اجرای دیوار با بلوک سیمانی

اجرای دیوار با بلوک سیمانی

اجرای دیواربا بلوک سیمانی به صورت اصولی و استاندارد می تواند در سرعت و هزینه پروژه بسیار موثر باشد. دیوارهای بلوک سیمانی، کاربردهای متنوعی از تجاری تا مسکونی دارند. صرف نظر از هدف اجرای دیوار با بلوک سیمانی، مراحل ساخت دیوار با بلوک سیمانی ثابت است. در مقاله پیش رو بتن آلوکا شما را با نحوه اجرای دیوار با بلوک سیمانی به صورت گام به گام آشنا خواهد کرد، پس همراه ما باشید.

اقدامات ایمنی قبل از ساخت دیواربا بلوک سیمانی

اقدامات ایمنی قبل از ساخت دیواربا بلوک سیمانی،متناسب با نیاز منطقه مکانی ساخت سنجیده می شود.

– قبل از کار با مواد و محصولاتی که بر پایه سیمان ساخته می شوند حتما از دستکش ضد آب و محافظ چشم استفاده نمایید. چرا که آسیب های حین کار می تواند بصورت دائمی باشد.

– از عینک محافظ چشم حتما استفاده گردد.

– دستکش ضد آب هم برای جلوگیری از آسیب های پوستی نظیر حساسیت ها یا خراش ها قبل از شروع ساخت دیوار با بلوک سیمانی توصیه می گردد.

– در مورد دیوارهای زیر زمینی دقت شود که قبل از اجرایدیوار بلوک سیمانی در مرحله پایه، سطوح با محلول ضد آب پوشش داده شود.

قیمت بلوک سبک دیواری

مواد لازم جهت اجرای دیوار با بلوک سیمانی

روش اجرای بلوک سبک سیمانی

1- دستکش کار

2- ملات سیمانی

3- چرخ دستی یا میکسر

4- مخلوط بتنی

5- ماله

6- ابزار اتصال

7- اره سنگ تراشی

8- چکش سنگ تراشی

9- بلوک سیمانی ترجیحا بلوک سبک سیمانی برای کاهش بار مرده

10- نوار اندازه گیری

11- عینک ایمنی

12- گچ

13- میلگرد

پس از تهیه مواد و تجهیزات لازم به سراغ تشریح مراحل و نحوه اجرای دیوار با بلوک سیمانی بصورت گام به گام می رویم.

محاسبه تعداد بلوک سیمانی مورد نیاز برای یک متر مربع دیوار

آموزش گام به گام مراحل اجرای دیوار با بلوک سیمانی

نحوه ساخت دیوار با بلوک سیمانی

روش گام به گام ساخت دیوار با بلوک سیمانی سبک به شرح زیر می باشد:

1- اولین مرحله در ساخت دیوار بتنی، ریختن پایه با استفاده ازسنگ می باشد.

پی دیوار بلوکی

پی دیوار بلوکی

پی دیوار بلوکی برای حمایت از دیوار بلوک سیمانی، جهت ساختن و ایمن سازی صحیح دیوارهای بزرگ لازم است، معمولا قسمت بالای فونداسیون کمی زیر زمین نگه داشته می شود و با پایان یافتن دیوار فونداسیون پنهان می شود. یعنی پایه ها در زیرزمین ، فضای خزنده یا دیواره ساقه قرار دارند و بارهای ساختاری را از ساختمان به خاک نگهدارنده منتقل می کنند. یعنی پایه ها با بتن ریخته شده در زیر عمق یخبندان قرار می گیرند تا از آسیب ناشی از یخ زدگی خاک جلوگیری کنند.

پایه ها باید روی خاک بومی بدون مزاحمت قرار گیرند، مگر اینکه این خاک نامناسب، ضعیف یا نرم باشد. در این حالت، خاک باید برداشته شود و با خاک فشرده، شن یا بتن جایگزین شود. به همین ترتیب، ریشه های درخت، نخاله های ساختمانی و یخ باید قبل از قرار دادن پایه ها برداشته شوند. پی دیوار بلوکی باید به دقت تراز شود تا دیوار بلوکی در نزدیکی خط وسط پایه قرار گیرد.

با حفر منطقه زیر دیوار چند اینچ زیر خط سرما یعنی حداکثر عمق زمینی که خاک در زمستان در زیر آن یخ نمی زند، شروع کنید. از میلگرد استفاده کنید چرا که میلگرد نصب شده در پایه ، نقاط ضعف و اتصالات را محدود می کند. برای طراحی پایه شامل محل نصب آرماتور عمودی که معمولاً هر 24 اینچ قرار می گیرد، با یک مهندس سازه مشورت کنید. به طور معمول پی دیواربلوکی، با هفت ردیف بلوک، 24 اینچ عرض و 12 اینچ عمق دارد و باید پایه آن 30 اینچ کمتر از سطح باشد.

بتن برای فونداسیون را می توان با دست در میکسر نیرو یا جعبه ملات مخلوط کرد، یا می توان آن را از منابع آماده مخلوط سفارش داد و با کامیون تحویل داد. قسمت بالای پایه ریخته شده باید کاملاً تراز باشد، اما نیازی به شناور و ماله زدن ندارد تا کاملاً صاف شود. قبل از شروع ساخت دیوار مطمئن شوید که پایه کاملاً سفت و سخت شده است. بعد از اینکه فونداسیون ریخته شده، کاملاً خوب و سفت شد، با استفاده از خط گچ، رئوس کار چیدن دیوار بلوک سیمانی روی سطح زیرین را علامت گذاری کنید.

به لینک مقاوم سازی دیوار بلوکی جهت اطلاعات بیشتر مراجعه کنید.

2- مرحله دوم، حفاری زمین برای پی است. عملیاتی که اینجا انجام می شود متناسب با اندازه مورد نیاز فونداسیون و شرایط مکانی می باشد. برای مثال اگر عملیات ساخت دیوار با بلوک سیمانی در منطقه ای با آب و هوای گرم و در متراژ کوچک انجام می پذیرد، این مرحله می تواند یک حفاری ساده با بیل باشد. اما برای مناطق سرد که احتمال یخبندان وجود دارد، حفاری باید بصورت اساسی و با تجهیزات خاص انجام پذیرد.

3- سپس بتن ریزی روی فونداسیون را انجام دهید.

این بتن می تواند بصورت آماده سفارش و توسط کامیون تحویل گرفته و روی پی ریخته شود و یا با میکسر تولید گردد.

4- بعد از حصول اطمینان کامل از داشتن پایه های محکم برای شروع دیوارچینی، پایه های دیوار را حداقل دو برابر بلوک سیمانی محاسبه نمایید.

5- بعد از مطمئن شدناز انجام درست مرحله فونداسیونو سفت شدن پایه، یک خط گچی در امتداد دیواره بلوکی به عنوان خط مرجع جهت ایجاد دیواری صاف و منظم بکشید.

6- بلوک ها را روی دیوار با فاصله 3.8 اینچی بچینید. این فاصله جهت ریختن ملات برای اتصال بلوک ها به هم تعریف می شود. گذاشتن شکاف ما بین بلوک های سیمانی بسیار ضروری است.

7- ملات مرطوب از قبل آماده شده را روی بلوک ها ریخته و با ماله صاف کنید. طوری ملات را با ماله صاف کنید که هم شکاف ها پرشود و هم ملات اضافه به سمت خارجی دیوار ریخته شود.

8- حال یک تخته ملات یک اینچی روی بلوک ها قرار دهید. تخته ملات برای توضیع یکنواخت ملات روی بلوک ها و تنظیم دوره بعدی بلوک استفاده می گردد.

9- گوشه های دیوار را با برش بلوک ها تنظیم نمایید.اگر به درستی برنامه ریزی کنید احتمالا نیازی به برش بلوک ها نباشد، اما اگر لازم شده از اره برقی مجهز به تیغ سنگ تراشی استفاده کنید.

10- دوره بعدی چیدن بلوک را با نیم بلوک شروع کنید تا اطمینان حاصل کنید که اتصالات عمودی به درستی در مسیر مستقیم اجرا می شوند.

11- دوره ها را یکی پس دیگه عین دوره اول بچینید. ولی در هر دوره بلوک ها را از لحاظ سطح صافو در امتداد خط مرجع بودن بررسی نمایید.

12- برای دیوارهای با ارتفاع بلند بهتر است که هر روز بیشتر از شش لای یا دوره کار نکنید. چون این کار باعث می شود ملات کاملا سفت و محکم شود و احتمال خراب شدن دیوار کاهش یابد. حتما بگذارید ملات سفت شود و قبل از سفت شدن ملات از حمل بار و وزن اضافی بر روی مفاصل خودداری نمایید.

13- همانطور که به سمت بالا کار میکنید از تقویت کننده فلزی استفاده نمایید. بعد از هر دوره سوم یا چهارم در روز باید از نوارهای تقویت کننده فلزی در لای ملات قبل از شروع دوره بعدی استفاده کرد. تقویت عمودی دیوار با میلگرد و پرکردن حفره ها، باعث خواهد شد که مقاومت جانبی بین ردیف های بلوک افزایش یابد.

14- اتصالات را تمام کنید.بسته به اندازه پروژه و سرعت اجرای دیوار با بلوک سیمانی، باید اتصالات بین بلوک ها را به صورت دورهای صاف و پایان دهید. این کار قبل از سفت شدن ملات باید انجام شود.

15- انتهای دیوار را با بلوک های مخصوص این کار که به بلوک درپوش معروفند پوشش دهید. از صاف بودن دیوار و پوشش ملات اطمینان حاصل نمایید.

بهترین مصالح برای ساخت دیوار

مزایای ساخت دیوار با بلوک سیمانی

مزایای ساخت دیوار با  بلوک سیمانی

1- دیوارچینی با بلوک سیمانی مقرون به صرفه است.

2- دیوار ساخته شده با بلوک سیمانی با دوام تر و مقاوم تر می باشد.

3- مراحل اجرای بلوک سیمانی آسان و سریع می باشد.

4- دیوار بلوک سیمانی به کنترل فرسایش زمین کمک می کند.

خلاصه مقاله نحوه اجرای دیوار بلوکی

در این مطلب روش گام به گام ساخت دیوار با بلوک سیمانی توسط مهندسین بتن آلوکا به صورت جامع و مختصر شرح داده شد. از مزایای ساخت دیوار با بلوک سیمانی،من جمله مقرون به صرفه بودن دیوارچینی با بلوک سیمانی به دلیل قیمت مناسب بلوک سیمانی نیز گفته شد. امیدواریم راضی بوده باشید.

مدیر سایتAuthor posts

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: n.zamani96@yahoo.com

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.