X

بلوک پومیسی و پومیس تبریز

پوکه یا پومیس و کاربرد اصلی آن:

پومیس یا پوکه معدنی، سبک دانه‌های طبیعی می‌باشد که از دل کوههای آتشفشانی استخراج می‌شوند انواع مختلف پومیس وجود دارد ازپوکه سفید بستان آباد گرفته تا پوکه سیاه قروه در خانواده پومیس جای گرفته‌اند. حال این دسته‌بندی پوکه معدنی خود دارای شکل‌های متفاوت بادامی، نخودی و ... می‌باشند. اولین و رایجترین کاربرد پومیس در ساخت بلوک‌های سیمانی سبک پوکه‌ای می‌باشد. برای ساخت این بلوک‌ها بهترین پوکه پیشنهادی هم پوکه تبریز یا بستان آباد می‌باشد. در ادامه مفصل شما را در خرید پوکه مرغوب راهنمایی خواهیم کرد.

 

 

پومیس و پومیسیت:

 پومیس و پومیسیت شیشه آتشفشانی سیلیسی به رنگ روشن هستند. این مواد از انفجار گــــدازه‌هـای سیــــال و جنبش آتشفشانی حاصل می‌شوند. گدازه‌ها به مواد کف مانند دربرگیرنده حــــبابی و ذرات جامد ریز تبدیل شده که در برگیرنده ذرات زاویه دار شیشه‌ای با قطـعات خرد شده پومیس می‌باشد. اصلی‌ترین تفاوت بین پومیس و پومیسیت در‌اندازه دانه‌بندی ذرات تشکیل شده است. به ذرات بزرگتر از ۲ الی ۳میلیمتر پومـــیس و ذرات کوچـــکتر از ۲میلیمتر تا‌اندازه پودری را پومیسیت می‌گویند. پومیس و پومیسیت به علت جرم حجمی کم، عایق صوت و گرما و قابلیت صیقل دادن، یک ماده قابل استفاده درصنعت است. کاربرد عمده پومیس در صنوف عمران، روکش کردن جاده، زیر ریل راه آهن و تولید بلوک سبک می‌باشد. پومیسیت به عنوان افزودنی در پوزولان در تشکیل بلوک بتن مقاوم استعمال دارد. پومیس قطعه کبیر برای پوشش سقف، مجسمه‌سازی و ... استعمال زیاد دارد. پومیس به علت جرم حجمی مختصر در دیوارکشی بناهای کبیر به عنوان بلوک سخیف ساختمان کاربرد می‌شود.  معرفی معادن پومیس ازطریق بازدید صحرایی و اکتشاف چکشی صورت میگیرد.
 

پومیس:

پومیس سرجوش یا کف (Foam) شیشه‌ای و حفره دار به رنگ سفید، خاکستری یا قهوه‌ای است. جداره دیواره‌ها از شیشه نصف شفاف (Translusent) تشکیل شده است. پومیس در واقع محصول فوران‌های انفجاری آتشفشان می‌باشد که بر اثر خارج شدن گازهای زندانی در گدازه‌های غنی از سیلیس مانند ریولیت یا داسیت حاصل می‌شود. پومیس به شدت متخلخل ودارای حفره‌های بسیار می‌باشد. قطـعات کامل پومیس به دلیل وزن ویژه بسیارکم و قابلیت نفوذ بسیارپایین، روی آب شناور می‌ماننـــــد.
 

پومیسیت (Pumicite) :

پومیسیت به اجزاء ریزتر پومیس اطلاق می‌شود و فقط فرق آن با پومیس در‌اندازه ذرات می‌باشد. معمولاٌ قطر ذرات تشکیل دهنده پومیسیت کمتر از 0/06 میلی متر است. به عقیده اوارت (Ewart) پومیس سیلیسی دارای حفرات کروی حاکی از بالا بودن فشار بخار در طی فوران است.


پیدایش پومیس:

در جنوب غرب تبریز و در شمال باختری ارتفاعات سهند به انگیزه هستی شرایط آب و هوایی معتدل کوهستانی و خاک حاصلخیز برآمده از هوازدگی مواد آذر آواری، سبب گسترش پوشش گیاهی نسبتاٌ مناسب به ویژه در زمین‌های مسطح و حاشیه رودخانه‌های اسکوچای و کندوان چای که از ارتفاعات سهند سرچشمه می‌گیرند، شده است.  تمامی این ناحیه توسط مواد آذر آواری برآمده از تکاپو‌های آتشفشانی سهند پوشیده شده است. این مواد دربرگیرنده لاهار، خاکستر، آگلومرا، توف و کنگلومرای پلی میکتیک با سرآغاز سنگ‌های آتشفشانی می‌باشند. وجود میانی لایه‌های پومیس در بین لاهار و خاکستر‌های آتشفشانی گویه توجه اقتصادی به مواد آذر آواری را فراهم آورده است.  پومیس‌ها به دلیل شرایط فیزیکی و مکانیکی خود از ارزش اقتصادی فوقانی برخوردار می‌باشند. امروزه این ماده در صنایع گوناگون نظیر ساختمان، محصولات شیمیایی، شیشه، چرم، الکترونیک و زراعت به عنوان مصالح پر کننده، ساینده، عایق و نگهدارنده آب استعمال کثرت پیدا کرده است.


بلوک سبک پومیس:

از گونه‌ها‌ی بلوک‌های بهره‌گیری شده برای دیوار چینی در ساختمانها، بلوک سبک پوکه‌ای می‌باشد. بلوک سبک پومیس از آمیخته کردن سیمان، آب، سنگدانه‌های سخیف پس از لرزاندن و متراکم کردن در دستگاه‌های مخصوص ساخت بلوک تولید می‌شوند این نوع از بلوک قابلیت تولید در ابعاد گوناگون را دارد. و به چهره داخل خالی و تو پر می‌باشند که سبب تفریق در هزینه ساخت ساختمان و تفریق وزن سازه می‌شود. بلوک سبک امروزه یکی از مصالح پرکاربرد و به صرفه اقتصادی در صنعت ساختمان چه از لحاظ سرعت اجرا و چه از عقیده قابلیت‌های سایر همانند تفریق مصرف انرژی می‌باشد.


انواع بلوک سبک:

بلوک پوکه‌ای گونه‌ها گوناگون دارد از دسته: بلوک پوکه‌ای صنعتی، بلوک لیکا و بلوک پوکه‌ای معدنی که به اسم‌های بلوک سبک، بلوک سبک پوکه‌ای، بلوک سبک لیکا، بلوک طرح لیکا، بلوک سبک سیمانی رایج هستند.


 1. بلوک پوکه صنعتی

بلوک پوکه صنعتی بلوکی است که از پوکه صنعتی تولید می‌شود، پوکه صنعتی، پوکه‌ای است که به طور صنعتی تولید میشود و مونث اصلی آن خاک رس است که در کوره‌های بزرگ بلوک سازی‌ها در دمای بسیار بالا، طی مراحلی ساخته می‌شود.


2. بلوک پوکه معدنی

بیس بلوک پوکه از پوکه معدنی استخراج شده از معدن پوکه (بستان آباد، تبریز و یا قروه کردستان) است.  بلوک پوکه در سایز‌های گوناگون همانند (۷*۲۰*۴۰) ، (۱۰*۲۰*۴۰) ، (۱۵*۲۰*۴۰) ،  (۲۰*۲۰*۴۰) ، (۱۵*۲۰*۵۰) فرآوری و روانه بازار میشود. از لحاظ جداره‌های حصار هم به صورت بلوک دوجداره, بلوک سه جداره و بلوک چهارجداره  (با تنوع مختلف) بر حسب نیاز تولید می‌شوند.

مراحل ساخت بلوک سبک پومیس:

 مواد اولیه بلوک سبک تبریز، پوکه معدنی بستان آباد یا پوکه معدنی تبریز، سیمان، آب، مواد افزودنی بتن می‌باشد، که با باسکول دیجیتال‌اندازه گیری و توزین شده و از راه دو اسکرو به میکسر انتقال و درهم میگردد سپس مواد آمیخته شده توسط نوار نقاله به داخل دستگاه بلوک زنی منتقل و قالب ویبره پر و پرس به چهره همزمان انجام می‌شود. اکنون بلوکهای تولیدی توسط لیفتراک بر روی پالت قرار گرفته و به اطاق بخار منتقل میشود. بعد از گذشت نزدیک یک شبانه روز بلوک‌ها روی پالت‌های فلزی یا چوبی چیده شده و سرانجام کار، بسته‌بندی و تسمه کشی صورت می‌باشد.

مشخصات فنی بلوک سبک پومیس:

* بلوک پومیسی دارای مشخصه فنی بر اساس الزامات مبحث ۱۹ آئین نامه مقررات ملی ساختمان مملکت می‌باشد.
*در دیوارکشی درون و بیرون ساختمان‌ها به علت سبک‌سازی سازه ناگزیر به به کارگیری بلوک سبک پومیس هستیم.
*به دلایل کاهش قابل توجه انتقال صوت و بازداری از برباد دان انرژی گرمایی و ... در ساختمان، استفاده از بلوک پومیس توصیه می‌شود.
*از قابلیت‌های دیگر بلوک سبک پوکه‌ای میتوان به چسبندگی بسیار بالا بلوک پوکه با گونه‌ها دوغاب بتن به دلیل همجنس بودن در دیوارهای نمدار ساختمان‌ها (نماکاری) وقابلیت سوراخ کردن، برش، اره کردن و نصب آسان روکار بر روی بلوک پومیس تبریز، اشاره کرد.
* از دیگر مزایای بلوک سبک، کاهش هزینه پولی م نازک کاری و نمای ساختمان به دلیل داشتن سطح هموار بلوک وکاهش موعد اجرای پروژه به خاطر نصب و پیشرفت تند اجرا با بلوک پومیسی تبریز میتوان اشاره کرد.
 
مزایای بلوک سیمانی سبک پوکه:

وزن کم با استعمال بلوک‌های سبک پوکه معدنی، به علت وزن مختصر و آسانی کار، هزینه و موعد اجرا تفریق می‌یابد و همینگونه ترابری آسان می‌شود. از طرف دیگر به دلیل سبک بودن این بلوک‌ها وزن همه ساختمان تفریق می‌یابد. با استفاده از بلوک پوکه‌ای نیروی مؤثر زمین لرزه به علت تفریق ابعاد سازه کم مییاشد.

عایق حرارتی:
بلوک سبک پوکه معدنی، از سیمان وپوکه معدنی تشکیل شده است که لایه عایق گرمایشی مناسبی را برای دیوارها ایجاد می‌کند. دیوار ساخته شده با بلوک پوکه معدنی به عنوان دیوار عایق همگن محسوب می‌شود و الزامات مبحث 19 مقررات ملی ساختمان را تأمین می‌نماید.
عایق صوتی:
بلوک سبک پوکه معدنی باعث جذب صوت میگردد. از اینرو با به کارگیری بلوک پوکه معدنی در دیوار الزامات مبحث 18 مقررات ملی ساختمان تامین میشود.

مقاومت:

بلوک‌های سبک پوکه‌ای دارای پایداری بالا در مقابله با بارهای وارده برساختمان یا دیوار بر اساس اصول اصلی ساختمان‌سازی می‌باشد. همچنین به دلیل ناچیز کردن نیروی زلزله و افزایش پایداری نوسان ساختمان، بلوک پوکه تبریز در مناطق زمین لرزه خیز استعمال عمومی‌تری دارد.
کارپذیری فیزیکی و کارپذیری با گونه‌ها ملات:
بر روی بلوک تولید شده از پوکه، برش دادن، سوراخ کردن، کوبیدن میخ، و شیارزدن برای کابل کشی و تأسیسات به راحتی اجرا می‌شود. همینطور اجرای گونه‌ها ملات متداول بر روی بلوک پوکه معدنی به دلیل بافت زبر رویه بلوک‌ها و جذب آب کم به آسانی انجام‌پذیر است. تغییر ناپذیر در مقابله با آتش سوزی به چهره کلی در تعریف پایداری اجزای سازه‌ای ، مدت زمانی که این اجزاء می‌توانند آتش را بدون آفروختگی و فرو ریختن تحمل کنند محاسبه و تعیین میشود. دانه‌های پوکه معدنی در دمای بالا تولید می‌شوند و به همین انگیزه می‌توانند شوک حرارتی الی دماهای زیاد بالا را تحمل نمایند و مقاومت بالایی در روبرو آتش دارند. بلوک پوکه معدنی و به طور کلی اجزای بتنی سخته شده با این دانه‌ها مقاومت خوبی دارند که این مساله منجر به حفظ جان ساکنین ساختمان میشود.


قیمت بلوک:

انواع گوناگون بلوک سبک از جمله لیکا، گازی، پوکه‌ای، پوکه‌ای سبک و. . وجوددارد که با توجه به گونه و کیفیت مواد اولیه، قیمت بلوک سبک کارخانه‌های مختلف متفاوت میباشد و برحسب میزان کیفیت و خرج مد نظر میتوان اقدام به خرید انواع بلوک سبک کرد. بلوک پوکه صنعتی قیمت بالاتری نسبت به بلوک پوکه معدنی دارد. برای آگاهی از جزئیات بها گونه‌های بلوک سبک می‌توانید به سایت بلوک سبک آلوکا مراجعه فرمایید.

 

از کجا بلوک و پوکه مرغوب با قیمت مناسب سفارش بدیم:

 

از دو روش برای خرید بلوک سبک و پوکه اقدام کنید. اول اینکه به اینترنت سربزنید و سایت‌های معتبر مثل بلوک سبک آلوکا رو چک کنید یا اینکه به بازار برید که این روش واقعا بدلیل اتلاف وقت و هزینه منسوخ شده است نهایتا از پروژه‌های همکار پرس و جو کنید.

ولی ما به شما دوستانه پیشنهاد میدیم که اول یه نگاهی به سایت بلوک و پوکه آلوکا بزنید اگر نپسندید راه‌های دیگه رو امتحان کنید اینجوری در زمان کم، امکان رسیدگی همه جانبه محصولات، ‌ مشاهده گونه‌ها‌ی مختلف پوکه و بلوک را دارید همچنین میتوانید با کارشناسان فروش برای گرفتن اطلاعات کامل در باره بهترین نوع بلوک‌های تولیدی روز در تماس باشید.

 

 

 

 

 

:برچسب ها

صفحه اصلی قیمت انواع بلوک سبک آلوکا کارخانه بلوک سبک آلوکا تولید بلوک استاندارد آلوکا مزایای بلوک سبک آلوکا بلوک پوکه ای پوکه معدنی آلوکا بلوک سیمانی پروژه های همکار بتن آلوکا خرید پوکه معدنی قیمت پوکه معدنی