بلوک فشاری و مقاومت آن

مقاومت فشاری بلوک سبک سیمانی یا سایر مصالح بتنی دیگر برای آگاهی از مناسب بودن آنها در کارهای ساختمانی برای اهداف مختلف مورد نیاز است. بلوک فشاری عموماً از سیمان، سنگدانه و آب ساخته می شوند. که معمولاً مستطیل شکل بوده و در ساختمان ها و دیوارهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. آنها به شکل جامد و توخالی در دسترس هستند. با کیفیت ترین و مقاومت ترین نوع بلوک های سیمانی در برابر زلزله، ضربه، باد وآب و… بلوک سبک سیمانی یا بلوک فشاری و یا همان بلوک پرسی است. در قسمت های زیر به مقاومت فشاری بلوک سبک سیمانی و شناخت آن بیشتر پرداخته ایم. اگر هنوز بلوک سبک را نمی شناسید 5 دقیقه وقت بگذارید و در لینک زیر کاملا بشناسید.

 بلوک سبک

تعیین مقاومت فشاری بلوک سبک

آزمایشات مختلفی بر روی بلوک های سیمانی انجام می شود تا تمام نیازها برآورده شود. اما اکنون ما در مورد مقاومت فشاری بلوک سیمانی به عنوان یکی از سه آزمایش انجام شده روی بلوک بتنی بحث می کنیم که به شرح زیر است. برای انجام آزمایشهای زیر ، بلوکها با مخلوط  ملات مشابه در نظر گرفته شده اند و آنها را به صورت زیر تقسیم کنید.
•    اندازه گیری ابعاد 
•    تراکم بلوک 
•    مقاومت فشاری بلوک 

قیمت بلوک سبک

آزمایش اندازه گیری ابعاد

در این آزمایش همه بلوک ها از نظر ابعاد استاندارد بررسی می شوند. طول ، عرض و ارتفاع با مقیاس فولادی اندازه گیری می شود. اگر بلوک توخالی باشد، ضخامت آن با خط کش اندازه گیری می شود. و گزارشی از متوسط طول، عرض و ارتفاع بلوک و متوسط حداقل ضخامت با استفاده از ابعاد ثبت شده تهیه می شود. 

آزمایش تراکم بلوک سیمانی

همانطور که در بالا گفته شد، برای انجام این آزمایش 3 بلوک لازم است. برای تعیین چگالی بلوک، ابتدا بلوک را در فر تا 100 درجه سانتی گراد گرم کنید و سپس آن را با دمای اتاق سرد کنید. حالا ابعاد بلوک را بگیرید و از آن حجم را پیدا کرده و بلوک را وزن کنید. چگالی بلوک از رابطه زیر تعیین می شود و چگالی متوسط 3 بلوک، چگالی بلوک نهایی خواهد بود. 
تراکم بلوک = جرم/حجم (کیلوگرم/متر 3 ) مقادیر تراکم درجه های مختلف بلوک ها باید به شرح زیر باشد.

آزمایش مقاومت فشاری بلوک سیمانی سبک

هشت بلوک برای تعیین متوسط مقاومت فشاری بلوک بتنی در نظر گرفته شده است. بلوک ها باید در 3 روز پس از جمع آوری در آزمایشگاه آزمایش شوند. سن هر بلوک 28 روز است. دستگاه تست مقاومت فشاری از دو بلوک یاتاقان فولادی تشکیل شده است ، یکی در موقعیت سفت و سختی قرار دارد که واحد بنایی روی آن قرار گرفته است و دیگری متحرک است که بار را هنگام اعمال به واحد بنایی منتقل می کند. اگر مساحت تحمل واحد بنایی بیشتر از ناحیه تحمل بلوک های فولادی باشد، از صفحات فولادی جداگانه استفاده می شود. صفحات بر روی بلوک های فولادی به گونه ای چیده شده اند که مرکز واحد بنایی با مرکز رانش بلوک ها منطبق شود. 
سطح باربری بلوک با روکش گوگرد و مواد گرانول یا روکش گچی پوشانده شده است. پس از قرار دادن بلوک در دستگاه آزمایش ، نیمی از حداکثر بار مورد انتظار با سرعت ثابت اعمال می شود و بار باقی مانده در کمتر از 2 دقیقه اعمال می شود. به باري كه بلوک با آن خراب مي شود توجه داشته باشيد و حداكثر بار تقسيم بر سطح ناخالص  مقاومت فشاري بلوك را نتیجه مي دهد. به طور مشابه، 7 بلوک باقی مانده را آزمایش کنید و میانگین مقاومت 8 بلوک، آخرین مقاومت فشاری بلوک سبک است. 

مقاوم سازی ساختمان با بلوک سیمانی

مقاومت بلوک بتنی بستگی به نسبت مخلوط بتن، خواص اجزای بتن، دوره پخت، بعد فیزیکی آن و نحوه بارگیری آن (صاف یا روی لبه)، جامد یا توخال ، ضخامت و ارتفاع دیوار (نسبت شفافیت) دارد.
بلوک های سیمانی، انواع، شکل، اندازه و ترکیب مختلفی دارند ، ممکن است بلوک های توخالی، جامد ، با چگالی بسیار کم ، وزن سبک، متراکم معمولی و متوسط، متراکم تر، بلوک باربر یا بدون بار یا واحد CMU ، بسته به ماهیت آنها، به طور متوسط مقاومت فشاری بلوک بتنی  بین 3.5 N/mm2 تا 17.5N/mm2  یا 35 kg/cm2 تا 175kg/cm2  متغیر است.
 برای بلوک های سیمانی با چگالی فوق العاده کم ، تحمل بدون بار ، توخالی یا جامد ، مقاومت فشاری آنها حدود 3.5N/mm2 یا 35kg/cm2 است.
مقاومت فشاری بلوک سبک، بدون بار، توخالی یا جامد، حدود 7.5 نیوتن متر بر میلی متر مربع یا 75 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.
برای بلوک های معمولی و متوسط وزن، تحمل کننده ، توخالی یا جامد ، مقاومت فشاری آنها حدود 12.5 نیوتن متر بر میلی متر مربع یا 125 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.
مقاومت فشاری بلوک سیمانی متراکم و با وزن بیشتر، تحمل بار، توخالی یا جامد، حدود 17.5 نیوتن متر بر میلی متر مربع یا 175 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

نتیجه نهایی آزمایشات مقاومت فشاری بلوک های سیمانی

بلوک های بتنی به عنوان مصالح ساختمانی اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرند ، در مناطقی که آجرهای دیواری گران هستند ، از نظر استحکام ضعیف هستند و در دسترس نیستند. طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی ساخت و ساز برای بسیاری از ساختمان های مسکونی ، عمومی و صنعتی وجود دارد. با توجه به مصالح ساختمانی مقاوم و طولانی مدت، معمار و مهندس برای ساخت خانه ، دیوار حائل ، موانع امنیتی و غیره استفاده از بلوک سیمانی را توصیه می کنند.
● برای بلوک های بتنی توخالی یا جامد و بدون بار با چگالی بسیار کم، حداقل مقاومت فشاری آنها 3.5 N/mm2  یا 35 kg/cm2 است.
● برای بلوک های بتنی با چگالی  وزن بیشتر توخالی، حداکثر مقاومت فشاری آنها 17.5 N/mm2  یا 175 kg/cm2 است.
● برای بلوک های بتنی معمولی، متوسط، توخالی یا جامد، دارای مقاومت فشاری 12.5 N/mm2  یا 125 kg/cm2 است.
● برای بلوک های بتنی معمولی ، متوسط ، توخالی یا جامد، به طور متوسط ، مقاومت فشاری استاندارد آنها بین 7.5 N/mm2  تا 12.N/mm2  یا 75kg/cm2  تا 125 kg/cm2  متغیر است.
 

مدیر سایتAuthor posts

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: [email protected]

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.