وال پست

وال پست ها، قطعاتی از جنس آهن معمولی یا گالوانیزه هستند که دیوار را در برابر زلزله، باد و سایر نیروها، ایمن می کنند. این قطعات چون از جنس آهن هستند، با قیمت روز به فروش می رسند، یعنی قیمت والپست ها، روزانه توسط کارخانه تعیین می شود و به فروش می رسد. از تعریف تا نحوه ی خرید وال پست را شرح خواهیم داد پس همراه ما باشید.

وال پست چیست؟

وال پست قطعه ای از جنس آهن معمولی یا گالوانیزه است که جایگزین نبش کشی قدیمی شده است و به جای قاب نبش کشی، از دو طرف، دیوار را مهار می کند. این قطعه آهنی، U شکل و ناودانی می باشد و به صورت قطعات جدا روی ستون ها قرار می گیرد و سقف و کف سازه ی ساختمان را به هم وصل می کند.

وال پست منقطع چیست؟

وال پست ها ب دو صورت پیوسته و منتقطع تولید می گردند. والپست منقطع یا ناودانی منقطع، روشی برای مهار دیوارهای جانبی و اتصال دیوارهای غیرباربر، سازه ای و غیر سازه ای به اسکلت ساختمان است که جهت افزایش مقاومت در برابر نیروهای جانبی لرزه‌ای استفاده می شود.

در این روش با استفاده از ورق‌های فولادی که به‌صورت عمودی یا افقی در ساختمان قرار می‌گیرند، دیوارهای غیرسازه ای را مهار می کنند و این دیوارها در برابر خطرات زلزله ایمن می‌شوند.

اجرای والپست فلزی در اسکلت فلزی، آسانترین نوع اجرای والپست است که در آن وال پست های افقی و قائم فلزی به وسیله جوشکاری، به تیرها و ستون ها جوش می شوند و سپس دیوارچینی با بلوک صورت می‌گیرد.

هدف از اجرای والپست، انتقال نیروی جانبی وارد بر میانقاب ها به سازه اصلی است.

الزام اجرای وال پست

طبق پیوست ششم آیین نامه 2800، اجرای والپست برای دیوارهای غیرسازه ای ضروری و اجباری بوده و حتما باید اجرا شود و در صورت اجرا نشدن والپست، ساختمان مورد تایید سازمان نظام مهندسی نخواهد بود و کنترل اجرای درست و دقیق والپست ها بر عهده مهندس ناظر سازه و مهندس ناظر معمار می باشد.

همچنین بر اساس پیوست ششم آیین نامه 2800، برای طول دیوارهای بالاتر از 4 متر بایستی از وادار میانی استفاده شود. از وادار در محل‌هایی مانند تقاطع دیوارهای غیر سازه‌ای، کنار بازشوها نیز استفاده می‌شود.

نحوه اجرای وال پست

نحوه اجرای وال پست

وال پست در مرحله قبل از بلوک چینی، اجرا می شود، یعنی اول وال پست نصب می شود سپس بلوک چینی انجام می شود. وال پست ها، عموما با بلوک سبک یا بتن گازی اجرا می شوند.

وال پست ها به صورت قطعات مشخص و استاندارد به پروژه ها ارسال می شوند، نیروی اجرایی و نصب نیز توسط کارخانه به محل پروژه فرستاده می شود تا به‌صورت اصولی و درست اجرا گردند.

قیمت بلوک سیمانی سبک

در وسط والپست ها، میلگرد بستر اجرا می کنند که دو دهنه ی دیوار را به هم، از وسط متصل می کند و دیوار تبدیل به یک جسم صلب می شود و در برابر نیروهای جانبی زلزله و باد، به‌صورت یکدست حرکت می کند و تکه تکه حرکت نمی کند.

یعنی دیوار بین دو دهنه، کامل حرکت می کند و بلوک ها یا سایر اجزای کوچک، قابلیت حرکت جداگانه را ندارند.

مزایای وال پست

  • اجرای آسانتری نسبت به نبش کشی قدیمی دارد.
  • استفاده از وال پست، امنیت بیشتری به ساختمان می بخشد.
  • مهار بیشتری نسبت به نبش کشی دارد.
  • کار نهایی با وال پست، اصولی تر و مهندسی تر در می آید.
  • دستمزد دیوار چینی با بلوک سیمانی در دیوار وال پستی ارزانتر می افتد.

معایب وال پست

  • قیمت بالاتری نسبت به نبش کشی دارد، اما چون استفاده از آن اجباری می باشد، پس چاره ای نیست و باید خرید شود.
  • نیروی متخصص اجرایی لازم دارد که خود شرکت یا کارخانه ارسال می کند و از این بابت نیز جای نگرانی نیست.
  • چون هزینه ی نصب به صورت عددی محاسبه می شود، در نتیجه هزینه ی اجرای بالاتری نیز نسبت به نبش کشی دارد.

قیمت والپست گالوانیزه

بهتر است که از والپست گالوانیزه که ضد زنگ است استفاده نمایید، قیمت والپست گالوانیزه، چون وابسته به آهن است، روزانه توسط کارخانه استعلام و اعلام می شود. شما با مشاوره فروش بتن آلوکا از طریق شماره تماس های همین صفحه، تماس می گیرید، آنها بعد استعلام از کارخانه، قیمت را خدمت شما اعلام می کنند.

حاشیه سود فروش وال پست، بسیار کم بوده و کمتر از 5 درصد می باشد و در بعضی روزها و شرایط، حتی به 1 درصد نیز می رسد، پس از بابت قیمت مناسب ارائه شده توسط بتن آلوکا مطمئن باشید.

خرید وال پست

خرید وال پست آلوکا

امروزه روش نبش کشی به کل کنار گذاشته شده و همه از وال پست استفاده می کنند، پس خرید وال پست توسط همه ی سازندگان در مرحله ی قبل از بلوک چینی انجام می شود.

برای خرید وال پست گالوانیزه و معمولی کافیست که از طریق دکمه تماس قرمز گوشه راست همین صفحه با بتن آلوکا تماس بگیرید و از مشاوره رایگان این مجموعه ساختمانی، استفاده نمایید و در صورت تمایل خرید کنید.

همچنین می توانید با شماره 09120965118 و با لمس شماره از همین جا، تماس مستقیم برقرار نمایید و یا از طریق آیکن واتساپ صفحه، اقدام نمایید و کلمه خرید وال پست یا قیمت والپست را به بتن آلوکا ارسال نمایید و مشاور آنلاین دریافت نمایید.

مدیر سایت

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: n.zamani96@yahoo.com

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *