علت ترک خوردن سیمان سفید و پودر سنگ

علت ترک خوردن سیمان سفید و پودر سنگ چیست؟ سیمان به دلایل متعددی چون عدم توجه به تغییرات دمایی منطقه، استفاده از پودر سیمان بی کیفیت، نیروی کار ناکارآمد سیمان کاری، ناتراز بودن سطوح سیمان کاری شده، ترکیب نامناسب مواد در دوغاب سیمانی، عدم رسیدگی بعد از اجرای کار از جمله آب دادن و زیر سازی نادرست قبل اجرای کار، ترک می خورد.

سیمان اساساً ترک می‌خورد زیرا بخشی از آن سریع‌تر از سایر قسمت‌ها عمل می‌کند. مثلا ممکن است قسمت بالایی آن به دلیل مجاورت در آب و هوای گرم تر یا سردتر، زودتر و یا دیرتر خشک شود و از قسمت های دیگر جدا شود. یا ممکن است در حین پخت به طور متناقض گرم و سرد شود و یا قسمتی از آن ضخیم‌تر از قسمت دیگر باشد.

دلایل ترک خوردن سیمان می تواند بی شمار باشد و برخی از آنها کاملاً مرموز هستند. دوغاب سیمانی در معرض دما، رطوبت و شرایط محلی نیز بر نحوه تشکیل مخلوط تأثیر می گذارد. پس پاسخ کاملا مشخصی برای این سؤال وجود ندارد، اما سعی ما بر این است که در ادامه به بیش از 90 درصد علل ترک خوردن سیمان اشاره نماییم.

قیمت سیمان پاکتی 50 کیلویی امروز

سیمان و بتن حاصل از آن چیست؟

“سیمان” یک ماده پودری است و یک چیز کامل نیست. سیمان را می توان از سنگ آهک کلسینه شده یا برخی منابع دیگر تهیه کرد، اما در نهایت یک ماده پودری است. شما آن را مانند “آرد” در نان در نظر بگیرید.

بتن سیمانی نیز از سیمان، آب و سنگدانه تشکیل شده است. سنگدانه معمولاً هم سنگدانه زمخت مانند پودر سنگ و یا سنگدانه ریز مانند شن است. نسبت واقعی و اندازه آنها بخشی از پروسه درست مخلوط ملات سیمانی یا “دستور پخت نان” برای بتن مرغوب را تشکیل می دهد. در پروسه مخلوط سیمان، حتما سعی شود از آب تمیز بدون جلبک و… استفاده گردد تا فعل و انفعال شیمیایی صورت نگیرد.

فرآیند پخت سیمان در مخلوط بتنی به طور کلی 28 روز طول می کشد تا مواد شیمیایی موجود در سیمان با مواد شیمیایی موجود در آب ترکیب شوند، یک واکنش تشکیل دهند و سپس در نهایت جامد شوند. بتن در عرض 3 تا 7 روز به مقاومت مناسبی می رسد و به مرور زمان به استحکام خود ادامه می دهد.

قیمت بلوک سیمانی

علت ترک خوردن سیمان سفید و پودر سنگ

دلیل ترک خوردن سیمان سفید

سیمان پودری ریز است و زمانی که خیس می‌شود غلیظ است و هیچ ماده پرکننده‌ای وجود ندارد که آن را از ترک خوردن در هنگام خشک شدن محافظت کند. به همین دلیل است که ماسه و سنگدانه ها به عنوان پرکننده برای جلوگیری از ترک خوردن اضافه می شوند. ملات که ماسه و سیمان است در هنگام خشک کردن تمایل به ترک خوردن دارد، ابزار کاری آن از بیشتر ترک خوردن جلوگیری می کند.

ترمیم ترک دیوار آجری

سیمان در هنگام خشک شدن به دلیل عوامل متعددی از جمله تغییرات دما، رطوبت و حرکت زمین زیر آن ترک می خورد. برای جلوگیری از ترک خوردن، مهم است که از مخلوط سیمان با کیفیت بالا استفاده کنید و قبل از اعمال سیمان، سطح را به درستی آماده کنید. علاوه بر این، مرطوب نگه داشتن سیمان در حین خشک شدن برای جلوگیری از خشک شدن سریع و ترک خوردن آن بسیار مهم است. همچنین می توانید از مواد تقویت کننده مانند مش فولادی یا الیاف برای تقویت سیمان و جلوگیری از ترک خوردن آن استفاده کنید.

سیمان سفید در هنگام خشک شدن بسیار مستعد ترک خوردن است و با سیمان خاکستری معمولی فرق دارد. سیمان، پودری ریز آسیاب است و به سرعت هیدراتاسیون را شروع می کند و حرارت ایجاد می کند که باعث خشک شدن سریع آن و ایجاد ترک می شود. برای جلوگیری از ترک خوردن، فقط از سیمان سفید استفاده نکنید. پودر سنگ و افزودنی های دیگر را با اندازه مناسب به مخلوط ملات اضافه کنید.

هنگامی که سیمان پرتلند هیدراته می شود، گرما تولید می کند. هر چه سیمان در مخلوط بیشتر باشد گرمای هیدراتاسیون بیشتر است. بنابراین وقتی بتن ریخته می شود کاملاً داغ است و با گیرش، به حالت پلاستیک سفت و همزمان در حال سرد شدن منقبض می شود و باعث ترک خوردن مخلوط سیمانی می شود. به این ترک ها، ترک های حرارتی اولیه می گویند.

از ترک خوردن سیمان با کارهایی چون کاهش اندازه سیمان در دوغاب سیمانی، استفاده از رنگ های پلیمری، استفاده از ملات خاک، ابزار کاری، کاهش سرعت خنک‌کننده ها و همچنین با استفاده از تقویت کننده های اضافی، می توان تا حدودی جلوگیری کرد.

ترمیم ترک دیوار بلوکی

چرا سیمان با افزودن آب سفت می شود؟

سیمان اساساً با حرارت دادن (1400 تا 1600 درجه سانتیگراد) سنگ آهک و خاک رس تولید می شود و مراحل مختلفی مانند آبگیری، کلسینه کردن، کلینکرینگ و غیره را طی می کند و در مرحله نهایی پنج عنصر کلیدی و چند ترکیب جزئی تولید می شود.

هنگامی که آب را به سیمان اضافه می کنیم، هر یک از ترکیبات تحت “هیدراتاسیون” قرار می گیرند، واکنش ترکیبات سیلیکات کلسیم، به عنوان ترکیب اصلی، قدرت فرایند سخت شدن را نشان می دهد.

این واکنش ها به تدریج به تولید یون های کلسیم و هیدروکسید ادامه می دهد تا زمانی که سیستم اشباع شود. هیدروکسید کلسیم شروع به کریستال شدن می کند و هیدرات سیلیکات کلسیم شروع به تشکیل می کند. یون ها از محلول رسوب می کنند و به واکنش سیلیکات تری کلسیم به یون های کلسیم و هیدروکسید سرعت می بخشند و در نهایت سیمانی کاملا هیدراته با تخلخل کم و استحکام بالا به دست می آید.

خرید بلوک سبک دیواری

دانستن انسجام طبیعی سیمان مهم است، چرا؟

ارتباط انسجام طبیعی سیمان و ترک آن

سیمان باید به معنای واقعی پودر باشد و نباید توده ای در آن باشد تا آب کاملا به تمام بافت آن برسد. نسبت آب به سیمان نقش مهمی در تعیین قوام ملات یا مخلوط سیمانی دارد. اندازه سنگدانه نیز نقش مهمی دارد. اندازه آب باید طوری باشد که مخلوط شبیه خمیر نان یا پودینگ شود.

بلوک سبک ساختمانی چیست؟

مدیر سایت

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: n.zamani96@yahoo.com

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *