جایگزین بلوک سیمانی

جایگزین بلوک سیمانی چیست؟ به جای یک بلوک سیمانی معمولی، چه مصالح دیگری را می توانیم به کار ببندیم تا علاوه بر حفظ مزیت های بلوک سیمانی، مزیت های دیگری نیز به ما بدهد و در کل بهتر از آن باشد؟

چندین ماده به عنوان جایگزین بلوک سیمانی وجود دارد که می تواند برای اهداف مختلف استفاده شوند. در اینجا به چند نمونه اشاره خواهیم کرد که از همه پرفروش تر و بهتر هستند.

جایگزین بلوک سیمانی

1- بلوک سبک

اگر به یک جایگزین محکم تر و متراکم تر برای بلوک معمولی نیاز دارید، می توانید از بلوک سبک استفاده کنید. این بلوک ها از سیمان و افزودنی طبیعی پوکه معدنی ساخته شده اند و در مقایسه با بلوک های معمولی، استحکام و دوام بیشتری را ارائه می دهند. آنها معمولاً در دیوارهای باربر یا سازه هایی که به استحکام بیشتری نیاز است استفاده می شوند.

این بلوک ها عایق بالای صوتی و حرارتی دارند و در مقابل آتش‌سوزی، مقاومت بالایی را از خود نشان می دهند. همچنین بلوک های سبک یا پومیس، ضد آب هستند و به خاطر همین ضد آب بودن، گواهی استاندارد را دریافت می کنند. بلوک های پومیس در برابر زلزله، باد، باران و سایر بلایای طبیعی، خیلی مقاوم تر از بلوک سیمانی معمولی هستند.

بنا به تجارب ساختمان سازی، حداقل در 5 سال اخیر، اولین و بهترین جایگزین بلوک سیمانی، همین بلوک پوکه ای است که حداقل 70 درصد ساختمان های امروزی با آن ساخته می شوند و برای اثبات این ادعا، کافی است یک دور در محله یا شهر خود بچرخید و ببینید که اکثر ساختمان ها برای دیوارچینی از چه مصالحی استفاده می کنند.

قیمت بلوک دیواری (جدید و سبک)

2- آجر

آجر یک مصالح ساختمانی همه‌کاره است که می تواند به عنوان جایگزینی برای بلوک های سیمانی استفاده شود. آنها از خاک رس یا بتن ساخته می شوند و در اندازه ها و انواع مختلف موجود هستند. آجرها دارای استحکام و خواص عایق حرارتی خوبی هستند و برای ساخت دیوارها، فونداسیون ها و سایر سازه ها مناسب هستند.

آجر در گذشته کاربرد فراوانی داشت اما به دلیل سرعت کار کم و قیمت زیاد، به تدریج استفاده از آن در دیوارچینی کم و کمتر شد، به طوریکه، تقریبا می توان گفت که هم اکنون بلوک سبک، جایگزین کامل آجر شده است و استفاده از آجر معمولی تقریبا منسوخ شده است، مگر برای تیغه چینی که برای این مورد نیز، عموما آجر سبک را خریداری می کنند.

3- بلوک های اتوکلاو شده هوادهی یا  AAC

مصالح جایگزین بلوک سیمانی

بلوک های AAC سبک وزن هستند و ساختار سلولی با حفره های هوا دارند. آنها از مخلوطی از سیمان، آهک، ماسه و یک عامل کف ساز ساخته می شوند. بلوک های AAC خواص عایق خوبی را ارائه می دهند و در مقایسه با بلوک های معمولی، حمل راحت تر و کاربری آسان تری دارند. آنها معمولا در دیوارهای غیر باربر، پارتیشن ها و پانل های پرکننده استفاده می شوند.

قیمت بالای بلوک های اتوکلاو، باعث شده که خرید و در نتیجه مصرف این بلوک ها در ساختمان سازی تقریبا به مرز صفر برسد، چون همه به دنبال صرفه ی اقتصادی هستند و دوست دارند کار خود را با کیفیت خوب و قیمت به صرفه انجام دهند.

4- چوب

چوب یک مصالح ساختمانی سنتی و پرکاربرد است که خواص عایق طبیعی را ارائه می دهد، نسبتا سبک وزن است و به راحتی می توان با آن کار کرد. چوب را می توان برای کاربردهای مختلف از جمله دیوار، کف و سقف استفاده کرد. با این حال، هنگام انتخاب چوب به عنوان جایگزین برای بلوک های بتنی، توجه به الزامات خاص، مانند مقاومت سازه ای و مقاومت در برابر آتش، مهم است.

می توان گفت که جایگزین کردن چوب به جای بلوک، بیشتر به درد ویلاسازی یا ساخت و ساز در مناطق روستایی و جنگلی، می خورد، یعنی مناطقی که زیبایی و همرنگ طبیعت بودن، الویت است. در مناطق شهری، جز برای کاربردها و موارد خاص، چوب را به عنوان جایگزین بلوک سیمانی نمی توان استفاده کرد و بی معنی است.

5- فولاد

فولاد ماده ای قوی و بادوام است که می تواند به عنوان جایگزینی برای بلوک های سیمانی، به ویژه در کاربردهای سازه ای مورد استفاده قرار گیرد. تیرها، ستون‌ها و قاب‌های فولادی ظرفیت باربری بسیار خوبی را فراهم می‌کنند و برای سهولت در ساخت و ساز، می‌توان آنها را پیش‌ساخته کرد. با این حال، سازه های فولادی اغلب به اقدامات حفاظتی اضافی در برابر آتش نیاز دارند و طبیعتا در مقایسه با بلوک های سیمانی گران‌تر هستند.

6- سفال

سفال از دیگر مصالح دیوارچینی پرفروش در چند سال اخیر بوده است که تا قبل از رواج بلوک، طرفدار زیادی داشت اما به دلیل خواص عایق کم و ضد آب نبودن، استفاده از آن در سال های اخیر و مخصوصا در دو سال قبل، خیلی کم شده است و عموما برای تیغه چینی خرید می شود.

مواردی که ذکر شد، تنها چند نمونه از مواد جایگزین بلوک سیمانی هستند. انتخاب مصالح به عوامل مختلفی مانند کاربرد مورد نظر، الزامات ساختاری، هزینه، قوانین و مقررات محلی ساختمان بستگی دارد و به راحتی و دیمی نمی توان مصالح مختلف را به جای هم استفاده کرد.

مدیر سایت

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: n.zamani96@yahoo.com

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *