precast-concrete

ممکن است از تعداد نوآوری های معماری که در چند دهه اخیر رخ داده است شگفت زده شوید. اما همچنان یکی از مهمترین نوآوری ها استفاده از بتن پیش ساخته بوده و است.

اگر شما یک مدیر پروژه ساختمانی هستید، می‌دانید که بتن پیش ساخته چیزی است که استفاده از بتن های معمولی ریخته گری در محل را کاملاً لغو کرده است. سازندگان در بسیاری از پروژه ها از بتن پیش ساخته و سایر محصولات پیش ساخته استفاده می کنند زیرا سرعت ساخت و ساز را افزایش می دهند و در نتیجه سازه های مستحکم تری ایجاد می کنند.

در این مقاله، همه چیزهایی که در مورد بتن پیش ساخته باید بدانید را خواهید آموخت. ما ویژگی ها، مزایا و سازه های مختلف بتنی پیش ساخته موجود را بررسی خواهیم کرد.

بتن پیش ساخته چیست؟

بتن پیش ساخته از ریختن بتن در قالب های آماده ی فلزی در کارخانه یا در مکانی غیر از مکان پروژه تولید می شود و سپس در محیطی مناسب برای عمل آوری رها می شود. پس از پخت، قالب برداشته شده و دوباره مورد استفاده قرار می گیرد. سپس محصول به محل کار برده شده و برای پروژه استفاده می شود. به عنوان مثال، اگر به صورت دیوار طراحی شده باشد، دیوارهای بتنی پیش ساخته معمولاً توسط جرثقیل در محل قرار می گیرند.

این روش ساخت و ساز اغلب برای ایجاد سازه های مختلف ساختمانی استفاده می شود و مزایای متعددی را نسبت به ساخت و ساز با بتن ریخته شده در محل پروژه دارد.

بتن پیش ساخته چه زمانی اختراع شد؟

در حالی که این روش در دوران باستان مورد استفاده قرار می گرفت، اعتبار استفاده مدرن از آن به جان الکساندر برودی می رسد. او مهندس شهر در لیورپول انگلستان بود. او ساختمان هایی با پانل های بتنی پیش ساخته در شهر طراحی کرد.

مراحل تولید بتن پیش ساخته

تولید بتن پیش ساخته

تولید بتن پیش ساخته شامل مراحل زیر است:

1-آماده سازی قالب: از فولاد یا مواد دیگر بر اساس شکل و اندازه دلخواه یا استاندارد، قالب بتن ایجاد می شود. قالب ها قابل استفاده مجدد هستند و به شکلی که بتن پیش ساخته خواهد بود آماده می شوند.

از آنجایی که قالب ها را می توان به هر شکلی درآورد، بتن پیش ساخته در اشکال و اندازه های مختلفی تولید می شود. با این حال، هنگامی که اندازه محصولات بزرگتر می شود، وزن آن مشکل ساز می شود. بنابراین، شما نمی توانید پانل های بتنی پیش ساخته با قالب خیلی بزرگ را پیدا کنید.

2- بتن ریزی: معمولاً مخلوطی از سیمان، سنگدانه ها (مانند ماسه و شن)، آب و اغلب مواد افزودنی برای ایجاد ویژگی های خاص، در این قالب ها ریخته می شود.

پس از آماده‌سازی قالب ها، مخلوط بتن در آن ریخته می شود. پس از ریختن، مخلوط را می گذاریم تا سفت شود. عواملی مانند دما و رطوبت به طور دقیق در طول فرآیند پخت کنترل می شوند، پس اقدامات لازم را در مورد بتن ریزی در هوای گرم و سرد، حتما انجام دهید.

3-عمل آوری: به بتن اجازه داده می شود تا در محیط کنترل شده کارخانه، آماده شود و استحکام کافی را به دست‌آورد.

4-جدا کردن بتن از قالب: بعد از اینکه بتن استحکام کافی پیدا کرد، قالب ها برداشته می شوند و قطعه بتن پیش ساخته سخت شده آماده استفاده می شود و محصول نهایی به محل کار ارسال می شود.

4-حمل و نقل و نصب: بتن پیش ساخته به محل ساخت و ساز منتقل می شوند و با استفاده از جرثقیل یا تجهیزات دیگر در سازه نصب می شود.

مواد اولیه بتن پیش ساخته

مزایای کلیدی بتن پیش ساخته

1-کنترل کیفیت: بتن پیش ساخته در یک محیط کنترل شده تولید می شود که امکان کنترل کیفیت بهتر و ثبات در فرآیند تولید را فراهم می کند.

2-صرفه جویی در زمان: از آنجایی که عناصر پیش ساخته خارج از محل تولید می شوند، زمان ساخت و ساز را می توان به طور قابل توجهی کاهش داد زیرا زمان آماده‌سازی و عمل آوری به حداقل می رسد.

3-مقرون به صرفه بودن: اگرچه هزینه های اولیه ممکن است به دلیل نیاز به قالب ها و تجهیزات تخصصی بیشتر باشد، اما هزینه های کلی می تواند به دلیل کاهش نیروی کار و زمان ساخت کمتر باشد.

4-تطبیق پذیری: بتن پیش ساخته می تواند برای ایجاد طیف وسیعی از اجزای ساختمان از جمله تیرها، ستون ها، دیوارها، نماها، عناصر پل و غیره استفاده شود.

5-دوام: بتن پیش ساخته به دلیل خواص طولانی مدت و بادوام خود شناخته شده است که آن را برای استفاده سازه ها در محیط های مختلف ایده آل می کند.

6-پایداری: استفاده از بتن پیش ساخته می تواند منجر به کاهش ضایعات تولید شده در محل شود و خود مواد می توانند بازیافت شوند.

همانطور که دیدیم بتن پیش ساخته به دلیل مزایای فراوان و تطبیق پذیری که دارد به طور گسترده در پروژه های ساختمانی مختلف از جمله ساختمان های مسکونی، سازه های تجاری، پل ها، پارکینگ ها و توسعه های زیرساختی استفاده می شود.

اما با وجود این مزایا، برخی ملاحظات در هنگام استفاده از بتن پیش ساخته نیز وجود دارد، سختی و مشکلات حمل و نقل برای قطعات بزرگ و نیاز به برنامه ریزی دقیق و هماهنگی برای اطمینان از مونتاژ مناسب و یکپارچگی سازه، از جمله موارد اصلی است که باید توجه شود.

انواع سازه های بتنی پیش ساخته

انواع سازه های بتنی پیش ساختهاز

مطمئنا از تعداد محصولات پیش ساخته ای که صنعت امروزه ارائه می دهد شگفت زده خواهید شد. گزینه ها آنقدر زیاد است که می توانید کل ساختمان خود را با محصولات پیش ساخته تکمیل کنید. در اینجا برخی از محصولات پیش ساخته ای که امروزه سازندگان استفاده می کنند آورده شده است:

1-دیوارهای بتنی پیش ساخته

از پانل ها و دیوارهای بتنی پیش ساخته می توان برای ایجاد ساختمان ها و مجتمع های مسکونی و تجاری استفاده کرد. این دیوارها در اندازه های مختلفی تولید می شوند و بر اساس نیاز هر پروژه ای قابل طراحی هستند.

خرید دیوار پیش ساخته بتنی

2-دال های بتنی پیش ساخته

دال های بتنی پیش ساخته چند منظوره هستند و می توان از آنها برای ایجاد عناصری مانند پله ها و سقف ها استفاده کرد. ابعاد دال (از جمله ضخامت) می تواند بر اساس نیاز مدیر پروژه یا سازنده متفاوت باشد.

3-تیرهای بتنی پیش ساخته

تیرهای بتنی پیش ساخته با آرماتور موجود است. این محصولات در ایجاد چارچوب بسیاری از پروژه های ساختمانی تجاری استفاده می شوند.

4-ستون های پیش ساخته

صنعت بتن پیش ساخته، ستون هایی را ارائه می دهد که می توانید به جای ساختن آنها در محل، با یک کلیک سفارش دهید. استفاده از ستون های پیش ساخته بهتر از بتن تازه برای هر نیاز ارتفاعی شماست.

5-پله های پیش ساخته

بله درست خواندید شما می توانید عناصر آماده را برای استفاده در ساختمان های تاسیساتی مانند راه پله های بتنی پیش ساخته و حتی پله های جداگانه به جای ساختن آنها در محل خریداری کنید. از این پله ها در سازه های مختلفی مانند منازل، مراکز خرید، ساختمان های اداری و … استفاده می شود.

ویژگی های بتن پیش ساخته با کیفیت

مزایای بتن پیش ساخته در صورتی قابل تایید است که با کیفیت باشد. در غیر این صورت، ممکن است پول شما هدر برود و زمانی که صرفه جویی می کنید هیچ ارزشی نداشته باشد، زیرا منجر به نیازهای تعمیر در آینده خواهد شد. در اینجا برخی از ویژگی های بتن پیش ساخته خوب که می تواند به شما در انتخاب آگاهانه کمک کند آورده شده است.

1-دقت ابعادی

هدف از خرید بتن پیش ساخته این است که همانطور که هست استفاده شود. بنابراین، اندازه بتنی که سفارش می دهید باید اندازه ای باشد که دریافت می کنید. به طور کلی بتن پیش ساخته دقت ابعادی خوبی دارد.

2-ثبات

محصول نهایی زمانی که از مواد با کیفیت بالا و محیطی کنترل شده ایجاد شود قوام بالایی دارد. اگر سازه های بتنی پیش ساخته شما ناهماهنگ هستند، ممکن است از بتن پیش ساخته با کیفیت پایین استفاده کرده اید.

3-تاب آوری

بتن پیش ساخته خوب حاوی کرموشدگی نیست. کرموشدگی در بتن منجر به کپک و بوی بد می شود که در ساختمان های مسکونی رایج است. بنابراین از بتن پیش ساخته خوب استفاده کنید تا ساختمان ها در برابر کپک ها و محیط های داخلی ناسالم مقاوم شوند.

خرید بتن پیش ساخته با کیفیت بالا

خرید بتن پیش ساخته

هنگام خرید محصولات بتنی پیش ساخته، گزینه های مختلفی وجود دارد. با این حال، این گزینه ها زمانی محدود می شوند که الزامات کیفی سختگیرانه ای برای بتن پیش ساخته داشته باشید. انجمن ملی بتن پیش ساخته الزاماتی را تعیین کرده است که تولید کننده بتن پیش ساخته باید رعایت کند. پس از تولید کننده معتبر خرید خود را انجام دهید.

اگر تولید کننده خوب نمی شناسید، با بتن آلوکا از طریق تماس تلفتی با شماره 09120965118 یا از طریق واتساپ یا دیگر شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و با مشاوره رایگان، بهترین انتخاب را داشته باشید.

مدیر سایت

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: n.zamani96@yahoo.com

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *