تخریب دیوار بلوکی

تخریب دیوار بلوکی را چگونه و با کمترین هزینه و زمان انجام دهیم؟ پاسخ ساده است، همانطور که می‌دانید بلوک ها با ملات به هم می چسبند و برای خراب کردن آن کافیست با یک پتک بلوک ها را بشکنید و سپس به زمین بیندازید، البته اگر قرار نیست بلوک‌ها دوباره استفاده شوند. اما اگر که سالم ماندن بلوک ها برایمان مهم باشد، چگونه دیوار بلوکی را تمیز تخریب کنیم؟

ابزار و تجهیزات لازم برای تخریب دیوار بلوکی

قبل از شروع فرآیند تخریب، جمع‌آوری ابزار و تجهیزات مناسب ضروری است. این ابزارآلات شامل پتک، چکش، اسکنه، عینک ایمنی، دستکش و یک زباله دان برای دفع زباله است.

در هنگام تخریب دیوار بلوکی، ایمنی باید اولویت اصلی شما باشد. اطمینان حاصل کنید که از وسایل ایمنی مناسب، از جمله عینک، محافظ گوش و دستکش های محکم استفاده می کنید. محل کار را از هرگونه انسداد پاک کنید و مطمئن شوید که هیچ خط گاز یا لوله برقی در پشت دیوار وجود ندارد.

تخریب دیوار بلوکی چقدر طول می کشد؟

تخریب دیوار بلوکی چقدر طول می کشد؟

زمان مورد نیاز برای تخریب دیوار بلوکی بسته به عواملی مانند اندازه دیوار، ابزار مورد استفاده و پیچیدگی پروژه می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. دیوارهای کوچک ممکن است یک یا دو روز طول بکشند، در حالی که تخریب پروژه های بزرگتر یا پیچیده‌تر ممکن است چندین روز طول بکشند.

البته نوع بلوک ها نیز در فرایند تخریب اثرگذار هستند. به‌طور مثال تخریب بلوک سیمانی با بلوک سبک ساختمانی متفاوت است. بلوک سبک پوکه ای به دلیل تولید پرسی و خواص ویژه ی خود دارای مقاومت بالایی است و تخریب آن قدری سخت‌تر است، در حالی که انجام این کار در بلوک های معمولی خیلی آسان است.

همین عامل استحکام و مقاومت در برابر زلزله و تخریب، باعث گران‌تر بودن قیمت بلوک پوکه ای نسبت به بلوک معمولی شده است.

مراحل تخریب دیوار بلوکی

هنگام انجام یک پروژه بازسازی خانه، ممکن است احساس کنید که نیاز به خراب کردن دیوارهای خاصی برای بزرگ شدن یک اتاق یا تغییر چیدمان اصلی خانه را دارید. خراب کردن دیوار کار دشواری است، اگر جا دارد که ترمیم ترک دیوار بلوکی را انجام داد حتما به آن فکر کنید، اما زمانی که تصمیم قطعی خود را گرفته اید کار را با ایمنی و پس از تحقیق کامل انجام دهید.

1-روی دیوار تحقیق کنید.

مهمترین سوالی که قبل از شروع به آماده‌سازی دیوار برای تخریب باید از خود بپرسید این است که آیا دیوار باربر است یا خیر؟ وجود برخی از دیوارها، برای حمایت از سقف یا طبقه فوقانی بسیار مهم هستند، پس یک کپی از نقشه های سازه ای ساختمان خود را از کمیسیون برنامه ریزی (یا شورای شهر) خود دریافت کنید. این نقشه ها به وضوح تمام دیوارهای باربر را برچسب گذاری می کنند.

انجام این مرحله واجب است، زیرا اگر این دیوارها خراب شوند، به احتمال زیاد، خانه دچار شکست ساختاری جدی از جمله ریزش احتمالی سقف یا طبقه بالایی می شود.

اگر دیوار مورد نظر یک دیوار باربر است، قبل از خراب کردن دیوار باید اقدامات احتیاطی را برای حمایت از ساختار خانه خود انجام دهید. یعنی تیرچه‌ ها و ستون هایی را به موازات دیواری که در حال خراب کردن هستید، بسازید تا وزن ساختمان به تیرچه ها منتقل شود و دیوار با خیال راحت برداشته شود.

اگر مطمئن نیستید که دیوار شما باربر است یا نه، قبل از شروع هر کاری با یک پیمانکار یا مهندس سازه دارای مجوز مشورت کنید.

2-آماده سازی

آماده‌سازی محوطه و دیوار برای تخریب بسیار مهم است تا نه تنها روند تخریب به درستی پیش برود، بلکه برای به حداقل رساندن انتشار گرد و غبار و کثیفی در سایر قسمت های خانه، این کار الزامیست. محل تخریب را از بقیه خانه جدا کنید.

اطمینان حاصل کنید که تمام پریزهای برق در دیوار خاموش هستند و آب و برق قطع شده است. هر گونه سیم کشی و لوله کشی قدیمی را در دیوارها بردارید و لوله ها را دربندی کنید.

3- برای محافظت از چشمان خود در برابر پرت شدن قطعات بلوک، ملات یا بتن از عینک ایمنی استفاده کنید. برای محافظت از سر خود در برابر سقوط آوار، کلاه محافظ به سر خود بگذارید و برای محافظت از بازوها و پاها، شلوار کار و پیراهن کار آستین بلند بپوشید.

همچنین برای محافظت از دستان خود دستکش های چرمی بپوشید و برای محافظت از پاهای خود در برابر افتادن بلوک، چکمه های مناسب بپوشید.

4- شکستن مفاصل ملات

از یک اسکنه یا چکش برای شکستن درزهای ملات بین بلوک ها استفاده کنید. مراقب باشید تا به خود بلوک ها آسیب نرسانید. این مرحله می تواند زمان بر باشد، اما برای اطمینان از تخریب تمیز بسیار مهم است.

5- روش تخریب دیوار بلوکی

روش تخریب دیوار بلوکی

اگر روی دیوارهای بلوکی با سنگ، گچ، سیمانکاری و… پوشانده شده است، قبل از شروع به تخریب، آن ها را با میله و چکش جدا کنید. تخریب را از بالای دیوار شروع کنید. برای این کار می توانید از اسکنه یا اره سنگ تراشی استفاده کنید. با برداشتن اتصالات ملات، شروع به شکستن بلوک ها با استفاده از پتک یا چکش برقی کنید. به طور سیستماتیک از بالا به پایین کار کنید.

با استفاده از اره بتن شروع به بریدن بلوک ها کنید. اگر با استفاده از پتک می خواهید کار خود را انجام دهید، دسته پتک را با دو دست بگیرید و به اتصالات گوشه های روی دو ردیف بالای بلوک ضربه بزنید تا بلوک ها از ملات جدا شوند. بلوک های شل را از دیوار به سمت پایین از جایی که ایستاده اید فشار دهید. آنقدر ادامه دهید تا نیمه بالایی دیوار واژگون شود.

حال تمام بلوک های تخریب شده ی سالم را بردارید. بلوک ها را می توان روی هم چید و بعدا استفاده کرد. استفاده مجدد از مواد یک رویکرد سازگار با محیط زیست است و می تواند در هزینه شما صرفه جویی کند.

با تاب دادن سر چکش از کناره به بالای سر، بقیه بلوک ها را با پتک بیندازید. دو ردیف پایین را می توان با چرخاندن سر چکش به زیر دست تخریب کرد. تمام این بلوک ها را از محل کار جمع کنید.

از یک بیل برای کندن و پاک کردن خاک زیر دیوار استفاده کنید. خاک را تا جایی که ممکن است از پایه دور بریزید و از پتک برای شکستن باقی مانده پایه استفاده کرد. هر قطعه بتن شکسته را بیرون بکشید و آن را از محل خارج کنید. اگر بتن با استفاده از پتک نمی شکند، به جای آن حتما از چکش برقی استفاده کنید.

برای انجام این کار، جک چکش را به پریز برق وصل کنید. چکش را از انتهای پایه بتنی به سمت بالا و پایین نگه دارید. پاهای خود را از هم باز کنید تا در راستای شانه های شما قرار گیرند و احساس کنید حالت محکمی دارید.

یک جفت گوش گیر بگذارید. هر دو دسته چکش را بگیرید و ماشه را بکشید. اجازه دهید چکش در بتن کار کند و در حین حرکت تا زمانی که تکه جدا شود، بچرخد. چکش را به سمت پایین قرار دهید و تکه های شکسته بتن را بردارید. اگر سیمی وجود دارد که بتن را در جای خود نگه می دارد، سیم را با کاتر سیم برش دهید. در نهایت تمام پایه های بتنی را با چکش جدا کنید و تکه های شکسته را جمع کنید.

دیوارهای بلوکی که معمولاً در ساخت و ساز استفاده می شوند، بادوام و طولانی مدت هستند. با این حال، ممکن است زمانی فرا برسد که به دلایل مختلف مانند بازسازی ملک یا ایجاد یک سازه جدید، نیاز به تخریب داشته باشید. اگر در حال برنامه ریزی برای بازسازی، ایجاد فضای بیشتر، یا صرفاً خواهان تغییر هستید، بدانید که تخریب دیوار بلوکی کاری است که نیاز به برنامه ریزی و اجرای دقیق دارد.

این نوع تخریب زباله تولید می کند، بنابراین توجه به اثرات زیست محیطی ضروری است. دفع صحیح و بازیافت مواد برای به حداقل رساندن ردپای اکولوژیکی بسیار مهم است.

مدیر سایت

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: n.zamani96@yahoo.com

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *