روکش آجری

روکش آجری نازک‌تر از آجر سنتی است، پس حمل و نقل آسان و سبک‌تر و نصب بدون زحمت است. این روکش برای کاربردهای داخلی و خارجی مناسب است. همچنین گرما، بافت و جذابیت را به هر مکانی می‌افزاید و مناسب هر سبک سنتی، صنعتی یا مدرن است، بنابراین تمایل به استفاده از روکش آجری همچنان در سطح وسیعی وجود دارد.

داشتن اطلاعات صحیح و دقیق در مورد آن، برای همه کسانی که تمایل به استفاده یا شناخت آن دارند نیاز است، اینجا به تمام اطلاعات اصلی مورد نیازدر مورد روکش آجری دست پیدا می کنید.

مزایای روکش آجری

1- از آنجایی که آجر یک محصول سفالی پخته شده است، دوام بیشتری نسبت به سایر مواد مانند وینیل، آلومینیوم، پلاستیک و سایر مواد ساخت بشر دارد.

2- وزن سبک و نصب آسان روکش آجری، ویژگی جذاب آن است.

3- این محصول، نیاز به یک سیستم پشتیبانی بسیار ساده دارد.

4- انتخاب گسترده ای از رنگ ها و بافت های مختلف متناسب با سبک های قدیمی و سبک های معاصر در روکش آجری میسر است.

5- استفاده از این محصول باعث صرفه جویی در زمان و هزینه کار می شود.

6- در فضای بیرونی، حفره هوا بین روکش آجری و زیرلایه به حفظ رطوبت کمک می کند و به عنوان یک فضای عایق عمل می کند.

7- روکش آجری بادوام و نسوز است و نیاز به نگهداری کمتری دارد.

8- سیستم های روکش کاشی آجری به گونه ای طراحی شده اند که ظاهر و دوام آجرکاری سنتی با انواع آجر را داشته باشند. همین مزیت باعث شده که به طور گسترده ای در صنعت ساخت و ساز استفاده شوند. با استفاده از این محصول، بار ساختاری به ساختمان وارد نمی شود، حتی اگر کاشی های روکش آجری برداشته شوند، خانه همچنان پابرجا خواهد ماند.

نصب روکش آجری چگونه است؟

روش نصب بستگی به موقعیت مکانی (خارجی / داخلی)، سطح (ساختمان / چوب / فلز / تخته دیوار و غیره) ، نوع روکش آجری دارد. اما به‌طور کلی شامل مراحل زیر می باشد:

نصب روکش آجری

1-آماده سازی سطح

سطح بنایی اگر آجر، بلوک، گچبری یا بتن است، سطح را تمیز کنید تا از عاری از خاک و گرد و غبار گردد. اگر سطح خیلی صاف است، سطح را با تبر هک کنید تا سطحی ناهموار و حفره دار ایجاد کنید. سطوح رنگ شده را می توان با یک ماده یا با توری فلزی بپوشانید. در سطح بیرونی، یک مانع مقاوم در برابر آب و هوا (2 لایه) باید قبل از نصب توری فلزی نصب شود.

دیوارهای بلوک سبک با یک پانل پلی استایرن اکسترود شده آماده کنید تا روکش های آجری 16 میلی متری را بر روی آن نصب کنید. این روکش ها ظاهر آجرکاری استاندارد را به شما نشان می دهند. روکش ها افقی و شیاردار هستند تا به صورت عمودی قفل شوند و با استفاده از چسب در جای خود با فاصله افقی مناسب اعمال می شوند.

قیمت بلوک

یک سیستم جایگزین از یک پروفیل فولادی گالوانیزه با روکش پلاستیکی استفاده می کند که به دیوار ساختاری ثابت شده است. سپس روکش های آجری با شکل خاص به سیستم فولادی با فاصله اتصال عمودی مناسب متصل می‌شوند.

2- لایه نازکی از ملات بمالید تا سطح سنگ تراشی را کاملاً بپوشاند. سطح را به صورت افقی با چنگک برای داشتن یک سطح ناهموار خراش دهید تا سطحی با چسبندگی قوی برای اعمال روکش ایجاد شود.

3-روکش را نصب کنید.

یک ملات به ضخامت 1/2 اینچ را در پشت روکش بمالید و روکش را محکم فشار دهید از چسبندگی خوب اطمینان حاصل شود. قطعات گوشه باید ابتدا متناوب نصب شوند. بعد از گوشه ها، قطعات مسطح را از بیرون تا مرکز دیوار اعمال کنید.

هر ردیف کاشی روکش آجری نازک نصف عرض یک کاشی آجری معمولی است. یک ردیف دقیقاً در مرکز با ردیف دیگر قرار دارد. جفت روکش آجر به طور متناوب در جهت افقی و عمودی گذاشته می شود، در واقع کاشی های آجری به صورت افقی و عمودی به صورت زیگزاگ چیده می شوند. به اینصورت که چهار آجر در جهت افقی و عمودی متناوب به شکل مربع با کاشی نیم آجری در میان قرار می گیرند.

هر ردیف از آجرها در زاویه 45 درجه قرار دارند و شبیه بافت سبد اما در زاویه 45 درجه قرار می گیرد و ضخامت از 1/2 اینچ تا 1 اینچ متغیر است. در نهایت 12 آجر در هر ورق که برای نصب سریع روی مش فایبرگلاس نصب شده اند نتیجه کار خواهد بود.

4-پر کردن فواصل

از کیسه دوغاب برای پر کردن مفاصل استفاده می شود. کیسه دوغاب را با مخلوط ملات پر کنید و انتهای آن را در ناحیه ای که قرار است پر شود فشار دهید

6- پس از سفت شدن اتصالات ملات، تمام دوغاب اضافی در محل اتصال را پاک کنید تا ظاهری جذاب و حرفه ای داشته باشید. روکش ها را تمیز و مهر و موم کنید. از یک پاک کننده برای از بین بردن هرگونه آلودگی و لکه روی سطح روکش استفاده کنید

کاربرد روکش آجری

کاربرد روکش های آجری بر روی دیوارهای داخلی و خارجی مانند دیوارهای برجسته، پانل های داخلی، سقف یا شومینه های آجری و غیره می باشد. همچنین این روکش ها قابلیت اجرا روی دیوار خشک یا دیوار سیمانی را نیز دارند.

مواد اولیه روکش آجری

امروزه مواد مناسب زیادی برای روکش های طرح سنگ وجود دارند. رایج ترین موادی مانند خاک رس طبیعی، خاک رس صنعتی، سنگ های طبیعی و مصنوعی، سیمان، ماسه، بتن و غیره است.

استفاده از پانل های آجری اصلاح شده یا روکش های آجری به داشتن مصالح ساختمانی پایدار می افزاید. این مصالح نه تنها بادوام هستند بلکه زیبایی و ظرافت مضاعف را نیز به پروژه اضافه می کنند.

مدیر سایت

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: n.zamani96@yahoo.com

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *