انواع وال پست

انواع وال پست براساس نوع جنس، کاربرد و نحوه اتصال متفاوت است و هر کدام برای کاری و با قیمت مشخصی قابل تهیه و استفاده هستند و هیچ کدام جایگزین دیگری نیست.

کامل ترین لیست انواع والپست براساس طبقه‌بندی های مختلف را در قسمت زیر خواهید دید و با دنیای والپست های دیواری آشنا خواهید شد. دیدن این لیست، قبل از خرید والپست و استعلام قیمت والپست الزامی است.

انواع وال پست

وال پست از مصالح لازم برای ساختمان سازی است که قبل از مرحله ی بلوک چینی به کار بسته می شود و نقش بسزایی در مقاوم‌سازی ساختمان دارد. وال پست ها انواع مختلفی دارند که همگی عموما با بلوک سبک یا بتن گازی و یا بلوک هبلکس سازگار هستند.

لیست انواع وال پست براساس طبقه‌بندی ها زیر می باشد:

 1. براساس جنس
 2. براساس شکل
 3. براساس نحوه اتصال
 4. براساس کاربرد

انواع وال پست از لحاظ جنس

 1. وال پست گالوانیزه یا ورق سیاه : این وال پست در انواع ناودانی، نبشی و قوطی، ساخته شده از پروفیل های فولادی است که همراه با میلگرد بستر استفاده می شود و مناسب سازه های بزرگ و فضاهای داخلی ساختمان می باشد. این والپست در کنار مزایایای فراوان خود از جمله سیستم مدولار، کاربری ساده، عایق صدا، عایق آتش، وزن کم و تحمل بار اضافی، قیمت به نسبت ارزانتری نیز دارد.
 2. وال پست اسکلت فلزی : این والپست ها در ساختمان هایی که اسکلت فلزی دارند به عنوان ستون کاربرد دارند و از بهم پیوستن ناودانی + قوطی و نبشی ساخته می شوند.
 3. والپست مش : از جنس پلاستر و نوار مش فایبرگلاس می باشد. والپست مش جدید و بسیار کاربردی در برابر زلزله و انواع نیروها می باشد.
 4. وال پست بتن آرمه: این والپست در سازه های غیرفلزی استفاده می شود.

انواع والپست براساس شکل

وال پست منقطع

 

 1. وال پست منقطع: ناودانی منقطع به همراه میلگرد بستر برای مهار دیوارهای جانبی و اتصال دیوارهای غیرباربر، سازه ای و غیر سازه ای به اسکلت ساختمان، جهت افزایش مقاومت در برابر نیروهای جانبی لرزه‌ای استفاده می شود.
 2. وال پست لوبیایی: وال پست لوبیایی یا اتصال تلسکوپی، سواخ های پانچ شده ای به شکل لوبیا دارند و عموما با پیچ و مهره به سقف یا دیوار وصل می شوند.
 3. والپست ناودانی: پروفیل های پیش ساخته ای هستند که به‌صورت پیوسته یا منقطع به عنوان عنصر اصلی ساختمان برای کنترل حرکت خارج از صفحه ای دیوار به کار بسته می شوند.
 4. والپست توری : والپست توری یا مش یک نوع تور فایبرگلاسی به شکل شبکه ی الیافی می باشد و به کمک مخلوط گچ یا سیمان، جهت یکپارچه سازی سطوح و به عنوان ترک گیر مخصوصا در پشت لوله ی بخاری ها و…، به دیوار متصل می شود.
 5. وال پست دوبل: در این نوع وال پست، نبشی دوبل انتخاب می شود و مقاومت و مهاربندی دیوار را دوچندان می کند.
 6. وال پست رادیکالی یا بست رادیکالی : بست رادیکالی یا ارتجاعی که U شکل بوده و بوسیله جوش یا پیچ به عنوان اتصال بین سازه ای یا اتصال دیوار به سازه استفاده می شود و امکان جابجایی دیوار در سمت افقی داخل صفحه را فراهم می کند.

انواع وال پست از لحاظ نحوه اتصال

 1. وال پست افقی: این نوع والپست ها به‌صورت افقی، در ساختمان های مرتفع و در دیوارهای بالای 3.5 متر، جهت کاهش ارتفاع، در بین سازه های عمودی و به فاصله یک متر از ستون اجرا می گردند.
 2. وال پست عمودی: به شکل H در بخش های قائم ساختمان، با ترکیب چهار نبش و دو ناودانی اجرا می شود و در دیوارهایی با ارتفاع بیشتر از 4 متر کاربرد دارند.
 3. والپست میانی: از جنس ورقه ی فولادی با ضخامت بیشتر از 2 میلی‌متر است که در وسط های طولی دیوارهای بالای 4 متر طول و 3.5 متر ارتفاع، جهت اطمینان از استحکام بیشتر اجرا می گردد.
 4. والپست پیچی
 5. والپست کشویی: وال پست هایی که با کمک دو نبشی یا خودشون به شکل U ساخته می شوند و دیوار با داشتن امکان حرکت در داخل صفحه، در خارج از صفحه مهار می شود، وادار هم به زیر سقف متصل می شود.
 6. وال پست با میلگرد بستر
 7. وال پست تلسکوپی: والپست تلسکوپی از ترکیب نبشی (واسط بین صفحه پلیت و ناودانی) + صفحه پلیت (صفحه ی فلزی متصل به سقف) + ناودانی یا قوطی برای مهار + پیچ و مهره جهت اتصال نبش به صفحه پلیت، ساخته می شود. این وال پست برای اتصال مفصلی انتهای دیوار به قاب سازه استفاده می شود و از ترک خوردگی دیوار در اثر انبساط و انقباظ حرارتی و نشست سازه جلوگیری می کند.

انواع وال پست براساس محل کاربرد

چون قیمت والپست و قیمت مصالح سازگار با آنها همچون قیمت بلوک سیمانی سبک اندکی گرانتر از مصالح معمولی است، پس باید در مکان های مختلف به نوع و الزام استفاده از آنها دقت کرد.

انواع وال پست ها براساس نوع کاربرد و قیمت متفاوت هستند اما از لحاظ جنس تقریبا یکسان هستند و نحوه استفاده از آنها براساس موقعیتشان فرق می کند.

 1. والپست راه پله
 2. وال پست پنجره: این نوع وال پست در دیوارهایی که دارای پنجره بزرگتر از 2.5 متر هستند در اطراف پنجره اجرا می شود.
 3. وال پست جان پناه : در جان پناه هایی با ارتفاع بالاتر از 1.2 متر تا 1.35 متر، جهت تحمل بارهای خارج از صفحه به همراه میلگرد مسلح استفاده می شود.
 4. وال پست سوله : استفاده از والپست در سوله برای افزایش مقاومت ضروری است و یکپارچه سازی دیوارهای مرتفع سوله و کوچک کردن دهانه ها، فقط با والپست سوله امکان‌پذیر است.
 5. وال پست دیوارهای داخلی و خارجی : برای جداسازی دیوارهای داخلی آزاد مشابه دیوارهای خارجی از والپست برای سفت کاری و اتصال دیوارها به سازه ها استفاده می شود.

لیست انواع وال پست به همراه توضیح مختصری از هر کدام را دیدید، ما قصد داریم طی روزهای آتی، این لیست را با توضیحات بیشتری تکمیل کنیم، پس مقاله ی انواع وال پست سایت آلوکا را ذخیره و دنبال کنید اگر که لازم دارید.

مدیر سایت

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: n.zamani96@yahoo.com

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *