مقایسه بلوک های ساختمانی

مقایسه بلوک های ساختمانی به چه دردی می خورد؟ اینکه بلوکی سبک است، سنگین یا لیکا و… است یعنی چه؟! در استفاده، این بلوک ها چه فرقی با همدیگر دارند؟ کدام نوع بلوک ساختمانی سبک یا سنگین و…قیمت مناسب و کارایی بهتری برای پروژه ما خواهد داشت؟ همراه ما باشید تا پاسخ کامل و جمع‌بندی شده را برای این سوالات خود دریافت نمایید.

مقایسه بلوک های ساختمانی

بلوک ساختمانی همگی از خانواده بلوک های سیمانی می باشند، یعنی در آغاز مقایسه بلوک های ساختمانی باید گفت که بیس همه ی بلوک ها عموما سیمان است، افزودنی ها، شرایط تولید و کاربرد بلوک هاست که آنها را از هم متمایز می کند.

به‌طور مثال بلوک سبک که پر استفاده ترین بلوک ساختمانی در حال حاضر بازار ساخت و ساز است، به‌صورت کاملا علمی و تخصصی سبک سازی شده و با دستگاه های اتوماتیک تولید می گردد. این محصول بتنی سبک، ترکیب سیمان با آب و افزودنی مهم دیگری به نام پوکه معدنی است.

ضریب هدایت حرارتی بلوک های سبک بسته به تکنولوژی تولید با هم متفاوت هستند، یعنی رسانایی حرارتی بلوک های متخلخل سبک تحت تأثیر ریزدانه ها و افزودنی هایی است که در تولید آن به کار بسته شده اند.

بلوک دیواری سبک از لحاظ ساختاری و عایق بودن، مزایای زیادی نسبت به سایر مواد دارد. قیمت مقرون به صرفه، ظرفیت عایق صوتی و حرارتی بالا و کیفیت بالا از ویژگی های بارز این محصول دیوارچینی است.

البته معایبی نیز وجود دارد، مثلا حجم هر بلوک برابر با چند آجر است، اما فناوری های جدید به مرور زمان این کاستی ها را رفع می کند.

انواع بلوک های ساختمانی از لحاظ نوع تولید، مواد مورد استفاده در تولید، کاربرد و شکل دارای تنوع و دسته بندی مختلفی هستند. پس صرفا نباید به دسته بندی ابعادی، جنس مواد تشکیل دهنده، ته بسته و ته باز و… بسنده کرد. در قسمت زیر تمام انواع بلوک ساختمانی را در دسته بندی های مختلف ببینید.

لیست انواع بلوک های ساختمانی

1- بلوک متراکم : بلوک های متراکم، بلوک هایی با چگالی بین 1700 کیلوگرم در متر مکعب و 24 کیلوگرم در متر مکعب هستند که با دستگاه ویبره پرسی تحت پرس بالا تولید شده اند، بلوک های سبک از نوع بلوک های متراکم هستند.

2- بلوک سنگین : بلوک سیمانی که از ترکیب ماسه + سیمان + آب تشکیل شده و با دستگاه دستی یا کادونا تولید می گردد، بلوک ماسه ای یا بلوک سنگین است. این بلوک، عموما برای دیوارکشی باغات مناسب است و نسبت به سایر انواع بلوک سیمانی، شکننده تر می باشد.

4- بلوک سبک پوکه ای: بلوکی است که از ماده اتصال دهنده یا افزودنی پوکه معدنی یا پومیس در تولید خود استفاده کرده است و با دستگاه اتوماتیک پرسی تولید می گردد بلوک سبک پوکه ای نامیده می شود.

متداول ترین نوع بلوک مورد استفاده در ساختمان های امروزی، به دلیل قیمت و کیفیت خوب، همین بلوک سبک سیمانی می باشد. اگر می خواهید قیمت بلوک سبک را به روز استعلام بگیرید، لینک زیر اولین و بهترین مرجع شماست.

قیمت بلوک سبک

5- بلوک اتوکلاو هوادهی شده : ، بلوک های اتوکلاو، بلوک هایی با تراکم کمتر از 1700 کیلوگرم بر متر مکعب هستند که مواد اولیه تولید آن ماسه کوارتز ریز، مواد افزودنی یا اتصال دهنده نظیر آهک، گچ، سیمان و پودر آلومینیوم است. این بلوک ها کیفیت عایق حرارتی و پوشش ضد آب عالی دارند.

در این بلوک ها، هنگامی که آلومینیوم با سیمان قلیایی یا محلول سیلیکات واکنش نشان می دهد، حباب های هیدروژن ایجاد می شود و مواد یک ساختار سلولی به دست می آورند. سپس در اتوکلاو یا کوره برقی خشک می شوند. این فناوری به شما امکان می دهد چگالی بلوک ها را تغییر دهید.

6- بلوک لیکا : بلوک لیکا از انواع بلوک های سبکی است که با دانه صنعتی منبسط شده ی لیکا تولید می شوند و عموما به رنگ قرمز یا خاکستری هستند. این بلوک ها عایق صوتی و حرارتی خوبی دارند و قیمت آنها از قیمت بلوک های سبک پوکه ای، زیادتر است.

مقایسه بلوک سیمانی معمولی و بلوک سبک

هر دوی این بلوک ها به جای یکدیگر استفاده می شوند و از پایه سیمانی با سنگدانه های بین 65 تا 75 درصد استفاده می کنند. تفاوت بین بلوک سیمانی معمولی و بلوک سبک در افزودنی ملات آنها است. بلوک های سبک از سنگدانه های پوکه معدنی یا صنعتی استفاده می کنند، در حالی که بلوک های سیمانی معمولی از سنگدانه های سنگی یا ماسه خرد شده استفاده می کنند.

کدام یک از انواع بلوک ساختمانی را بخریم؟

امروزه استفاده بلوک سبک که یکه تازه دیوارچینی در صنعت ساخت و ساز شده است بسیار زیاد است و خرید آن توسط مهندسین سازمان نظام مهندسی توصیه می شود. بلوک های سبک، ساخت و ساز را بسیار تسهیل می کنند و دارای انعطاف پذیری طراحی بالا هستند، مخصوصا برای پروژه هایی که می خواهند آن را در معرض دید قرار دهند مناسب است.

امکان بهبود در کیفیت بلوک های سبک، تنوع آن را افزایش داده و به مواد افزودنی مانند رنگ ها اجازه می دهند تا رنگی متفاوت در آنها ایجاد کنند. علاوه بر این، درجه حرارت و رطوبت آنها را می توان در محفظه های پخت کنترل کرد تا با توجه به هر پروژه کیفیت عملکردی مناسب، مقاوم و زیبایی را ارائه داد.

در نهایت می توانید قبل از خرید بلوک و خرید والپست، حتما با یک کارشناس مجرب مثل تیم مشاوره بتن آلوکا تماس بگیرید تا با مقایسه بلوک های ساختمانی به‌صورت تخصصی و بی طرفانه، محصول مناسب دیوار یا ساخت و ساز شما را پیشنهاد دهند.

مدیر سایت

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: n.zamani96@yahoo.com

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *