب برای دیوارهای داخلی، خارجی و تیغه بندی ها می باشد.  ACC بلوک از پیشرفته ترین مصالح ساختمانی می باشد. این بلوک ها به دلیل استفاده از پودرآلومینیم تشعشات مضرری رادیو اکتیو دارند و سازگار با محیط زیست نیستند.

6- ته سیگار

ته سیگار شاید به نظرتون مسخره بیاید که از آن به عنوان مصالح ساخت پیشرفته عنوان کردیم. ولی اینطور نیست با ترکیب ته سیگار به ترکیبات آجر یا بلوک می توان بطور حیرت انگیزی دوام و بازدهی مصالح ساختمانی را افزایش داد. آجر و بلوکی که از ترکیب ته سیگار حاصل می شود بسیار سبک و کارا می باشد. ته سیگار ابتکاری خلاقانه و از مصالح ساختمانی جدید برای دیوار می باشد. با استفاده از ته سیگار علاوه بر حذف میلیون ها تن زباله از طبیعت، هزینه های استفاده از مواد طبیعی نظیر پوکه معدنی نیز کاهش می یابد.

7- سیمان نورانی

سیمان نورانی-بتن آلوکا

سیمان نورانی از مصالح ساختمانی جدید در اروپا است که در سال 2019 کشف شده است. سیمان نورانی در طول روز نور خورشید را جذب کرده و در شب آزاد می کند. سیمان نورانی به دلیل داشتن سطحی درخشان به عنوان پیشرفته ترین مصالح ساختمانی، هزینه های روشنایی ساختمان ها را کاهش می دهد. از موارد مهم کاربرد سیمان نورانی، استخرها و معابر جاده ها می باشد که به افزایش روشنایی کمک زیاد می کند.

8- مقوا

مقوای بازیافتی یکی دیگر از مصالح ساختمانی جدید و ارزان است. مقوا یکی از انواع مصالح ساختمانی نوین عایق و با کیفیت برای مناطق سرد یا گرم می باشد. مقوا به عنوان عایق سلولزی مناسب ساختمان های تجاری و مسکونی می باشد.

9- بتن کربن

بتن کربن  یا بتن نساجی، مواد کامپوزیت جدیدی است که به عنوان انقلابی در دنیای مصالح ساخت پیشرفته است. بتن کربن از ترکیب الیاف بتن و کربن حاصل می شودو نسبت به بتن معمولی، سبک، پایدار و ظرفیت تحمل بار بالای شش برابری را دارد. از ویژگی های مشخص بتن کربن، عدم نیاز به پوشش لایه ضخیم برای محافظت از زنگ زدگی بدلیل زنگ نزدن کربن است. همه مصالح ساختمانی جدید با ترکیب کربن، عمر طولانی تری خواهند داشت.

10- بتن خود ترمیم کننده

بتن خود ترمیم کننده  به عنوان یکی از مصالح جدید در ساختمان سازی با افزودن باکتری و کپسول آب به بتن حاصل و باعث ترمیم خود بتن می شود. ترک های بتنی از مشکلات قدیمی در ساخت و ساز ساختمان ها می باشد. هنگامی که بتن ترک برمیدارد، این باکتری ها در برابر آب و هوا سنگ آهک تولید می کنند. سنگ آهک ترک ها را می پوشاند و باعث افزایش طول عمر سازه ها می شود.  هزینه های ساخت و نگهداری سازه هایی چون تونل و پل با بتن ترمیم کننده بسیار کمتر خواهد بود.

11- چوب شفاف

چوب شفاف از مصالح نوین ساختمانی برای نمای ساختمان ها است که از چوب سنتی مقاوم تر است. یک نوع پلیمر به نام اپوکسی غیرپایدار را به چوب قدیمی اضافه می کنند و چوب شفاف تولید میگردد. اضافه کردن این پلیمر به چوب قدیمی باعث افزایش دوام آن خواهد شد.

12- سیمان قابل برنامه ریزی

در لیست مواد و مصالح ساختمانی جدید، سیمان قابل برنامه ریزی جایگاه ویژه دارد. سیمان قابل برنامه ریزی برای دوام بیشتر بتن در مقابل آب و مواد شیمیایی طراحی شده است. سیمان قابل برنامه ریزی دوام سازه ها را بشدت افزایش می دهد.

14- آیروگرافیت

آیروگرافیت توسط محققان دانشگاه فنی هامبورگ در سال 2012 ایجاد شده و از شبکه های لوله های کربنی توخالی ساخته شده است که باعث می شود 75 برابر سبک تر از فوم باشد. در دمای اتاق پایدار است، همچنین می تواند الکتریسیته را هدایت کند ، فوق العاده قوی است و هنوز هم می تواند به شکل های دیگر خم شود.
در واقع آنقدر انعطاف پذیر و قابل انعطاف است که می توان آن را در فضایی 95٪ در منطقه طبیعی خود فشرده کرد و سپس به فرم اولیه خود ، بدون آسیب برگرداند. به طرز حیرت انگیزی ، کوچک شدن آیروگرافیت در واقع باعث تقویت آن می شود ، که در مورد اکثر مواد سبک که تحت فشار هستند ، صادق نیست. از آنجا که می تواند در برابر لرزش ها نیز مقاومت کند ، به طور منظم در هواپیماها و ماهواره ها نیز استفاده می شود.

15- بیوپلاستیک

پلاستیک به خصوص محکم و با دوام ، به لطف روند تخریب بی نظیر خود، یکی از مهمترین عناصر آلوده در جهان است.  پلاستیک زیستی ، ساخته شده از جلبک ها ، کیتین های دریایی ، سلولز و بسیاری دیگر از منابع زیست توده تجدید پذیر، به این معنی است که پس از دور ریختن به سرعت بسیار سریع تخریب می شود. بیو پلاستیک به عنوان یکی از مصالح نوین و  یک جایگزین عالی سبز برای پلاستیک ساخته شده با سوخت های فسیلی است. خواص پیچیده آن به خوبی در روکش، عناصر ساختاری و سایر سازه های تقویت کننده معماری استفاده می شود.

مدیر سایتAuthor posts

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: [email protected]

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.