X

آشنایی با بلوک CLC یا بتن CLC

آشنایی با بلوک CLC یا  بتن CLC:    

بلوک بتنی هوادار CLC مخفف عبارت Cellular Lightweight Concrete به معنی بتون سبک وزن سلولی , نوعی بلوک متخلخل می باشد که از ترکیب سیمان، ماسه ی ریزدانه و حبابهای هوا با اندازه های مختلف در طی دوره نگهداری در انبار محصول، در شرایط ویژه بدست می آید.در سال ۱۹۲۰ بلوک های اتوکلاو شده یا AAC تولید شدند , اما چون بلوک های AAC  شکل اولیه خود را با جذب  رطوبت محیط از دست میدهند و با عث ترک خوردن جدار یا دیوار می شوندپس مشخص شد  فقط درنواحی بسیار خشک و گرم کارایی دارند.  بلوک CLC بعد از رفع کردن مشکلات و نقاط ضعف بلوک AAC و بهبود خاصیت ها و ویژگی های مهم آن مثل سبک وزنی  توسط متخصصین هلندی تولید شد.  

مزایای  بلوک  سبک CLC در برابر AAC :

1- کارایی و قابلیت استفاده بودن بلوک های CLC در همه محیط ها از جمله محیط مرطوب یا خشک

2- بلوک های CLC  بدلیل ماهیت سیمان -فوم و عدم جذب  رطوبت محیط به خود عاری از عوامل بیماری زا و حساسیت زا مثل انواع باکتری و قارچ می باشند. 

3- بلوک CLC، خاصیت خود فشرده سازی دارد، به هیچ گونه عمل فشرده سازی اضافه تری نیاز ندارد و به طور پیوسته از خروجی پمپ به سمت قالب جریان می یابد تا جایی که آن را پر کند پس بلوک CLC را می توان تا ارتفاعات و فاصله های زیادی پمپ کرد. 

4- انواع این بتن ها با چگالی بین ۲۰۰ کلیوگرم بر مترمکعب تا ۱۶۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب تولید می شوند.

5- تاثیر جانبی و محیطی بسیار کمتری نسبت به مدل AAC دارند.

6- داشتن پروسه تولید نسبتا ارزان در مقابل بلوک های AAC          

بلوک  CLCمتشکل از:     

 1-خاکستر بادی

2-فوم پیش ساخته با مقادیر و نسبت مختلف 

3-سیمان پورتلند 

4-شن وماسه ریزدانه یا پوکه معدنی 

5-حباب های هوا

6-آب   

آشنایی مختصر با پروسه تولید فوم بتون :

فوم بتون که با نام های بتون سبک سلولی ، بتون با چگالی کاهش یافته شناخته میشود نوعی بتون است که از ترکیب یا تزریق فوم (slurry) با ماسه بادی یا دوغاب ساخته میشود سپس با فوم درون محفظه(تولید شده از یک عامل فوم ساز با ترکیب آب و هوادر یک مولد) مخصوص میکس کردن بتون مخلوط و ترکیب میشود.عامل فوم ساز  قادر به ایجاد حباب های هوا با درجه پایداری و مقاومت بسیار بالا در حین پروسه های فیزیکی و شیمیایی ترکیب و عمل آوری بتون می باشد . در نهایت مخلوط تولید شده به داخل قالب یا محل نصب بلوک های بتنی پمپ می شود و به خاطر وجود ماده آبکی شکل (ترکیب اب فوم هوا) مخلوط تولید شده به راحتی در منافذ وارد شده و پف می کند .بعد از گذشت شش تا هشت ساعت بسته به دما و رطوبت هوا بلوک بتونی شکل میگیرد و میتوان آن را از قالب جدا کرد تا به اندازی دلخواه برش داد . در مرحله آخر, بعد از تولید با تونل های بخار و در دمای ۷۰ درجه سانتی گراد به مدت یک روز نگهداری میشود تا پروسه عمل آوری در آن صورت پذیرد.    

مزیت های اجرای بلوک CLC:  

1-با دوام وسبک وزن بودن بلوک CLC(وزن معادل ⅓ سایر محصولات بتنی ,کاهش بار مرده و مقاومت بیشتر ساختمان در برابر زلزله و همچنین کاهش هزینه های سازه ای) 

2-مقاوم در برابر آتش(غیر قابل احتراق بودن  به مدت چندین ساعت به دلیل وجود هوادر ساختار بلوکCLC و استفاده از مواد اولیه  سیلیسی ) 

3-عایق حرارتی(بلوک CLCبا تراکم کم مانند یک عایق حرارتی کامل عمل می کند. اگر چه در این تراکم، استحکام کافی ندارد.)  

4-قابلیت جذب صدا وعایق صوتی(افزایش جذب صدا بدلیل تراکم کم بلوک CLC) 

5-سازگار با محیط زیست( بلوک  CLC دارای خاکستر بادی  حاصل از ضایعات صنعتی سازگار با محیط زیست ) 

6-مقرون به صرفه (صرفه جویی در مصرف سیمان و به کاربردن ضایعات صنعتی مانند خاکستربادی)

7-ضد موریانه و مقاوم در برابر یخ زدگی 

8-کاملا شکل پذیر(برعکس بتن معمولی که بسیار متراکم و کارکردن با آن سخت می باشد.به راحتی می توان  برش داد و به دلیل توپربودن و خراش پذیری آن، لوله کشی برق و نصب تجهیزات برقی بردیوارهای ساخته شده از آن سریع،تمیزوبه سهولت انجام می شود) 

9-همخوانی بادیگرمصالح ساختمانی 

10-افزایش سرعت اجراء، سهولت در حمل و نقل(سرعت زیاد دیوار چینی با بلوک clc  به دلیل بزرگ بودن قطعات)     

مشخصات فنی بلوک CLC:  

بلوک سبک clc با ابعاد ۱۵۰*۲۵۰*۵۰۰ میلیمتر و ۱۰۰*۲۵۰*۵۰۰ میلیمتر و با وزن مخصوص خشکkg/cm3 650-600   و مقاومت فشاری kg/cm2  ۲۵- ۲۰  با کیفیتی متفاوت عرضه می گردد. مواد مصرفی اصلی در ساخت بتن سبک سیمان، ماسه، پوکه معدنی، فوم پروتئینه الیاف پلی پروپیلن و آب می باشند.

اهمیت  و کاربرد بلوک سبک clc چیست؟ ( سی ال سی )  

 بتن سبک و بلوک سبک، باصرفه ترین و اصلی ترین مصالح ساختمانی می باشند واز لحاظ سبکی و صرفه جویی ساختمانها بطور مستقیم( سبکی نوع بتن) و بطور غیر مستقیم با صرفه جویی در مصرف انرژی (کاهش میزان مصرف انرژی در اثر عایق بودن در مقابل سرما و گرما) نیازمند حتمی استفاده از بتن سبک در ساخت می باشند.  

سخن آخر:

 بلوک سبک آلوکا تولید کننده  انواع بلوک سبک  با اتکاء به پشتوانه علمی و تجربی کارشناسان و دارا بودن کارخانه مدرن و مجهز و توانایی تولید تیراژ بالای بتن سبک در سال، آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز می باشد.     

:برچسب ها

صفحه اصلی قیمت انواع بلوک سبک آلوکا کارخانه بلوک سبک آلوکا تولید بلوک استاندارد آلوکا مزایای بلوک سبک آلوکا بلوک پوکه ای پوکه معدنی آلوکا بلوک سیمانی پروژه های همکار بتن آلوکا خرید پوکه معدنی قیمت پوکه معدنی