مواد اولیه بتن پیش ساخته

مواد اولیه بتن پیش ساخته ارتباط مستقیمی با کیفیت و قیمت آن دارند. بسیاری از اجزای مختلف در ساخت یک قطعه بتنی پیش ساخته یا دیوار پیش ساخته بتنی نقش دارند و شناخت آن ها قبل از خرید یا استفاده درست، خالی از لطف نیست.

مواد اولیه بتن پیش ساخته

1-سیمان

سیمان، مهمترین ماده در ساخت بتن پیش ساخته است. انجمن ملی بتن پیش ساخته شرایطی را برای کیفیت موادی که باید برای ایجاد بتن پیش ساخته با کیفیت بالا استفاده کنید تعیین کرده است که استفاده از سیمان با کیفیت پرتلند یکی از مهمترین آنها است.

به طور کلی سیمان پرتلند معمولی در بتن پیش ساخته استفاده می شود. برای بتن پیش ساخته ایجاد شده برای شرایط سخت (مانند محیط های جزر و مدی)، سیمان پورتلند پوزولانی و سیمان پرتلند سرباره ای بهتر است استفاده شود.

2-آب

نسبت و خلوص آب، به عامل کلیدی در ایجاد یک طرح مخلوط بتن پیش ساخته درجه یک است. آب نباید حاوی ناخالصی باشد، زیرا ذرات موجود در آب می توانند کیفیت مخلوط را کاهش دهند.

3-مواد سیمانی تکمیلی

عموماً محصولات فرعی صنعتی و گاهی اوقات مواد طبیعی به عنوان مواد سیمانی تکمیل کننده به بتن پیش ساخته اضافه می شوند که خواص سیمان را از خود نشان می دهند. این مواد تکمیلی در سیمان پرتلند معمولی برای بهبود خواص هیدراتاسیون آن مخلوط می شوند.

قیمت بلوک 20 سانتی

4-سنگدانه

نوع سنگدانه لازم برای بتن پیش ساخته معمولاً بر اساس طرح مخلوط برای یک سازه خاص انتخاب می شود. یک مدیر پروژه معمولاً عواملی مانند دوام، رنگ یا بافت را در نظر می گیرد. می توان از سنگدانه های ویژه نیز استفاده کرد.

مواد اولیه بتن پیش ساخته اضافی

برخی دیگر از موادی که می توان به بتن پیش ساخته اضافه کرد عبارتند از:

5-مواد افزودنی عایق رطوبتی

افزودنی ضد آب کریستالی یک نمونه از مواد افزودنی عایق رطوبت است که محصولات بتنی پیش ساخته را در برابر آسیب آب مقاوم می کند و در سازه هایی مانند مخازن، دیوارهای حائل، سقف ها و غیره استفاده می شود.

6-اکسیدها

از آنجایی که بتن پیش ساخته محصولی آماده نصب است، گاهی در رنگ های مختلف تولید می شود. رنگ با استفاده از رنگدانه های اکسیدی اضافه می شود.

7-میلگردهای تقویت کننده

میلگردهای تقویت کننده به عنوان ستونی برای بتن پیش ساخته عمل می کنند و محصول را محکم می کنند. بسته به ساختاری که قرار است ایجاد شود، طرح های مختلفی از میلگردهای تقویت کننده وجود دارد که ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

8-تاندون های فولادی

تاندون ها ممکن است  میله، سیم یا رشته باشند. برای ایجاد چسبندگی قوی بین فولاد و بتن پیش ساخته بهتر است از تاندون های فولادی عاری از آلودگی مانند گرد و غبار و گل استفاده شود. تمام آرماتورهای فلزی برای جلوگیری از خوردگی فلز نیاز به پوشش محافظ دارند.

9-اتصالات

اتصالات مخصوص با انتقال نیرو به عناصر سازه ای، پایداری و استحکام را در ساختمان بتنی پیش ساخته ایجاد می کنند.

10-سنگدانه های سبک مثل پوکه معدنی

از سنگدانه های سبک مثل پوکه معدنی، پرلیت و لیکا در بسیاری از پروژه ها و ساخت مصالح ساختمانی نظیر بلوک سبک ساختمانی و در مواقعی که به سازه بتنی سبکتر نیاز است استفاده می شود.

قیمت بلوک پوکه ای

11-الیاف

افزودن الیاف استحکام بتن را بیشتر می کند. در بتن پیش ساخته از الیاف مختلفی مانند الیاف فولادی و پلیمری استفاده می شود.

12-گروت های بدون انقباض

گروت های بدون انقباض عموماً برای جابجایی نیروها بین عناصر سازه ای مختلف استفاده می شوند.

13-گروت اپوکسی

هدف از افزودن دوغاب اپوکسی، ایجاد بتن پیش ساخته با پروفیل مقاومت بسیار بالا می باشد. افزودن این دوغاب ها نیاز به نظارت متخصص دارد زیرا خواص اپوکسی های مختلف می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشند در نتیجه تفاوت بتن و ملات ساخته شده با آن نیز قابل ملاحظه باشد.

مزایای بتن پیش ساخته نسبت به بتن سنتی

بتن سنتی

مزایای زیادی وجود دارد که استفاده از بتن پیش ساخته در مقایسه با مصالح ساختمانی معمولی مانند بتن ریخته گری در محل، ارائه می دهد. برخی از این مزایا عبارتند از:

1-افزایش سرعت ساخت و ساز

مهمترین مزیت استفاده از بتن پیش ساخته این است که به طور قابل توجهی روند ساخت و ساز را برای هر پروژه سرعت می بخشد. معمولاً سازندگان بتن را در محل کار می‌ریختند و منتظر می‌ماندند تا خشک شود که ممکن بود این عملیات چند روز یا چند هفته طول بکشد.

2-استحکام – قدرت

هنگام عمل آوری بتن در محل، تهیه بسیاری از مواد بالا دشوار است و ممکن است فراموش یا نادیده گرفته شوند. بنابراین بتن پیش ساخته دارای مقاومت قابل توجه بالاتری از سطح بتن معمولی است.

3-محیط کنترل شده

بتن پیش ساخته در تاسیساتی تولید می شود که مرحله عمل آوری را در محیطی با دقت کنترل شده انجام می دهند. در حالیکه، هنگام عمل آوری بتن در محل ساخت و ساز، هیچ کس نمی تواند عوامل محیطی مانند باران، رطوبت، گرما و غیره را کنترل کند.

4-صرفه جویی در هزینه

برای پروژه های ساختمانی، سرعت امری ضروری است. هر روز از دست رفته می تواند هزینه هایی را در نیروی کار و هدر رفتن منابع بیفزاید. با تسریع فرآیند با استفاده از بتن پیش ساخته، سازندگان می توانند پول زیادی را در هزینه کار و سایر موارد صرفه جویی کنند.

5-گزینه های طراحی

بتن پیش ساخته با استفاده از قالب های تخصصی طراحی شده برای این منظور ایجاد می شود. تولید کنندگان این قالب ها را در اشکال و اندازه های مختلف ایجاد می کنند.

گزینه هایی برای سازندگان برای سفارش سازه های بتنی پیش ساخته با عناصر تزئینی پیچیده وجود دارد. این عناصر به دلیل هزینه های قابل توجه طراحی و ایجاد قالب های تخصصی نمی توانند در محل ساخت و ساز با بتن ریخته گری در محل ایجاد شوند.

مدیر سایت

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: n.zamani96@yahoo.com

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *