اجزای تشکیل دهنده وال پست

مهم ترین اجزای تشکیل دهنده وال پست ها چیست؟ آیای اجزای والپست بتنی با اجزای والپست فلزی فرق می کند؟!

همانطور که می‌دانید، وال پست یکی از سازه کمکی می باشد و از آن برای ایجاد پایداری در ساخت و ساز  دیوارها و جلوگیری از ریزش آن‌ها استفاده می‌شود و به سقف، کف و ستون سازه ها متصل می شود. دانستن اجزای تشکیل دهنده وال پست کمک زیادی در شناخت و استفاده ی ما از این سازه کمکی می کند.

انواع والپست

در هنگام خرید والپست ها باید به نوع و اجزای تشکیل دهنده وال پست دقت کنید و یک آشنایی اولیه کلی از آنها داشته باشید، ما شما را در این امر یاری می کنیم.

1-والپست فلزی

والپست فلزی در سازه های فلزی یا همان اسکلت فلزی استفاده می شود و اتصالات آن به صورت جوشی می باشد.

2-والپست بتنی

والپست بتنی در سازه های بتنی استفاده می شود و در این نوع، اتصال والپست به اسکلت ها با رولت بولت انجام می شود.  درهر دوی این والپست ها، حتما باید از مصالح دیوارچینی سبک نظیر بلوک سبک استفاده شود.

بلوک سبک به استحکام بیشتر سازه های کار شده با والپست کمک می کند و عموما همه ی والپست ها با آن کار می شوند. خرید بلوک سیمانی سبک در مرحله ی بعد از خرید وال پست انجام می شود و ارتباط این دو یک ارتباط پشت سر هم الزامی می باشد.

اجزای تشکیل دهنده وال پست

1 –پروفیل‌های فلزی: منظور از پروفیل‌های فلزی معمولا نبشی منقطع ورق سیاه یا نبشی منقطع تقویت شده، نبشی منقطع گالوانیزه، ناودانی، تیرآهن و یا قوطی فلزی می باشند که با توجه به نیاز پروژه و طراحی آن انتخاب می‌شوند.

2- اتصالات: انواع پیچ و مهره مخصوص نظیر رول بولت HSA، رول بولت غلافدار، میخ 5 سانتی، پیچ، واشر و رول پلاک برای اتصال والپست به سازه ها به کار بسته می شود.

2- بست ها: بست‌های مختلفی چون بست رادیکالی دو طرفه، بست تخت، بست L، بست U و بست T برای تثبیت و اتصال اجزای تشکیل دهنده وال پست به هم و به دیوار استفاده می‌شود.

3- صفحات نگهدارنده: منظور از صفحات نگهدارنده، صفحات فلزی هستند که در محل اتصال پروفیل‌ها به دیوار یا به سازه های اصلی نصب می‌شوند تا توزیع بار و تثبیت آن اصولی تر و بهتر انجام شود.

4- میلگردها و آرماتورها: در والپست بتنی یا در مواردی که از بتن مسلح استفاده می‌شود، میلگردها نظیر میلگرد بستر نردبانی، میلگرد بستر خرپایی و آرماتورهای فلزی برای تقویت و استحکام بیشتر در ساختار والپست به کار می‌روند.

5- مواد محافظ و پوششی: از رنگ‌های ضد زنگ و ضد خوردگی برای پوشش پروفیل‌های فلزی والپست ها، جهت افزایش عمر و مقاومت در برابر عوامل جوی و رطوبت، استفاده می شود.

6- فوم ها، عایق‌ها و مواد پرکننده: گاهی در زمان نصب والپست ها برای جلوگیری از انتقال صدا و حرارت، از عایق‌های حرارتی و صوتی و مواد پرکننده مانند فوم‌ها استفاده می‌شود که به همراه سایر مصالح دیوارچینی عایق نظیر بلوک سبک پوکه ای یا بلوک لیکا،یک دیوار کاملا عایق در پروژه ساخته شود.

7- وادار انتها آزاد دیوار، قلاب عکس، قطعه نگهدارنده نما، قلاب میلگرد بستر، گیره میلگرد بستر و… از سایر اجزای تشکیل دهنده وال پست ها می باشند که متناسب با نیاز پروژه ها در جای خود به کار بسته می شوند.

این ها یک لیست کامل از اجزای موجود در والپست بود، حال برحسب نیاز پروژه، امکان دارد استفاده شوند یا نشوند، بستگی به صلاحدید متخصص و مهندس پروژه دارد که از چه نوعو چه اجزایی از وال پست ها استفاده کند.

ممکن است که این اجزای تشکیل دهنده وال پست با توجه به نوع سازه و نیازهای طراحی هر پروژه متفاوت باشند، اما اصول کلی در انتخاب و استفاده از این اجزا همواره یکسان است.

مدیر سایت

Avatar for مدیر سایت

نگار زمانی هستم، دانش‌آموخته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت می کنم. ایمیل ارتباط با من: n.zamani96@yahoo.com

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *